En pahalı suda İstanbul ilk 20’de değil

Türkiye’de 30 büyükşehir arasında suyun en pahalı satıldığı şehir belli oldu. Su metreküp ücreti ve atık su bedelinin eklendiği konut mesken su tüketim fiyatının en yüksek olduğu büyükşehir AK Partili Denizli Büyükşehir Belediyesi oldu. CHP’li İstanbul Büyükşehir Belediyesi ise en pahalı su sıralamasında ilk 20’ye giremedi.

Türkiye’de ekonomik sarsıntılar ve COVID-19 salgını tüm hızıyla devam ederken, hemşehrilerine en pahalı su satan belediyeler de belli oldu. Listede ilk 2 sırada Cumhur İttifakından belediyeler yer aldı. En pahalı suyu AK Partili Denizli Büyükşehir Belediyesi satarken, 2.sırada MHP’li Manisa Büyükşehir Belediyesi yer aldı. CHP’li Aydın Büyükşehir Belediyesi ise 3.sırada kendine yer buldu.

İstanbul’da su fiyatları ile ilgili tartışmalar devam ederken, İBB’nin en pahalı su fiyatında ilk 20’de bile olmadığı ortaya çıktı. 30 büyükşehir belediyesi içinde su tüketim ücretinde 7’nci sırada yer alan Ankara’da su tüketim bedeli 5.00 TL olarak dikkat çekiyor. İzmir’de ise 4,98 TL. İstanbul ise 30 büyükşehir belediyesi içinde 21’inci sırada yer alırken, su tüketim bedeli yalnızca 4,00 TL.

Listede en pahalı su fiyatına sahip olan Denizli’de su ücreti 6,34 TL olurken, ikinci sırada yer alan Manisa’da su ücreti 5,68 TL ve üçüncü sırada yer alan Aydın’da su ücreti 5,42 TL olarak dikkat çekti.