Motosiklette vites nasıl değiştirilir?

Motosiklete binmeyi öğrenmenin en zorlu yönlerinden biri vites değiştirmedir. Bir motosiklette vites değiştirme görevi, manuel şanzımanlı bir aracın nasıl sürüleceğini zaten bilenler için sadece bir karmaşıklık katmanı ekler, ancak manuel şanzıman konusunda sıfır deneyimi olan yeni sürücüler için göz korkutucu olabilir. Ancak korkmayın: Bir motosiklette vites değiştirmek konusunda pratikle kolayca ustalaşabilir ve aslında bu, göründüğünden çok daha kolaydır.

Motosiklet Viteslerinin Temelleri

Bir motosikleti gazı, debriyajı ve vites seçiciyi değiştirirken çalıştıracak üç temel kontrol vardır. Gaz kelebeği motora devir ekler, debriyaj şanzımanı devreye alır ve devreden çıkarır ve vites seçici elbette vitesi seçer.

Sol elinizi kullanarak debriyajı kendinize doğru çekin ve motosikleti ileri doğru hareket ettirmeden motoru çalıştırabilirsiniz. Ancak, şanzıman “viteste” iken (yani boşta değilken) debriyajı bırakın ve motosikleti ileri doğru hareket ettireceksiniz.

Vites dişli düzeni, sol ayağınızla bir kola tıklayarak seçilir ve genellikle aşağıdaki gibi düzenlenir:

 • 6. vites (varsa)
 • 5. vites
 • 4. vites
 • 3. vites
 • 2. vites
 • NÖTR
 • 1. vites

Motosiklette Vites Değiştirme Tekniği

Doğru vites değiştirme tekniği, aşağıdaki manevraların sorunsuz ve düzenli olarak yapılmasını gerektirir:

 1. Debriyajı ayırmak (sol elinizi kendinize doğru çekmek için kullanarak)
 2. Vites kolunu kullanarak uygun vitesi seçme (sol ayağınızla)
 3. Motoru biraz devirleyin (sağ elinizle gazı çevirerek)
 4. Yavaş yavaş debriyajı serbest bırakmak (ve aniden “patlatmadan”)
 5. Motosikleti hızlandıracak olan debriyajı bırakırken gaz kelebeğinin yelken vaziyeti alması
 6. Başka bir vitese gerekene kadar motorun hızlanması için devir sayısını arttırmak

Bir motosikletin vitesini değiştirmenin mekaniği bu altı adım kadar kolaydır, ancak bunu sorunsuz bir şekilde yapmak çok fazla pratik gerektirir. Kontrollerinizi içeriden ve dışarıdan bilin ve nasıl çalıştıklarına dair bir fikir edinin. Terk edilmiş bir otopark gibi bir ortamda sürüş alıştırması yapın, böylece trafik veya diğer dikkat dağıtıcı şeylerle uğraşmak zorunda kalmazsınız. Ve en önemlisi, öğrenme sürecinde güvende ve farkında olun, böylece tüm dikkatinizi elinizdeki göreve odaklayabilirsiniz.

Muhtemelen bir motosikletin vitesini değiştirmenin göründüğünden daha kolay olduğunu göreceksiniz. Debriyajın nerede ve nasıl ayrıldığını, yumuşak hızlanma için ne kadar gaza ihtiyaç duyulduğunu ve vites değiştiricinin ne kadar çabaya ihtiyaç duyduğunu bir kez hissederseniz, tüm süreç daha kolay hale gelecek ve daha az konsantrasyon gerektirecektir.

Motosiklette Vites Ne Zaman Değiştirilmeli?

Optimum kaydırma noktaları için matematiksel bir denklem yoktur. Çoğu yol sürüş koşulu için yüksek devir gerekli değildir ve motorun yeterli hızlanma için yeterli gücü üretemeyeceği kadar erken vites değiştirmesi gerektiği gibi, genellikle kaçınılmalıdır.

