En iyi 10 savaş filmi

Tüm zamanların en iyi savaş filmleri hakkında bir makale ile karşınızdayız. En sevdiğimiz savaş filmleri değil, kültürel olarak popüler olan en sevdiğimiz savaş filmleri değil, kelimenin tam anlamıyla eleştirmenlerden en iyi eleştirileri alan savaş filmleri bu listede yer alacak. Bu tespiti yapmak için, dünyanın dört bir yanından kaç eleştirmenin her filme olumlu bir eleştiri verdiğine bağlı olarak filmler için “Domates Derecelendirmeleri” sağlayan eleştirel bir web sitesi olan Rotten Tomato’da birkaç saat geçirdik.

Bu listeye dahil olmaya hak kazanmak için, filmlerin neredeyse evrensel beğeni alması gerekiyordu; Örneğin, çok sevilen bir film olan Saving Private Ryan (Er Ryan’ı Kurtarmak) gibi filmler dahil edilmeyi hak etmedi ve tüm film eleştirmenlerinden yalnızca %92 olumlu bir puan aldı.

Gone With the Wind? (Rüzgar gibi Geçti gitti?) listeye giremedi ve sadece %95 olumlu bir puan aldı. Bu listedeki bazılarının bekleneceği gibi ve Oscar bile almışken, diğerleri daha şaşırtıcı.

1. Apocalypse Now (Kıyamet)

1979 ‧ 2 saat 27 dakika ‧ 8,4/10 IMDb ‧ Rotten Tomatoes Puanı: %99

Apocalypse Now

Apocalypse Now, listede yer alan en iyi savaş filmi. Dünyanın dört bir yanındaki eleştirmenler Apocalypse Now’ı en iyi savaş filmi olarak değerlendirdiler ve filmi beğenmeyen tek bir eleştirmenle karşılaşmadım. Ormanda saklanan bir Özel Kuvvetler albayı olan çılgın Brando’dan Martin Sheen’in için için yanan yoğunluğuna ve bir kabus gibi tasvir edilen Vietnam’ın gerçeküstü vizyonuna kadar Apocalypse Now, onu gören hemen hemen herkesin içgüdüsel bir tepkisini tetikliyor gibi görünüyor.

2. Lawrence of Arabia (Arabistanlı Lawrence)

1962 ‧ 3 saat 48 dakika ‧ 8,3/10 IMDb ‧ Rotten Tomatoes Puanı: %99

Lawrence of Arabia

En İyi Film dalında da Akademi Ödülü sahibi Arabistanlı Lawrence, artık çok sık olmadıkları türden destansı bir film yapımı. T.E.’nin hikayesi Türkiye’ye karşı savaşlarında Suudi aşiretlerinin arasına katılan İngiliz askeri subayı Lawrence, birinci sınıf prodüksiyon değerleri, oyunculuk ve yönetmenlikle heyecan verici bir sinema yolculuğu. Filmde İngiliz destekli Arapların I. Dünya Savaşı sırasında Türkleri arkadan vurması konu ediliyor. Her Türk çocuğunun büyürken mutlaka izlediği bir film.

3. Das Boot (Mukaddes Vazife)

1981 ‧ 2 saat 29 dakika ‧ 8,3/10 IMDb ‧ Rotten Tomatoes: %98

das-boot

Das Boot, bu listeye beklenmedik bir şekilde dahil oldu. İkinci Dünya Savaşı sırasında Alman denizaltıların hikayesini konu alan bir film. Bir film olarak kültürel belleğe henüz bu listedeki diğer filmler gibi nüfuz etmedi. Yine de, şansınız olursa film izlemeye değer: Savaşı Almanların tarafından göstererek izleyicinin bakış açısını tersine çeviriyor ve bir denizaltında hizmet ederken klostrofobik, korku uyandıran, panik kışkırtıcı bir yolculuk olarak savaşı ortaya koyuyor. Ancak bununla birlikte, tüm zamanların en iyi üçüncü savaş filmi olmak yeterince iyi değil.

4. Casablanca

1942 ‧ 1 saat 42 dakika ‧ 8,5/10 IMDb ‧ Rotten Tomatoes Puanı: %97

casablanca

Kazablanka, herkesin duyduğu ancak çok azının gördüğü filmlerden biridir. Filmin siyah beyaz olmasına ve filmin biraz eski olmasına rağmen bu insanlardan biriyseniz, yine de görülmeye değer. Şahsen, tüm zamanların en sevdiğim filmlerinden biridir. Bu sofistike, zekice yazılmış ve fantastik bir savaş aşk hikayesi, II. Dünya Savaşı Nazi kontrolündeki kuzey Afrika’nın arka planında geçiyor.

