Çocuklar için 8 uzay filmi

Yıldızlarımızda yatan şeyin keşfi uzun zamandır insanlık için bir hayranlık kaynağı olmuştur. Teleskobun gelişinden büyük Hollywood gişe rekorları kıran filmlerinden son zamanlardaki uzay ortamlarına kadar, son sınır hem çocuklar hem de yetişkinler için birçok gizem barındırıyor, bu yüzden pek çok tanınmış filmde yer alması şaşırtıcı değil.

“Gravity” veya “Alien” gibi uzayda geçen her film çocuklar için uygun olmasa da, aşağıdaki film listesi çocuklar için uygunluğunu korurken dünya atmosferinin dışında geçer. Listeyi keşfedin ve bu harika film ve videolarda genç astronotlarınızla fantastik uzay maceralarına çıkın.

1. The IMAX Space Collection (2001)

the imax space collection

Dış uzay hiç bu kadar yakın olmamıştı. IMAX uzay belgesellerinden oluşan bu dizide, galaksimizden gelen harika fotoğraflar ve videolar dinamik anlatımla birleşerek tüm aileyi insanlığın evren hakkında çözülen gizemlerle tanıştırıyor.

“Hail Columbia”, “The Dream is Alive”, “Destiny in Space”, “Mission to MIR” ve “Blue Planet” özellikli bu serinin tarzı, genç izleyicilerin ilgisini çekmeyebilir, ancak çocuklar ve yetişkinler de aynı şekilde eğlenecek insanoğlunun bildiği en parlak görüntülerden bazılarını görmek isteyebilir. Bu belgeseller harika uzay videoları ve uzay istasyonları, gezegenler, uzay programı ve çok daha fazlası hakkında bol miktarda bilgi içeriyor!

2. Fly Me to the Moon (2009)

fly me to the moon

Nat adlı maceracı bir genç karasinek ve arkadaşları IQ ve Scooter, 2009’un bu animasyon filminde olağanüstü Apollo 11 görevine doğru yola çıkıyorlar.

Hikaye sadece çocuklar için eğlenceli değil, aynı zamanda eğitici. Hikaye, insanın aydaki ilk yürüyüşünü vurguluyor ve Buzz Aldrin bile kendi karakterini seslendiriyor. DVD, filmin hem 3D hem de 2D versiyonlarını içerir, böylece gözlük takmak istemeyen çocuklar filmin tadını çıkarmaya devam edebilirler.

3. Mars Needs Moms (2011)

mars needs moms

Berkeley Breathed’ın resimli kitabına dayanan “Mars Needs Moms”, kaçırılan annesini kurtarmak için Marslı bir uzay gemisine atlayan Milo’nun hikayesini anlatıyor. Milo, Mars’ta annesi çocukken kaçırılan bir insan olan Gribble’da bir arkadaş bulur. İkili, Milo’nun annesini çok geç olmadan serbest bırakmak için birlikte çalışır.

“Mars Needs Moms”, performans yakalama kullanılarak canlandırılmıştır ve Blu-ray büyüleyici sahne arkası özellikleri içerir. Bir uyarı: Annenin kaçırılma noktası nedeniyle, bu 7 yaşın altındaki çocuklar için pek iyi olmayabilir. Daha küçük olan bazı çocuklar bundan rahatsız olmayabilir, ancak birçoğu için, annenin kaçırılma olasılığı ve muhtemelen buharlaşmak mutlu bir düşünce değildir!

4. Space Chimps (2008)

space chimps

Bu eğlenceli animasyon filminde, Uzaya seyahat eden ilk şempanze olan ünlü Ham’ın torunu Ham III, Uzay Ajansı’ndan diğer iki şempanze ile kritik bir göreve çağrılıyor. Üç astronot yeni bir gezegen bulur ve heyecan verici sakinleri güce aç diktatörlerinden kurtarmak zorundadır.

Uzay programındaki şempanzelerle ilgili bir animasyon öyküsü, orada yapılmış bir deneyim değildir ve uzaya giden ilk şempanze olan gerçek Ham’a saygılarını sunar. Çocuklar, üç şempanzenin yeni bir dünyayı keşfetmesini ve orada yaşayanlara yardım etmeye çalışmasını izlemeye bayılacak.

5. Space Buddies (2009)

space buddies

Bazı imtiyazlar sona ermeyi hak etmediği için, Disney’in “Space Buddies” 1990’ların olağanüstü şeyler yapan bir golden retriever temasını geri getiriyor. Ama bu sefer birden fazla var!

Sevimli yavrular, Arkadaşların uzay merkezine yaptıkları bir okul gezisinde sahiplerini takip ettiklerini öğrendiklerinde, köpekler planladıklarından çok önemli bir yolculuğa çıkarlar. Yavrular yeni bir roket uçağına binerler, ancak bir astronotu oynarlarken gemi havaya uçar. Buddies, aya gitmesi gereken bir gemide uzaya fırlatılır!

4 yaş ve üstü için önerilen bu film, yıldızlararası maceranın tüylü hikayesiyle kesinlikle memnun bırakacak.

6. Wall-E (2008)

wall-e

Disney’in “Wall-E” hiti, tüm insanlar çöp dolu gezegenden ayrıldıktan sonra yeryüzünde kalan çöpleri sıkıştıran bir robotun hikayesini anlatıyor. WALL-E bir robot olabilir ama kalbi dolu ve unutulmuş gezegende oldukça yalnız büyüyor.

Film, son derece benzersiz, zekice ve canlandırıcı bir hikaye anlatıyor. Film uzayı içeriyor çünkü tüm insanlar uzayda devasa bir gemide yaşıyor. WALL-E, filmdeki bir sahnede uzayda komik küçük bir havada süzülüyor!

Bu filmde her şey var: kahkaha, gözyaşları ve gelecek için umut. İnsanoğlunun en değerli kaynağımız olan çevre ile ilgilenmesi için beraberinde önemli bir mesaj taşır.

7. Zathura (2005)

zathura

Danny’nin babası, “Twilight” yıldızı Kristen Stewart’ın canlandırdığı ablası Lisa’nın gözetimine kardeşleri bıraktığında, Walter kardeşine günün saatini vermez. Danny kendisini babasının evinin bodrum katında bulur ve burada “Zathura” adında eski bir metal oyunu bulur. Walter’ı onunla oynamaya ikna edemeyen Danny, kendi başına başlar, ancak kardeşlerin oyunun ortalıkta oynamadığını anlaması uzun sürmez.

“Zathura” kavramı daha önce “Jumanji” de yapılmış olsa da, uzaydaki bükülme heyecan verici. Bu filmde aksiyon ve macera yüksek. 7 yaş ve üstü çocuklar, özellikle oğlanlar buna bayılacak!

8. Star Wars: The Clone Wars (2008)

star wars the clone wars

Tarihin muhtemelen en ünlü uzay destanından bu animasyon hikayesi, serideki diğer filmlerden biraz daha fazla çocuklara yöneliktir. Yine de, “Star Wars: Klon Savaşları”, canlı aksiyon filminde gördüğümüze benzer şiddet ve tematik öğeler içeriyor ancak animasyon, sahneleri daha az gerçekçi hale getiriyor.

Film “Bölüm II” den hemen sonra başlıyor ve Klon Savaşları sırasında meydana gelen bazı olaylara yer veriyor. “Yıldız Savaşları” destanının hayranı olan çocuklar, olayların daha fazlasını izlemekten keyif alacaklar, ancak tasvir edilen çizgi film şiddeti nedeniyle 8 yaş ve üstü izleyiciler için tavsiye ediliyor.