Tipik olarak, motorun güç bandının (en verimli hızlanmayı sağlamak için yeterli torku ürettiği yer) tatlı noktası, çoğu motorun kaydırılmak “istediği” noktadır. Motorlar en etkili güçlerini oldukça farklı RPM’lerde sundukları için, ne zaman vites değiştireceğinize karar vermek için içgüdünüzü geliştirmeniz ve kullanmanız gerekir.

Motosiklette Nötr Vites Nasıl Bulunur?

Nötr olmak, yeni binicilerin karşılaştığı en yaygın zorluklardan biridir. Bazı dişli kutularında nötr bulmak ekstra çaba gerektirebilir, ancak biraz sabır ve nazik bir dokunuş görevi kolaylaştırır.

Debriyajı sonuna kadar çekerken, vites değiştiriciyi ikinci vitesten yavaşça aşağıya doğru itin. Debriyajı sonuna kadar çekmezseniz, boşa almak daha zor olabilir. Genellikle yeşil renkte olan nötr bir gösterge ışığı için gösterge paneline bakın. Eğer boş vitese geçiyorsanız ve birinci vitese geçiyorsanız (ki bu çok yaygın bir sorundur), vites değiştiriciye çok fazla baskı uygulamamak için kenarını kullanın. Yeterince pratikle, düşünmeden bile nötr olmayı nasıl bulacağınıza dair bir fikir edineceksiniz.

Sorunsuz Vites Değiştirmenin Püf Noktası

Sorunsuz bir şekilde vites değiştirmenin en etkili yolu, motosikletinizin davranışına dikkat etmektir: Debriyajı bırakırken motosikletiniz sarsılırsa, muhtemelen sol elinizle çok ani hareket etmişsinizdir.

Vitesler sırasında ilerliyorsanız, çok fazla gaz uyguluyor olabilirsiniz. Ve eğer motosikletiniz vitesler sırasında yavaşlarsa, vites değişimleri arasında motoru yeterince devir edemeyebilirsiniz, bu da motorun gerçekten yavaşlatmasına olanak sağlar. Düzgün vites değiştirme, tamamen debriyaj, gaz kolu ve vites seçicinin etkileşim şekline dikkat etmek ve üçünü birbiriyle düzenlemekle ilgilidir.

Durmak İçin Nasıl Yavaşlayabilirim?

Her vites belirli bir hız aralığında çalıştığı için, muhtemelen yavaşlarken vites küçültmeniz gerekecektir. Diyelim ki 5. viteste ilerliyorsunuz ve tamamen durmanız gerekiyor: Yavaşlamanın doğru yolu, yavaşlarken vites küçültmek, daha düşük bir vites seçmek ve buna uygun şekilde gazı çevirirken debriyajı bırakmaktır.

Bunu yapmak, sadece yavaşlamaya yardımcı olmak için motor frenini kullanmanıza izin vermekle kalmayacak, aynı zamanda bir ışık değiştiğinde veya trafik koşulları değiştiğinde ve artık durmak gerekmediğinde tekrar hızlanmanıza da olanak tanıyacaktır. Tamamen durursanız, en iyisi boşa almak, freni tutmak ve gitmeye hazır olduğunuzdan hemen önce 1. vitese geçmek.

Motosikletinizi durdurursanız endişelenmeyin, ancak motosikletinizi çalıştırmak ve harekete geçmek için hemen adımlar atın. Etrafınızda trafik hızlandığında hareketsiz kalmak tehlikelidir, bu yüzden debriyajı çekmek, motosikleti çalıştırmak, ilk önce geçmek ve mümkün olan en kısa sürede hareket etmek isteyeceksiniz. Düz bir zemine park ettiğinizde motosikletinizi boşta bırakmanızda bir sakınca yoktur, ancak bir eğimde park ediyorsanız, viteste bırakmak (tercihen 1.) yan sehpasından veya orta sehpasından kaymasını engeller.