Daha az para harcamanın yolları nelerdir?

Artık hayat çok pahalı. Her şeye her gün zam geliyor. Peki daha az para harcamanın yolları var mı? Hayatta kalabilmek için daha az para harcamanın yolları mümkün. Burada sizin için daha az para harcayarak yaşamanın sırlarını paylaşıyoruz.

Yaşadığınız sıkıntılı günler, belki de hala güzel günlerinizdir, gelecekteki daha zorlu bütçe sorunlarıyla yüzleşmeye, acil durum fonlarını planlamaya ve belirsiz bir ekonomide risk altında yaşamak; herkes için mali bir zorluk olmuştur. Şu anda banka hesaplarımızı boşaltmak için ihtiyacımız olan son şey nedir? Gereksiz şeylerden uzak durun ve market alışverişlerinizde de tasarrufa gidin. Market alışverişlerinizde daha az para harcamak için dikkate almanız gereken bazı uyarılarımız var.

Nitekim, dışarıdan paket yemek sipariş vermek ne kadar cazip olursa olsun, ev yapımı yemek yapmak her zaman dışarıda yemekten daha uygun maliyetli olacaktır. Kendinizi evde yemek pişirmeye ikna ederek zaten büyük tasarruf etmiş oluyorsunuz. Ancak yiyecek alışverişi için cüzdanınızı gerçekten uyumlu hale getirmek istiyorsanız, bu dahice ipuçlarını ve püf noktalarını öğrenin. Merak edeceğinizi garanti ediyoruz, birkaçını okuduktan sonra “bunu neden daha önce düşünmedim?” diye soracaksınız.

1. Her hafta bir yemek planı yapın

İlk önce, alışveriş yapmadan önce bir strateji belirlemelisiniz. Hafta boyunca hangi yemekleri yapacağınızı belirleyin, ardından telefonunuza bir alışveriş listesi yazın. Gereksiz ani alımlardan kaçınacak, daha az yiyecek israf edecek ve markete daha hızlı girip çıkacaksınız. Ayrıca, başka bir öğün için artıklarınız olacak kadar yapın; doğru plan yaparsanız, yiyeceklerinizi ve birikimlerinizi günlerce tüketebilirsiniz. İleriye dönük planlama yaparak, her ayda binlerce lira kurtarabilirsiniz.

2. Alışveriş yapmadan önce evdeki stoklarınızı kontrol edin

Zaten üç şişe sütünüz var mı? Dondurucuya, buzdolabına veya etrafına yemek yapabileceğiniz kilere koymuş olabileceğiniz yiyecekleri ve malzemeleri unutmak kolaydır. Markete gitmeden önce elinizde neler olduğunu kontrol edin. Zaten sahip olduğunuz bir ürünü tekrar satın almanız hata olabilir. Elinizde olan yiyeceklerin son tüketim tarihi geçmeden önce tüketmeye öncelik verebilirsiniz.

3. Atıştırmalıklarınızı kendiniz yapın

Gramaj küçüldükçe gramaj başına fiyat artışı, atıştırmalık büyüklüğündeki ürünlerde çok büyük olabilir. Bunun yerine, mevcut en büyük boyutu satın alın (bu genellikle en iyi fırsattır) ve kendi atıştırmalık boyutlarınızı yapın. Aynı yöntemi yoğurt, peynir ve meyve kaplarında da kullanabilirsiniz. Örneğin kuruyemiş alacaksanız, en büyük boyutu alın ve ihtiyacınız kadar yedikten sonra paketi kapatın ve sonraki sefere kadar saklayın.

4. Yemeklerinizi indirimde olanlara göre planlayın

İnsanların yaptığı en büyük hata, sürekli gözü kapalı alışveriş yapmalarıdır. Çoğumuz, indirimde olanları planlamak için indirim broşürlerine bakmıyoruz. Yemeklerimi o hafta hangi ürünlerin indirimde olduğuna göre planlamayı tercih edin. Balık ürünleri indirimdeyse, balık alın ve yiyin. Ürünleri daha ucuza alabileceğiniz zaman stoklarınızı ve kilerinizde ne olduğunu ve neyin indirimde olduğunu planlayın.

5. Yiyecekleri eve teslim ettirin

Migros Sanal Market, İste Gelsin, CarrefourSA, Getir, Yemeksepeti Market gibi bakkaliye teslimat hizmetleri, alışverişinizi işten uzaktayken yapmanıza olanak tanır. Böylece kısa süre içinde, bir haftalık yemeği hazırlamanız için ihtiyacınız olan her şeyi kapınıza teslim alacaksınız. Ayrıca uygulamalarda sunulan indirimler de cabası.

6. Boşaltılan reyon raflarını görmezden gelmeyin

Evet, süpermarketlerde bile indirimler vardır. İhtiyacınız olmayan şeyler karmakarışık gibi görünebilirler, ancak mağazalar yeni ürünlere yer açmak için her zaman envanteri temizler ve indirimler yüzde 50 veya daha fazla olabilir. Son kullanma tarihlerini kontrol ettiğinizden emin olun. Böylece stokları tüketmek isteyen marketlerden ihtiyacınız olan yiyecekleri çok uygun fiyatlarla alabilirsiniz.

7. Temel malzemeleri kullanın

Özel ürünlere odaklanmak yerine temel malzemelerle yaratıcı olmanın mümkün (ve daha ucuz) olduğunu unutmayın. Bütçenize bağlı kalmak da çok daha kolaydır. Bir malzeme satın almak yerine, yalnızca bir öğün için kullanabilirsiniz, bir sürü temel, uygun fiyatlı malzeme satın alabilir ve bunları kullanabileceğiniz tüm yolları düşünebilirsiniz.

8. Toplu olarak satın alın

Pirinç, tahıl ve kuru meyve gibi yiyecekler toplu halde sizi indirimli gelebilir. Bizim Tüketim, Getir Büyük, İste Gelsin, Metro Gross Market gibi toplu satış mağazalarını tercih edin. Bunlar toplu ürün alımlarında daha fazla indirim sağlıyor.

9. Atıştırmalıkları önceden hazırlayın

Sabahları stresten uzak olmak için hafta sonları kekler, krepler ve waffle’lar yapın ve dondurun. Sabahları onları çıkarın ve mikrodalgada ısıtın; kahvaltı saniyeler içinde bir araya gelir. Böylece sürekli yeni yiyecekler hazırlamak yerine tekrar yenilebilir yiyecekleri ısıtıp yiyebilirsiniz.

10. Poşete para vermeyin

Poşet ücretine yeni yılda zam gelmemesi büyük müjde, ancak yine de poşete para vermeniz gerekmez. Markete gittiğinizde öncelikle manav reyonuna gidin. Almayı düşündüğünüz şeyleri sığdıracak kadar bedava manav poşeti alın. Daha sonra ürünlerinizi kasadan geçirdikten sonra bu poşetlere koyabilirsiniz.