5. Argo

2012 ‧ 2 saat ‧ 7,7/10 IMDb ‧ Rotten Tomatoes: %97

argo

Argo’nun bu listeye dahil edilmesi açıklanamaz. Ben Affleck tarafından yazılan ve yönetilen bu Amerikan diplomatlarının ABD büyükelçiliğinin devrimi ve ele geçirilmesinden sonra İran’da mahsur kaldığı bu hikaye iyi bir filmdi, ancak şimdiye kadarki en iyi filmlerden birine yakın değil. Bunun, yüksek oranda son derece olumlu iyi incelemelerden ziyade, yüksek oranda orta derecede iyi incelemelerden oluştuğunu varsayıyorum.

6. Hurt Locker (Ölümcül Tuzak)

2008 ‧ 2 saat 11 dakika ‧ 7,5/10 IMDb ‧ Rotten Tomatoes: %97

Hurt Locker

Hurt Locker, ana akım izleyicilerin nasıl basitçe eleştirel görüşlere çok fazla ilgi göstermeyi veya onları kabul etmeyi reddettiğinin mükemmel bir örneğidir. Hurt Locker, 2008’de En İyi Resim dalında Akademisi Ödülü’nü kazanmakla kalmadı, aynı zamanda olumlu eleştirilerin toplamını topladığınızda tüm zamanların en iyi değerlendirilen üçüncü savaş filmi oldu. İzleyiciler için çok kötü, çünkü Irak’ta bir patlayıcı imha ekibinin düşman saldırısı altındayken bombaları etkisiz hale getirmesinin hikayesi heyecan verici ve dokunaklı bir yolculuk. Seyirci bulmayı hak eden harika bir film.

7. Patton

1970 ‧ 2 saat 52 dakika ‧ 7,9/10 IMDb ‧ Rotten Tomatoes: %97

Patton

Patton biyografisinin büyük bir hayranı değilim, bu yüzden bu listeye dahil edilmesine şaşırdım. Film çok uzun ve Patton hakkında olduğu için, Patton’ı neyin tetiklediğini, belki de öfkeli bir psikopat olmanın ötesinde, oldukça az şey anlıyoruz.

8. Best Years of Our Lives (Hayatımızın En Güzel Yılları)

1946 ‧ 2 saat 50 dakika ‧ 8,0/10 IMDb ‧ Rotten Tomatoes: %97

Best Years of Our Lives

Tüm zamanların en iyi incelenen sekizinci savaş filmi, zamanının yıllar ötesindeki bir film olan Hayatımızın En İyi Yılları’dır. Askerlerin İkinci Dünya Savaşı’ndan eve dönmek için vakit bulamadan hemen önce, savaştan sonra dünyaya alışmak için geri dönen gazilerin mücadelesine odaklanan bir film. İş bulma sorunlarından ilişkilerle mücadele etmeye, TSSB ile mücadeleye kadar bu film, gazilere ve onların endişelerine odaklanan ilk film oldu. Zeki, güçlü bir film, eleştirel beğenisini tamamen hak ediyor.

9. Schindler’s List (Schindler’in Listesi)

1993 ‧ 3 saat 15 dakika ‧ 8,9/10 IMDb ‧ Rotten Tomatoes: %97

Schindlers List

Spielberg’in Schindler’in Listesi, Yahudi soykırımı olarak bilinen Holokost hakkında keskin bir film. Eleştirel övgüyü hak eden bu film, Yahudi kamplarını tam dehşet içinde gösteren ilk filmdi. Filmin sinema gösterimleri sırasında izleyiciler ağlayarak duygularına hakim olamadı ve çoğu tiyatrodan ayrıldı. Ne yazık ki, bu sinematik “sınır tanımayan” versiyon bile, esas aldığı gerçek hayattan muhtemelen çok daha yumuşak. Yaygın eleştirmenlerin beğenisini hak eden ve tüm zamanların en iyi incelenen 9. savaş filmi olma rolünü hak eden bir film.

10. All Quiet on the Western Front (Garp Cephesinde Yeni Bir Şey Yok)

1930 ‧ 2 saat 32 dakika ‧ 8,0/10 IMDb ‧ Rotten Tomatoes: %97

All Quiet on the Western Front

1930’da gösterime giren bu film, aralıklı 80 yılda çeviride hiçbir şey kaybetmeden, neredeyse izlenebilir durumda. Birinci Dünya Savaşı’nın dilimlerinde savaşın dehşetini keşfeden savaşa heyecanlanan bir askerin hikayesi, belki de savaş karşıtı bir duruş sergileyen ilk Hollywood filmi. Bunca yıl sonra bile, hala akıldan çıkmayan ve güçlü.