iPhone ve iPad’te varsayılan tarayıcı nasıl değiştirilir?

iPhone veya iPad’inizde Safari’den bıktınız mı? App Store’dan pek çok başka harika alternatif yükleyebilirsiniz, burada sorun yok. Ancak bunları cihazınızda varsayılan tarayıcınız olarak kullanmak istiyorsanız, fazladan birkaç adım atmanız gerekir.

Öncelikle, iOS 14’e ihtiyacınız olacak. Apple’ın en son mobil işletim sisteminin tam olarak piyasaya sürülmesine o kadar az kaldı ki, henüz yükleyemeyeceğiniz şeyler için ipuçları hakkında konuşurken kendimizi kötü hissetmiyoruz. İsteyen beta sürümünü halen indirebilir.

iPhone’da varsayılan tarayıcı değiştirme

Bundan sonra, Google Chrome’a ihtiyacınız olacak. Veya en azından Google Chrome şu anda varsayılan tarayıcınız olarak ayarlayabileceğiniz diğer tek tarayıcıdır. Diğerlerinin de ileride bir zamanda buna katılması beklenir ve adımların benzer olacağını varsayıyorum, bu nedenle, mesela bir Firefox hayranı olup olmadığınızı anlamak çok zor olmamalı. Bu arada daha sonra Edge ve DuckDuckGo için de destek eklenmiştir.

Bunların ikisini de (iOS 14 ve Chrome) kullanmaya hazır olduğunuzu varsayarsak, ikincisini App Store’dan güncelleyerek (mümkünse) başlamak isteyeceksiniz. Ardından, cihazınızın Ayarlar uygulamasını açın. “Chrome” listesini görene kadar biraz aşağı kaydırın ve üzerine dokunun. Görünen pencerede “Varsayılan Tarayıcı Uygulaması” adlı bir seçenek göreceksiniz. Safari’den Google’ın tarayıcısına değiştirmek için ona dokunun. Ve bu kadar!

varsayilan tarayici degistirme

Bu ayarı koymak için tuhaf bir yer gibi görünüyor. Varsa Safari’nin ayarlarında olmasını veya tarayıcı tercihi için daha sistem çapında bir seçenek olmasını beklerdim. Ve belirtildiği gibi, şimdilik yalnızca Chrome’da destek görünüyor.

Açıktır ki, seçiminizi geri almak, sistem varsayılanınızı bir kez daha Safari olarak değiştirmek için Chrome ayarlarına geri dönmenizi gerektirecektir; bu ayarı yapmak için Safari’ye gitmeyeceksiniz. Kafa karıştırıcı, biliyorum, ancak iOS 14’te (şimdilik) tam da böyle. İleride bunun değişme ihtimali olabilir, o zaman biz de bu kılavuzu güncelleyeceğiz.