En iyi Christopher Nolan filmleri

En çok Kara Şövalye üçlemesiyle tanınan yazar ve yönetmen Christopher Nolan, İngiltere’nin 21. yüzyıl sinemasına en büyük hediyesi olabilir. Bu, Jason Statham’ın hala nefes aldığını düşünürsek cesur bir ifade. Bunu okuyabilir ve bizi incitmeye gelebilir. Ancak, halihazırda kemerinin altındaki 10 çarpıcı uzun metrajlı filmle, Nolan’ın IMDb puanları hemen hemen herkesten yüksek. Üzgünüm Stath.

Nolan’ın son filmi Tenet, Warner Bros’un umduğu başarıyı yakalayamasa da, özellikle şartlar göz önüne alındığında hala güçlü bir performans sergileyen bir film. Kısa süre önce Nolan’ın filmlerinden biri olan The Prestige’i geride bıraktı ve Interstellar’dan beri bir franchise’ın parçası olmayan bir film için en büyük gelir getirenlerden biri durumunda. Forbes, filmin salgın olmayan bir yaz aylarında gösterime girmesi durumunda Dunkirk’e eşit para kazanacağını düşünüyor.

Inception ve Interstellar, büyük fikirleri harika aksiyon sahneleri, çığır açan sinematografi ve Hollywood’un en iyilerinden bazılarının etkileyici performanslarıyla birleştirdi. 2017’deki Dunkirk gibi filmlerin 70 mm IMAX gösterimleri, modern sinema deneyiminin zirvesidir. Baştan sona bir sürü Hans Zimmer müziği ve Michael Caine’in büyük oyuncak bebekleri vardı, öyleyse sevilmeyecek ne var? İşte en iyi Christopher Nolan filmleri.

1. Inception (Başlangıç)

2010 ‧ 2 saat 28 dakika ‧ 8,8/10 IMDb

Inception

Nolan’ın uydurduğu akıllara durgunluk veren rüya dünyasında pek çok izleyici kayboldu, ancak gerçekdışılığın birden çok seviyesinde sebat edenler (ve dikkatlerini verenler), bulmaca çözüldüğünde cömertçe ödüllendirildi. Bazıları bu karmaşık bilim kurgu gerilim filmini biraz abartılı buldu, ancak çok az yönetmenin anlayabileceği kavram derinliği ile görsel olarak muhteşem olmaya devam ediyor.

2. The Dark Knight (Kara Şövalye)

2008 ‧ 2 saat 32 dakika ‧ 9,0/10 IMDb

the dark knight

Belki de Nolan’ın en büyük başarısı olan Kara Şövalye, beyaz perdenin ötesine geçerek kalıcı bir kültürel fenomen haline geldi. Nabzı yükselten aksiyon setleri ve baş dönmesine neden olan kasvetli Gotham tasviri ile dikkat çeken gerçek vurgu, performanslarının derinliğidir. Christian Bale, Michael Caine, Gary Oldman ve Aaron Eckhart. Bununla birlikte, Heath Ledger’ın Joker’i kendi başına eşsiz bir seviyede.

3. Memento (Akıl Defteri)

2000 ‧ 1 saat 53 dakika ‧ 8,4/10 IMDb

Memento

Nolan’ın sinemadaki en zeki yazar/yönetmen olarak ününü pekiştiren film. Memento, karısının ölümünü çevreleyen olayları bir araya getirmeye çalışan kederli bir unutkanlığı tasvir ederken ana akım kronolojiyi pencereden attı. Yeni anılar oluşturamayan Guy Pearce’dan Leonard Shelby, bilgileri polaroid fotoğraflar ve vücut sanatı koleksiyonuyla saklıyor. Leonard’ın oldukça güvenilmez bir anlatıcı olduğunu anladığımızda, filmi onunla vakayı çözmek için harcıyoruz, o yürek burkan olay örgüsüne kadar.

4. Interstellar (Yıldızlararası)

2014 ‧ 2 saat 49 dakika ‧ 8,6/10 IMDb

interstellar

Göz yaşartıcı doruk noktasına kadar bizi tahmin etmeye devam ettiren başka bir bilim kurgu gerilim filmi. Erkek kardeşi Jonathan tarafından yazılan Nolan’ın Yıldızlararası, insanlığın olası geleceğine kasvetli bir bakış sunuyor. Mahsuller hastalanıyor ve boğulmuş bir atmosfer, gerçek ötesi insanlığı yok olmanın eşiğine getiriyor. Bir astronot ekibi yeni bir ev bulmak için bir solucan deliğinden geçerken, Dünya’nın en zeki beyinlerinden biri kitlesel bir insan göçünün önündeki en büyük engeli, yani yerçekimini çözmeye çalışıyor.

