İstanbul’da tek tip büfe devri başlıyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), mega kentte bulunan büfeleri yenileme kararı aldı. Kentin görünüşünü daha iyi hale getirerek marka şehir yaratmak isteyen İBB, üç farklı modelde tasarlanacak tek tip büfe dönemini başlatacak.

Yeni büfeler kente estetik katarken, hijyenik şartlar da karışlanacak. Böylece dondurma ve sandviç gibi ürünler satılabilecek ve ürün çeşitliliği artacak. Çoğu 25 yıl eskiye dayanan büfeler, oldukça köhnemiş halde. Kiraları da bin lira ile 2 bin lira arasında değişen büfelerin kira ücretleri de güncellenerek bugünkü kurun değerine göre yeniden düzenlendi.

İstanbul’da İBB’nin mülkiyetinde şu anda 245 adet büfe var. Bunların 175’inde eski kiracılar varken 70’i boş durumda. İBB Meclisi, büfelerin işletmesini Kültür AŞ’ye verdiği için, büfelerle yapılan kira sözleşmelerinin yenilenmesi gerekiyor. Bu amaçla 2015 yılından bu yana sabit kalan kira bedelleri yeniden düzenlendi. Büfelerin konumu, özellikleri ve günümüz fiyatları üzerinden yapılan düzenleme ile kira ücretleri güncellendi.

Kamu zararı oluşturan ucuz kiralar düzeltilirken, büfecilerin 9 aylık borçları da tebliğ edildi. Kiracılara destek de veren İBB, mart, nisan ve mayıs aylarının kiralarının yüzde 25’ini talep ederken, sonraki aylar için ise yüzde 75’i talep edildi. Yeni büfelerin yaklaşık 100 bin TL civarındaki ücreti de Kültür AŞ’ye büfeciler tarafından taksitle ödenecek ve büfe ücretleri daha sonra kiradan düşülecek. Böylece yeni büfeler esnafa ücretsiz sağlanmış olacak.