Asansör ne kadar elektrik harcar?

İnsanlar asansöre bindiğinde, çok fazla elektrik harcanır mı? Peki asansörler ne kadar enerji harcar? İş arkadaşım, sanki gezegeni kurtaracakmış gibi her gün merdivenleri çıktığı için kendisiyle gurur duyuyor…

Onu biraz rahat bırakın: Merdivenleri çıkabilen herkes merdivenleri kullansaydı, önemli miktarda enerji tasarrufu göreceğimiz doğru. Elbette, merdiven çıkmak, hareketsiz durmaktan dokuz kat daha fazla enerji harcamamızı gerektirdiğinden, toplu bir asansör boykotu muhtemelen bizi daha fazla gıda tüketimine götürecek ve bu da daha fazla su ve fosil yakıt gerektirecek ve daha fazla ambalaj atığı üretecektir.

Asansör elektrik tüketimi

Yine de, o tavşan deliğinden aşağı inmeden önce, ortalama bir asansörü çalıştırmak için ne kadar enerji harcadığını anlamamız gerekir. Bu, cevabı çok sayıda değişkene bağlı olan çok, çok karmaşık bir soru olarak ortaya çıkıyor: Örneğin, asansöre kaç kişi biniyor? Ne tür bir tahrik motoru kullanıyor, hidrolik mi yoksa çekiş mi? Dişli mi yoksa dişlisiz mi? Sistem, aksi takdirde ısı olarak kaybedilecek olan enerjiyi tekrar şebekeye aktaran en yeni frenleme teknolojisine sahip mi? Her asansör kabini için mümkün olan en verimli rotayı çizen bir yazılım kullanıyor mu?

Buradaki enerji tüketimindeki farklılıklar geniş olabilir. Asansör üreticisi Kone tarafından sağlanan rakamlara göre, üç katlı bir ofis binasındaki tipik bir hidrolik asansör, yılda 3.800 kilovat saat elektrik kullanır. 10 katlı bir binadaki bir çekiş asansörü, yaklaşık beş buçuk kat daha fazla enerji tüketebilir. 30 katlı bir gökdelende, 11 buçuk katı olabilir.

Tek bir binada bile, tüm asansör sürüşleri eşit yaratılmamıştır. Örneğin hidrolik asansörlerde, bir asansörün yukarı çıkmak için aşağı inmekten çok daha fazla güce ihtiyacı vardır. (Bu sistemler genellikle yedi kat veya daha kısa binalarda kullanılır.) Lobiye yolculuklar daha verimlidir, ancak tamamen enerjisiz değildirler: Kabin kuyudan kontrollü bir hızla inerken, sürtünme meydana gelir, hidrolik valflerden geçen yağ, daha sonra binanın soğutma sistemi tarafından dağıtılması gereken ısı üretir.

Yüksek binalarda kullanılan çekiş sistemlerinde, karşı ağırlıklı kasnaklar kabinleri kaldırır ve indirir. Bu karşı ağırlıklar, yüzde 40 kapasiteye kadar yüklendiğinde genellikle kabinin ağırlığı kadardır. Bu durumda, zemin kattan yukarı çıkan dolu bir kabin, karşı ağırlıktan çok daha ağır olduğu için önemli bir enerji girdisi gerektirir. Öte yandan, aşağı doğru hareket eden dolu bir kabin, karşı ağırlıktan o kadar ağırdır ki fazla yardım almadan hareket edebilir. Yani tipik bir orta veya yüksek ofis binasında, dolu bir kabin, aşağı inen boş bir kahinden daha fazla enerji harcar, yukarı çıkan boş bir kabinden de daha fazla enerji harcar. Sistem, kabin yüzde 40 doluyken, yani karşı ağırlıkla mükemmel bir şekilde dengelendiğinde en verimli olduğu ortaya çıkıyor.

Asansör daire başına elektrik tüketimi

Green Lantern’ın talebi üzerine, bir ThyssenKrupp danışmanı tipik beş katlı, 16 katlı ve 42 katlı ofis binaları için simülasyonlar çalıştırdı. Her durumda, daire başına enerji kullanımı yaklaşık 0,3 kWh çıktı. Bu önemli bir enerji miktarı mı? Akkor ampulü CFL ile değiştirerek dört saat içinde tasarruf edeceğiniz kadardır.

Her durumda, siz veya iş arkadaşlarınız ne yapıyor olursa olsun, binanızdaki asansörler bir miktar güç tüketecektir. Çoğu asansör, onları kullanan kimse olmasa bile tüm gün çalışır. Ortalama bekleme gücü derecesi 0,8 ile 2 kilovat arasındadır, bu da gerçekten eklenebilir: 16 katlı bir ofis binasında çalışan ThyssenKrupp’taki analistler, asansörün günlük enerji tüketiminin kabaca üçte birinin mesai saatleri dışında gerçekleştiğini buldu.