Motosiklet sele yüksekliği nasıl ayarlanır?

Motosiklet seçerken ve sürerken motosiklet selesinin yüksekliği önemlidir. Koltuk yüksekliği hakkında bilmeniz gerekenler nelerdir?

Motosiklet sele yüksekliği, motosikletin koltuğunun en alçak noktasından yere kadar olan ölçüsüdür (genellikle milimetre veya inç cinsinden bahsedilir), motosiklet dik konumdayken (yani, yan sehpasında veya orta sehpasında değil) olan yüksekliği verir. Ancak rakam, süspansiyona bağlı olarak değişebilir.

Sele yüksekliğini vücut tipiyle ilişkilendirmenin en kolay yolu, kasık ve zemin arasındaki mesafe olan iç yükseklik ölçümüdür. Bu rehberde motosiklet sele yüksekliğinin nasıl ayarlanacağını öğrenebilirsiniz ve motosiklet sele yüksekliği hesaplama hakkında bilgiler edinebilirsiniz.

Motosiklet Tipi ve Motosiklet Sele Yüksekliği

Eyerler çok çeşitli şekillerde, boyutlarda ve yüksekliklerde gelir çünkü her motosiklet türünün farklı bir amacı ve dolayısıyla işlevi vardır. Bir motosikletin mühendislik ve stil değişkenlerinin doğrudan bir sonucu olarak, motosiklet seleleri, sürücünün yere ulaşma yeteneğini etkileyen farklı şekiller alır.

Cruiser en düşük sele yüksekliğine sahip olma eğilimindedir, çünkü motorları genellikle sürücünün önünde duran dar sıralı v-ikizlerdir. Bu, eyerin yere daha yakın konumlandırılması için bolca yer bırakır.

Sportbike tipik olarak daha uzun seleleri vardır çünkü yerden daha fazla yükseklik, motosikletin dönüşlerde daha fazla eğilmesine izin verir. Sportbike’larda ortak olan enine monte edilmiş, çok silindirli motorlar ayrıca daha sıkı bir paketleme oluşturarak daha yüksek koltuk yerleşimini zorlar.

Toprak, çift amaçlı ve süper motorlu motosikletler, yüzey düzensizliklerini düzeltmek için harika bir iş çıkaran süspansiyon hareketini arttırır. Daha fazla süspansiyon hareketi, motosikletin ve doğal olarak selenin genel yüksekliğini de yükseltir.

Motosiklet Sele Şekli

Bir özellik sayfasındaki sayılara takıntılı olmak kolaydır ve daha düşük sayılar daha fazla potansiyel müşteri için kapıyı açtığından motosiklet üreticileri genellikle bir satış taktiği olarak sele yüksekliği rakamlarını kullanırlar. Hatta bazı üreticilerin web sitelerinde en düşük koltuk yüksekliğine sahip motosikletleri vurgulayan bir filtre vardır. Bazen rakam hikayenin sadece yarısını anlatır.

Arazi motosikletlerinin dar seleleri vardır, bu da bacakların daha fazla uzatılmasını sağlar. Koltukları uzun olsa da, bu koltuk sele yüksekliği rakamları biraz yanıltıcı olabilir çünkü dar eyerleri asfalta dokunmayı kolaylaştırır. Öte yandan, spor motosikletler genellikle daha geniş selelere sahiptir çünkü sürücü enine yapılandırılmış, çok silindirli bir motorun üzerine oturur ve bu da daha geniş bir yüzey gerektirir. Genişlik genellikle yere ulaşmayı zorlaştırır çünkü binicinin bacakları selenin geniş, düz alanı etrafında esnemek zorundadır.

Buradan alınacak ders ne mi? Bir motosikletin üzerinde oturmanın ve yere dokunmanın ne kadar kolay olduğunu bulmanın yerini hiçbir şey tutamayacağından, koltuk yüksekliği rakamlarını biraz yüksek alın.

Sele Yüksekliği Ne Kadar Olmalı?

Bir stop lambasında iki ayağınızın da kaldırıma sıkıca bastığını hissetmenin kesin bir güvencesi var, ancak bu kesinlikle bir gereklilikten çok bir lüks. Motosiklet seçiminiz tamamen kişisel konfor seviyenizle ilgili olmalı ve bunu keşfetmenin en iyi yolu, söz konusu motosikletlerin üzerine oturup nasıl hissettiklerini görmektir.

Motosikletin ağırlığının dik durmanın ne kadar kolay olduğu üzerinde büyük bir etkisi olduğunu fark edeceksiniz. Bir motosiklet hafifse, ayak parmaklarınızın ucunda dururken onu tutabilirsiniz. Daha ağır motosikletler, düz bir ayakla ayakta durmanızı gerektirebilir. Düz bir zeminde bir motosiklet denerseniz, düz olmayan kaldırımda (veya yolun “yokuş” olduğu yerlerde) durmanın veya park etmenin daha fazla erişim gerektireceğini de aklınızda bulundurmalısınız.

Daha kısa sürücüler, ayak koruması tercihlerinin yere dokunma yeteneklerini etkilediğini fark edeceklerdir; çizmeler yalnızca çarpma koruması sağlamakla kalmaz, aynı zamanda kalın tabanları da kaldırımla temas kurmaya yardımcı olur. Bacak erişiminizi en üst düzeye çıkarmanın bir başka yolu da, motosikletinizi bacak koyacağınız taraftan uzağa yönlendirmektir. Bu şekilde, motosiklet hafifçe yana yatar ve tekrar yuvarlanma zamanı gelene kadar dengeli bir duruş sağlayan bir tripod oluşturabileceksiniz.

Günün sonunda, koltuk yüksekliği seçimi için sihirli bir formül yok; en iyi konfor seviyeniz ve kişisel zevkinize göre ölçülen kişisel bir tercihtir. Ayrıca motosikletiniz için yüksekliğinizi düşüren ve yere dokunmayı kolaylaştıran bir aksesuar selesinin mevcut olma ihtimali yüksektir.

Süspansiyon Düşürme

Çoğu sürücü, motosikletinin süspansiyonunu hiç düşünmeden hızlıca düşürür. Yerden yüksekliğin değiştirilmesine ek olarak, süspansiyonunuzu düşürmek aynı zamanda viraj alma açıklığını, şok sıkıştırmasını, tekerlek hareketini ve süspansiyon geometrisini de etkiler.

Bunların hepsi genellikle daha kötü yol tutuşu anlamına gelir. Bir motosikleti indirerek alışılmadık yol tutuş özelliklerini beklemek imkansız olmasa da, süspansiyon modifikasyonundan kaçınmanız ve koltuk yüksekliği sorununu çözmenin başka yollarını bulmanız önerilir.