Neden balık yakalayamıyorum?

Çok deneyimli balıkçıların bile balık tutmadıkları veya çok kötü oldukları günleri vardır. Balık tutamama nedeninizi öğrenme zamanı geldi. Bu hepimizin başına gelir ve havadan konuma kadar her şey balık tutma başarınızı etkileyebilir.

1. Yanlış yerde balık tutuyorsunuz

Balık tutmadaki püf nokta, doğru yerde tutmaktır. Eğer bir konumda zorlanarak balık tutuyorsanız veya hiçbir şey yakalayamıyorsanız, sorun balıkların ısırmaması değildir; yanlış yerde balık tutuyor olmanızdır.

Bu durumda hemen yerinizi değiştirin. Akıntılara dikkat edin. Bir turnuvada kimsenin balık yakalayamadığı anlar olabilir, ancak mutlaka bir iki kişi balık tutar. Sonuç olarak yarışmayı onlar kazanır. Yani bir yerlerde ısıran balık vardır.

Tekneden balık tutuyorsanız, gölün alanlarını ve balık tuttuğunuz örtü türlerini değiştirin. Kıyıdan balık tutuyorsanız, başka bir bölgeyi veya farklı bir noktayı deneyin. Ne zaman değişiklik yapılması gerektiğini bilmek, başarılı balıkçıların ortak bir noktasıdır ve çoğu zaman durumu düşünerek ve çok sayıda deneyim edinmekten gelir.

2. Soğuk cephede olta ve yem kullanımı

Soğuk cephelerde ve soğuk akıntılarda balık tutmak zorlaşabilir. Yine de balık yakalamanın yolları vardır. Yapmanız gereken şey, daha küçük yemler kullanmak ve oltanızı daha derine atmak. Böylece balık size gelecektir.

3. Rüzgarın yönüne ve sertliğine dikkat edin

Rüzgar dostunuz veya düşmanınız olabilir. Etkili bir şekilde balık tutmak veya teknenizi kontrol etmek için çok sert esiyorsa, canınızı yakabilir. Rüzgar yoksa, incelikli yemler kullanın.

Ancak rüzgar, yemleri ve yakalamaya çalıştığınız balığı konumlandırabilir, böylece rüzgar arkadaşınız da olabilir. Ayrıca, fark ettirmeden ilerlemenize de yardımcı olabilir. Her şey rüzgar gücüne bağlı.

4. Sıcak havalarda fazla zorlamayın

Bazen o kadar sıcak olabilir ki balık tutmak eğlenceli değildir, ancak yine de balık tutabilirsiniz. Geceleri balık tutarak, günün ilk ve son birkaç saatinde balık tutarak, balık tutmak için gölgeli alanlar bularak, düzgün giyinerek ve bol su içerek kendiniz için doğru koşulları yakalayabilirsiniz.

5. Soğuk havalarda yavaş olun

Balıklar soğuk kanlıdır, bu nedenle sıcaklık onları insanları etkilediğinden farklı şekillerde etkiler. Birçok tür donmuş bir su yüzeyinin altında beslenir ve su ne kadar soğuk olursa olsun balıkları yakalayabilirsiniz.

Su çok soğuk olduğunda balık yakalamaya çalışıyorsanız, yavaşça balık tutmalı, küçük yemler kullanmalı ve derine yönelmelisiniz.

6. Tekne trafiğinin fazla olması

Çok fazla tekne trafiği tehlikeli olabilir ve balık tutarken sizi rahatsız edebilir. Ama aslında teknelerden oluşturulan dalgalar, yemleri karıştırır ve balıkların kafalarını karıştırarak onları kolay hedef haline getirir.

Bazen rıhtımlara, yosun yataklarına ve diğer örtülere çarpan dalgalar levrek ve diğer türlerin beslenmesine neden olur, bu yüzden hangi yerlerin bu şekilde etkileneceğini bulmaya ve bu tür yerlerde balık tutmaya çalışın.

7. Doğru yemi kullanın

Yemler olta balıkçılığı için ana unsurdur. Kullandığınız herhangi bir yem sayesinde balığı yakalayabilirsiniz. Tabii ki, su 35 santigrat derece iken levrek için bir yüzey yemi kullanmak aptallıktır, ancak çoğu yem, onları sadece doğru yerlerde ve doğru koşullarda kullanırsanız çoğu zaman işe yarar. Aralarından seçim yapabileceğiniz iyi bir yem seçkisine sahip olun.