İstanbul’da sağlıkçılara ücretsiz ulaşım

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ve bağlı iştirakler tarafından işletilen toplu ulaşım araçlarının 2020 yılının Mart ayından beri sağlık çalışanlarına yönelik ücretsiz yapılması uygulaması devam ediyor mu? Sağlık çalışanlarına ücretsiz ulaşım ve park hakkı İBB Meclisi’nde alınan karar sonucu 30 Haziran 2022’ye kadar uygulandı.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, sağlık çalışanlarının toplu taşıma ve otoparklarından ücretsiz kullanım haklarının 30 Haziran 2022’ye kadar uzatıldığını açıkladı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, sağlık çalışanlarının toplu taşıma ve otoparklarından bedava yararlanma haklarının devam edeceğini açıkladı. İstanbul’da sağlıkçılara ulaşım yıl sonuna kadar ücretsiz olmaya devam etti.

İstanbulkart sağlıkçılara ücretsiz mi?

Sağlıkçılara yönelik İBB tarafından ücretsiz İstanbulkart uygulamasına gidildi. İstanbul’da ücretsiz ulaşım, sağlıkçıların İstanbulkart’larına tanımlandı. Uygulama pandemi boyunca devam etti.

Sağlık çalışanlarına toplu ulaşım ve İSPARK otoparkları 19 Mart 2020’den beri ücretsiz olarak sunuluyor. Aynı hizmetten artık eczacılar da yararlanabilir. Sağlık çalışanları ve eczacıların internet üzerinden İstanbulkart başvurusu yapması gerekiyor.

Sağlıkçılara ücretsiz ulaşım imkanı

İBB Meclisi’nin mart ayı toplantısının üçüncü oturumunda görüşülerek kabul edilen karara göre, sağlık çalışanlarının toplu ulaşım araçları ve İSPARK otoparklarını bedava kullanmasına yönelik kararın 30 Haziran 2022’ye kadar uzatıldığı belirtildi.

Daha önceki uzatma kararına göre ücretsiz ulaşım 31 Aralık 2021’de sona eriyordu. Ücretsiz ulaşımın son bulmasının ardından bir uzatma kararı daha alındı ve son tarih olarak 30 Haziran 2022 açıklandı.

Meclis kararında, “Salgın riskinin yoğun olarak devam ettiği İstanbul’da sağlık çalışanlarının, İstanbulkart entegrasyonuna dahil olan tüm toplu ulaşım araçlarının ve İSPARK AŞ işletmesinde yer alan otoparkları ücretsiz olarak kullanma süresinin 30 Haziran 2022 tarihine kadar uzatılması, aynı haktan İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerindeki sağlık çalışanları ile Mezarlıklar Müdürlüğü çalışanlarının da faydalandırılması, İSPARK AŞ işletmesinde yer alan otoparkların bu amaçla ücretsiz kullanılmasından kaynaklı oluşacak gelir kaybının önlenmesi amacıyla sübvanse ödemesi yapılması, uygun görülmüştür.” ifadeleri kullanıldı.