Döviz alım-satımda uygulanan kambiyo vergisi yabancı ülkede faaliyet gösteren firmalara sıfırlandı

Tepki çeken kambiyo vergisi Türkiye’de yaşayanlardan alınmaya devam edecek, ancak yurt dışında finansal kuruluş faaliyeti kabul edilenlerden en az birini yapanlar için sıfıra indirildi. Türkiye’de 2008’de kaldırılan, 2019’da Cumhurbaşkanlığı Kararı ile yeniden getirilen ve binde 1’den yüzde 1’e çıkarılan kambiyo vergisi tartışılmaya devam ediyor.

Resmi Gazete’de yayımlanan, AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan imzalı Cumhurbaşkanlığı Kararı’na göre yurt dışında yerleşik finansal kuruluşlar, “döviz-alım satım işlemi” olarak da bilinen kambiyo işlemlerinden alınan Banka Sigorta ve Muamele Vergisi (BSMV) oranı sıfıra indirildi.

Kambiyo vergisi ödememek

Döviz alım-satımda kambiyo vergisi ödememe konusunda ayrıcalıklar getirilmiştir. Bankalar ile yetkili müesseselerin kendi aralarında veya birbirlerine yaptıkları kambiyo satışları, hazine ve Maliye Bakanlığına yapılan kambiyo satışları, döviz kredisinin ödenmesine yönelik olarak, döviz kredisi kullanılan ya da kullanımına aracılık eden banka tarafından kredi borçlusuna yapılan kambiyo satışları, sanayi sicil belgesini haiz işletmelere yapılan kambiyo satışları, ihracatçı Birliklerine üye olan ihracatçılara yapılan kambiyo satışları.

Kambiyo vergisinin yüzde 1 olarak uygulanmasıyla TL cinsinden dövize karşılık ödenecek paradan yüzde 1 kesimesi anlamına geliyor. Örneğin, 4 bin TL’lik döviz alandan 40 TL fazladan alınmasıyla 4 bin 40 TL ödemesi şeklinde meydana geliyor.