Tebeşir Boyası nedir ve nasıl kullanılır?

Evinizi boyamaya karar verdiyseniz muhtemelen tebeşir boya terimini duymuşsunuzdur. Tebeşir boyası tam olarak nedir ve ne zaman kullanmalısınız? Cevaplar bizde. Mat, kireçli görünümü ile bilinen dekoratif bir boya olan tebeşir boya, mobilya ve ev dekoruna rustik, eski veya eski püskü şık bir stil vermek için popüler bir seçimdir. Kolayca bir görünüm verilebildiği için tebeşir boya, evine karakter ve vintage bir cazibe katmak isteyenler için idealdir. Şifonyerinize, sandalyenize veya banyonuza tebeşir boyası uygulaması yapmaya hazır mısınız? İşte bilmeniz gereken her şey.

Tebeşir Boyası Nedir?

Tebeşir boyasının neye benzediğini bilseniz bile, tam olarak ne olduğunu bilemeyebilirsiniz. İlk başta popüler boya markası Annie Sloan tarafından yaratılan resmi tebeşir boyası, şu anda ev yapımı versiyonları yapmak için çevrimiçi birçok talimat olmasına rağmen, teknik olarak şirketin tescilli bir ticari markasıdır. Üzerine tebeşirle yazılabilen bir yüzey oluşturan kara tahta boyasıyla karıştırılmaması gereken bu özel boya, yüzeylere kireçli bir görünüm ve his verir.

Çoğu zaman, tebeşir boyası kuruduktan sonra, ona vintage esintili bir his vermek için yüzeye balmumu ve cilalar eklenebilir. Bir öğeyi düz bir renge boyamanıza veya eski bir görünüm eklemenize bağlı olarak, tebeşir boya minimalistten bohemye ve çiftlik evine kadar çeşitli ev dekor stilleriyle gidebilir.

Tebeşir Boyası Diğer Boyalardan Nasıl Farklıdır?

Mat yüzeyinin yanı sıra, tebeşir boya, geleneksel boyadan birkaç başka yönden farklıdır. Avantajlarından biri, herhangi bir hazırlık çalışması gerektirmemesidir. Kuru yüzeyi boyayabilir. Bu nedenle, çatlaklar veya çok sayıda ayrıntı içeren eski parçalar üzerinde tebeşir boyası kullanmak iyi bir seçenektir. Ayrıca kıvamı nedeniyle, tebeşir boyasının damlama olasılığı normal boyaya göre daha azdır. Tebeşir boyası su bazlıdır, bu nedenle fırçalarınızı mineral ispirto kullanmak yerine sabun ve suyla temizleyebilirsiniz.

Tebeşir Boyası Nasıl Kullanılır

Tebeşir boyası çoğunlukla mobilya parçalarına mat bir görünüm vermek için kullanılır, ancak efekti gerçekten seviyorsanız tüm duvarı boyamak için de kullanılabilir. Bir yatak odası şifonyerini göze çarpan bir parçaya dönüştürme gücüne sahiptir veya bir yemek odası masasına eski okul cazibesini verir.

Bir mobilya parçasını boyarken, önceki boya katmanlarını sıyırma konusunda endişelenmenize gerek yok. Ancak çok pürüzsüz bir görünüm istiyorsanız, tebeşir boyasını sürmeden önce parçayı önce hafifçe zımparalayıp nemli bir bezle silmek isteyebilirsiniz. Bu boya türünün nispeten kalın ve opak olduğu bilinmektedir, bu nedenle şifonyerin veya sandalyenin hangi renge başlayacağına bağlı olarak, tek bir kat boya ile kurtulabilirsiniz. Yetmezse, iki kat iş görür.

Tebeşir Boyası Nereden Alınır

Orijinal tebeşir boyası satın almak istiyorsanız, onu alabileceğiniz tek marka Annie Sloan. Bununla birlikte, benzer bir yüzey için “kireçli boya” veya “tebeşirlenmiş boya” yapan birkaç satıcı var. Derin bir araştırma yapmanız gerekebilir. Bunun yerine alttaki tarif ile kendi tebeşir boyanızı yapabilirsiniz.

Tebeşir Boyası Nasıl Yapılır?

Gerekli malzemeler

  • Seçtiğiniz renkte 1 fincan lateks boya
  • 4 yemek kaşığı Kalsiyum Karbonat
  • 1 yemek kaşığı talk
  • Su (tebeşir boyayı istediğiniz kalınlığa kadar inceltmek için gerekli gördüğünüz kadar).

Talimatlar

Eğer karıştırmak için blender kullanacaksanız, tüm malzemeleri ekledikten sonra karıştırın. Elle çubuk gibi bir malzeme ile karıştıracaksanız, bu yazının tamamını okumaya devam edin.

Önce lateks boyayı karışım kabına dökün. Ardından 4 yemek kaşığı kalsiyum karbonat ekleyin. Sonra 1 kaşık talk minerali ekleyin. Sonra biraz su ekleyin. İstediğiniz kalınlığı elde etmek için ihtiyaç duyduğunuz kadar su kullanın.

Karıştırmak için bir blender kullanacaksanız, öncelikle susuz başlamanızı öneririm. 2-3 dakika karıştırdıktan sonra tebeşir boyanıza bir göz atın ve aradığınız kalınlığın olup olmadığına bakın. Daha akıcı istiyorsanız, bir seferde 1-2 yemek kaşığı su ekleyin ve istediğiniz kalınlığa ulaşana kadar bu şekilde devam edin.

Tüm bu malzemeler karıştırma kabına girdikten sonra 3 dakika karıştırın. Ama boyayı çubukla karıştıracaksanız, önce kalsiyum karbonat ve talkı karıştırın. Sonra bu karışıma biraz su ekleyin ve iyice karıştırın, böylece topaklar kalmaz. Sonra lateks boyayı ekleyin ve her şeyin iyice karıştığını hissedene kadar karıştırmaya devam edin.