Dolby Vision HDR nedir?

Dolby Vision, HDR (yüksek dinamik aralık) teknolojisini daha iyi hale getirmeyi hedefliyor. Bir süredir Dolby Vision terimini hepimizin bilmesi gereken yenilikçi bir teknoloji olarak duyuyoruz, ancak gerçek şu ki çok az kişi bunun tam olarak nelerden oluştuğunu biliyor. İşte tam da bu nedenle, bu yazımızda sizlere Dolby Vision HDR’nin nelerden oluştuğunu anlatacağız.

Her zaman olduğu gibi, donanım satıcıları yazılım satıcılarının önüne geçme eğilimindedir. Bu, Dolby Vision ile uyumlu birçok ürün olmasına rağmen, bu teknoloji yazılımda uygulanmadıysa hiç bir işe yaramayacağı anlamına gelir, çünkü bildiğiniz gibi son kullanıcı deneyimi her zaman donanım + yazılım kombinasyonudur ve biri olmadan her ikisi de çalışmaz.

DolbyVision HDR nedir?

Dolby Vision, Dolby Laboratories’in şirketin yüksek dinamik aralık (HDR) teknolojisine özel yorumuna verdiği addır ve Full HD’den 4K çözünürlüğe geçerken gördüğümüzle karşılaştırılabilir bir görsel iyileştirme sağlamasıdır. Bu teknoloji profesyonel ortamda (esas olarak sinemada) zaten test edildi ve yavaş yavaş bazı televizyon kanalları veya ücretli yayın hizmetleri aracılığıyla evlerimize ulaşıyor.

dolby-vision-hdr 1

Yıllar önce Full HD çağında yaşıyorsak, şimdi 4K ve HDR çağındayız. Üreticiler bize, HDR ile her şeyin daha iyi görüneceğini ve görüntüleri izlerken sahip olduğumuz deneyimin, daha zengin renkler ve aralarındaki daha fazla kontrast ile önemli ölçüde iyileşeceğini vaat ediyor.

Dolby’ye göre, kullanıcının görüntüleme deneyimini iyileştirmenin üç yolu vardır:

  • Piksel miktarı (4K, 8K vb.). Hatırlayalım yıllar önce, hepimizin 720p monitörleri varken, bize görüntünün bulanık göründüğü ve keskin görüntüler görmek için Full HD’ye ihtiyacımız olduğu söylenmişti. Şimdi Full HD’nin bulanık göründüğü ve ihtiyacımız olan 4K olduğu ortaya çıktı. Bunun nasıl çalıştığını zaten biliyorsun.
  • Saniyedeki görüntü sayısını (FPS). Normalde sinemada FPS 24 ile sınırlıdır, ancak birkaç yıldır bunu değiştirmeye başladılar ve örneğin Hobbit üçlemesinin ilk filmi zaten 48 FPS’de çekildi, Avatar 2 ise yakında 60 FPS ile geliyor
  • Piksellerin performansı. Aynı sayıda piksele sahip olsalar bile, bunların daha büyük bir dinamik aralığı ve daha büyük bir renk uzayını temsil edebilmesi sağlanırsa, çoğaltma kalitesi iyileştirilir.

Dolby Vision teknolojisinin temeli tam da bu son noktadır; markanın mühendisleri cevabı izleyicilerde aradılar ve çok sayıda testten sonra 0 ila 10.000 nit arasında değişen bir dizi ışık yoğunluğunu üretebilen bir sistemin izleyicilerin %90’ını tatmin edeceği sonucuna vardılar. Ve bu tam olarak Dolby Vision’ın izin verdiği şeydir, çok daha yüksek kontrast oranı ve daha zengin ve daha belirgin renkler ile çok parlak görüntüler sunar.

Dolby-Vision-2

HDR 10 ve Dolby Vision arasında bir fark var mı?

HDR 10’un açık bir standart olduğunu bilmelisiniz, Dolby Vision ise açıkça Dolby’ye ait tescilli bir sistemdir. Kendi adına, HDR 10 olarak adlandırılır, çünkü 10 bitlik bir niceleme ölçeği kullanır ve onu kullanan TV üreticilerinin her biri onu istedikleri gibi uygulayabilir (aslında, bazıları HDR 1000 olarak adlandırır ve o kadar geniş kalır), Bu nedenle, hem Ultra HD Premium derecelendirmesi vermek hem de Blu-Ray’de 4K filmlerin kalibrasyonu için UHD Alliance tarafından benimsenen standart olduğunu bilmek önemlidir.

Kendi adına, Dolby Vision’ın Dolby’ye özel olduğunu söylediğimiz gibi, sanki özel bir standartmış gibi ama belli ki üreticiler donanım özelliklerini karşılıyorlarsa logolarını eklemek için telif ücreti ödeyebilirler. Bu standart, 10 yerine 12 bitlik bir nicelleştirme ve hepsinden önemlisi, görsel-işitsel içeriğin post prodüksiyon aşamasında kalibrasyondan izlemeye kadar titiz bir kontrole sahip bir prosedürler zinciri önermektedir.

Dolby-Vision-3

Dolby Vision desteği ve lisansı

İçerik oluşturucuların lisans alması için ücretsiz olan HDR10’un aksine, Dolby Vision’ı kullanmak isteyenlerin Dolby’ye bir lisans ücreti ödemesi gerekiyor. Buna rağmen çoğu üretici bunu yapmaya istekli görünüyor.

TV’ler söz konusu olduğunda Dolby Vision desteği sunan üreticiler arasında LG ve Sony, teknolojinin sıkı bir şekilde arkasındadır. Panasonic ve Philips, HDR formatının erişimini genişleterek, yüksek kaliteli ve orta sınıf TV’lerinin önemli bir yelpazesinde bunu benimsedi.

Apple ayrıca Apple’ın yeni iPhone modellerinin yanı sıra Apple TV 4K ile birlikte geliyor. Samsung, HDR10+ için kendi dinamik meta veri çözümünü çıkardı.

HDR10 gibi, HDR10+ da ücretsizdir ve Amazon Prime Video, Philips, Panasonic ve birkaç Hollywood stüdyosu biçiminde destek sunar. Söylemeye gerek yok, Samsung, QLED TV’leri ve Galaxy akıllı telefonları dahil olmak üzere ürünlerinde kullanıyor, ancak yine de cihazlarda Dolby Vision’ın benimsenmesinin gerisinde kalıyor.