DUNE 2 çıkış tarihi ve bildiğimiz her şey

DUNE 2 çıkış tarihi, 23 Ekim 2023 olarak belirlendi. Frank Herbert hikayesi DUNE’nin ilk film uyarlaması oldukça fazla ilgi gördü. İlk film vizyona girmeden önce, filmin devam filmi çekip çekmeyeceği belirsizdi. Denis Villeneuve’ün Frank Herbert’in çığır açan bilimkurgu romanından uyarlaması büyük risk altındaydı ve defalarca ertelendi.

2021’de dünya yavaş yavaş yeniden açılırken, film endüstrisinin kaderi belirsiz görünüyordu. HBO Max abonelerini artırmak amacıyla dağıtımcı Warner Bros., filmi sinemalarda yayınlandığı gün yayın hizmetine gönderdi ve gişedeki tüm potansiyelini yok etti. Eleştirmenler ve uzmanlar, izleyicilerin karamsar ve tuhaf bilimkurgu uyarlamasına gelmeyeceği konusunda zaten temkinliydi.

Bununla birlikte, film 165 milyon dolarlık bir bütçeye karşılık dünya çapında 400 milyon doların üzerinde hasılat elde etti. Şu anda Rotten Tomatoes’da yeni %83’lük bir beğeniye sahip olduğu için, film başarı kazanmış oldu. Bazı kaynaklar, Herbert’in romanının yalnızca ilk yarısı uyarlandığı için filmin doğası gereği eksik olduğunu düşündüler. Filmin yayınlanmasından dört gün sonra, Warner Bros. ve yapım şirketi Legendary Pictures, ilk romanın hikayesini tamamlayacak olan “Dune Part 2″ye resmen yeşil ışık yaktı.

Frank Herbert’in ikonik romanının ilk filminde, Timothée Chalamet, Zendaya, Oscar Isaac, Rebecca Ferguson, Josh Brolin, Dave Bautista, Jason Momoa, Stellan Skarsgård ve Oscar ödüllü Javier Bardem gibi yıldız rol alıyordu. Devam filminin çekimleri bu yıl içinde başlayacak ve şimdiden bazı önemli oyuncu kadrosunu tamamladı. Yaklaşan bilim kurgu devam filminde prodüksiyon hızlanırken, hayranlar Paul Atreides’in (Timothée Chalamet) yolculuğunun onu bir sonraki nereye götüreceğini merak ediyor olabilir.

Dune 2 filmi hikayesi

Dune’un en yeni versiyonu Denis Villeneueve tarafından yönetildi ve Warner Bros. ve Legendary Pictures tarafından hazırlandı. Bu erteleme, DUNE’u Matt Reeves’in yönettiği Robert Pattinson Batman filmi “The Batman” in şimdiki planlanan gösterim tarihi ile aynı zaman dilimine iter. Bu nedenle, DUNE için olduğu gibi, yakında The Batman için de farklı bir tarih görebiliriz.

Önümüzdeki birkaç hafta ve aylarda vizyona girecek tüm sinema filmlerinde olduğu gibi, farklı bir çıkış tarihine taşınmaları veya doğrudan dijital platformlara gönderilmeleri şok edici olmamalıdır. Bir şirketin en büyük etkiyi nerede yaratabileceğine karar vermesi, özellikle de zaten filme alınmış ve şu anda gösterime hazır bir film varsa asıl konu bu olacaktır.

Dune 2 film fragmanı

Dune’un fragmanı, başrol oyuncusu Paul Atreides’in başına gelen bir şeyi hissetmesiyle başlayan sorunlu anlatımıyla başlıyor. Ama Chani’yi öpemeden önce kraliyet yatak odasına uyanır ve bir “haçlı seferinin gelmesinden” bahseder. Daha sonra hayallerinin gerçek olduğu konusunda sorguya çekilir. Ardından, Gaius Helen Mohiam gibi görünen maskeli bir figür, acı çekme konusunda sınırlarını test eder.

Yüzen nesneler ve bileğe takılan güçlü bir cihaz görüyoruz. Atreides’in babası görünüşe göre aklını kaybediyor ve Paul iktidara gelme zamanının yaklaşmakta olabileceğini fark ediyor. Çok sayıda vahşi görünümlü insan, alevli ağaçlar, yüzen askerler görüyoruz ve sonra hepsi havalı uçan gemiler, bıçaklar ve çöl canavarları.

Dune 2 çıkış tarihi

Warner Bros. ve Legendary Pictures, aynı anda hem sinemalarda hem de HBO Max’te hit olan ilk filmden iki yıl sonra, 20 Ekim 2023’te DUNE 2 filmini yayınlamayı planlıyor.

Dune 2’nin HBO Max çıkış tarihine henüz karar verilmediği söylendi. Filmin öncelikle sinemalarda oynaması bekleniyor.

Dune 2 filminin oyuncuları ve ekibi

Dune’da başrol oyuncusu Timothée Chalamet. Timothée Chalamet, bu uyarlamaya geniş bir izleyici kitlesi getirecek kadar popüler olabilir. Kendisine MJ’in kendisi ve Zendaya da dahil olmak üzere modern çizgi roman / bilimkurgu film oyuncularından oluşan yıldız bir kadro katıldı. Ayrıca Oscar Isaac ve Josh Brolin buradalar.

 • Zendaya Chani olarak
 • Rebecca Ferguson Lady Jessica olarak
 • Timothée Chalamet Paul Atreides olarak
 • Duncan Idaho olarak Jason Momoa
 • Josh Brolin Gurney Halleck olarak
 • Dave Bautista, Glossu ‘Beast’ Rabban olarak
 • Oscar Isaac Duke Leto Atreides olarak
 • Stellan Skarsgård olarak Baron Vladimir Harkonnen
 • Javier Bardem Stilgar olarak
 • David Dastmalchian, Piter De Vries rolünde
 • Charlotte Rampling Gaius Helen Mohiam olarak
 • Stephen McKinley Henderson Thufir Hawat olarak
 • Sharon Duncan-Brewster Liet-Kynes olarak
 • Chen Chang, Dr Wellington Yueh olarak
 • Babs Olusanmokun Jamis olarak