5. The Prestige (Prestij)

2006 ‧ 2 saat 10 dakika ‧ 8,5/10 IMDb

The Prestige

Prestij, birden fazla yönden, gerçekten büyülü bir film yapımı parçasıdır. Nolan, her zamankinden daha cüretkar numaralarla diğerini geçmeye çaresiz kalan iki savaşan illüzyonistin hikayesini anlatmakta ustadır. Christian Bale ve özellikle Hugh Jackman’dan parlak dönüşlerle kalp kırıklığı, takıntı, aşk, kıskançlık ve dehanın şık bir hikayesi. David Bowie tuhaf bir Nikola Tesla rolünde oyuncu kadrosunda da ciddi bir ilham kaynağıydı.

6. Batman Begins (Batman Başlıyor)

2005 ‧ 2 saat 20 dakika ‧ 8,2/10 IMDb

Batman Begins

Şimdiye kadar filme adanmış en iyi köken hikayelerinden biri ve Nolan’ın Kara Şövalye üçlemesinin en kapsamlı ve önemli olanı. Begins bir Süper Kahraman filminin nasıl olabileceği konusunda çıtayı yükseltti. Açılış bölümünde Christian Bale, malikanenin arkasındaki adam olan Bruce Wayne’e en içten bakışımızı attı ve onu hızla kesin Caped Crusader olarak belirledi.

7. The Dark Knight Rises (Kara Şövalye Yükseliyor)

2012 ‧ 2 saat 44 dakika ‧ 8,4/10 IMDb

The Dark Knight Rises

Nolan’ın The Dark Knight Rises’ta bulduğu gibi, herhangi bir üçlemenin üçüncü ve son bölümü tarihsel olarak en zor olanıdır. İnanılmaz aksiyon, özel efektler ve yüksek ihtimaller muhtemelen selefini geride bırakıyor, ancak Kara Şövalye’ye kıyasla zorlanmış ve kıvrımlı hissediyor. Tom Hardy’nin Bane’i kavramsal olarak iyi bir kötü adamdır, ancak bir rakip olarak Ledger’ın Joker’iyle eşleşmez. Komik sesi de yardımcı olmadı. Yine de Anne Hathaway, Halle Berry fiyaskosunun ardından Catwoman’a güvenilirliğini geri verdi ve Michael Caine, Alfred rolüne uygun bir şekilde vicdanlı bir uğurlama aldı.

8. Dunkirk

2017 ‧ 1 saat 46 dakika ‧ 7,9/10 IMDb

dunkirk

Dunkirk, konunun ciddiyeti ve halkın bilincindeki saygısı düşünüldüğünde oldukça iddialı bir projeydi. Nolan bunu ustaca bir zarafetle ele alıyor. İkinci Dünya Savaşı filmlerinden beklediğimiz kan ve şiddete hiç başvurmadan müttefik askerlerin çaresizliğini tasvir eden inanılmaz bir iş çıkarıyor. Zengin görseller, Dunkirk’i, Nolan’ın gerçek film üzerine çekim yapma konusundaki ısrarının belki de en iyi savunucusu yapıyor.

9. Insomnia (Uykusuzluk)

2002 ‧ 1 saat 58 dakika ‧ 7,2/10 IMDb

Insomnia

Muhtemelen tüm büyük yönetmenin filmleri arasında en az “Nolan” olanı, kısmen bunun nedeni a) oldukça geleneksel bir seri katil hareketi, b) bir yeniden yapım ve c) Nolan’ın bir stüdyo altında çekilmiş ilk resmi. Belki de en çok Robin Williams’ın karanlığa inişiyle ve en nadide canavarlarla hatırlanan, Al Pacino’nun akıl sağlığına tutunan uykudan mahrum büyük şehir dedektifi olarak mükemmel bir 21. yüzyıl performansı.

10. Tenet

2020 ‧ 2 saat 30 dakika ‧ 7,8/10 IMDb

tenet

Chris Nolan’ın zaman takıntısı Tenet ile devam ediyor. Dunkirk’te farklı zaman çizelgeleri kullandığı, Memento’da geriye dönük zaman çizelgelerine değindiği ve Inception’da zaman kavramını tamamen çarpıttığı yerlerde Tenet, III.Dünya Savaşı’nın önlenmesine ilişkin casus odaklı hikayesiyle bunu daha da ileri götürür (ya da daha yakın mı olmalı?) . Ancak bu heyecanlı bir yolculuk olmadığı anlamına gelmez: öyle.