Factorio inceleme

8,5 yıllık geliştirmeden sonra, Factorio sürüm 1.0 nihayet çıktı. Bu, Factorio’yu nihayet tamamen inceleyebileceğimiz anlamına geliyor. Oyun ilk çıktığından bugüne kadar çok büyük bir yol kat etti. Aradan geçen 8.5 yılın ardından yaklaşık 19 bin hata raporu, 5 binden fazla mod ve muhtemelen binlerce çalışma saatinden sonra, sonunda Factorio’nun muhteşem bir elmas haline geldiği sonucuna varabiliriz.

Factorio, giderek daha otomatik bir fabrika inşa etmek ve yönetmekle ilgili bir oyundur. Yabancı bir gezegene düştükten sonra, hayatta kalmaya ve sonunda eve dönmeye çalışıyorsunuz. Esasen, bunu madencilikle, eriterek, işleyerek, üreterek ve başka şekilde içerik oluşturarak yaparsınız. Bu bileşenler daha sonra daha büyük ve daha iyi parçalara dönüştürülebilen öğelere dönüştürülen bileşenlere dönüştürülür. Ancak bir roket inşa etme hedefine ulaşmak kolay değil (oradan çıkış biletiniz). Kömür, demir ve su gibi doğal kaynakları çıkarırken ve tüketirken gezegeni kirletirsiniz ve böceklere benzer uzaylıların yerel nüfusu biraz sinirlendirebilir ve savaşmaya başlayabilirler.

Factorio inceleme

Factorio, bir fabrika inşa etmek ve otomatikleştirmekle ilgilidir. Oyunun başlarında yalnızca bir avuç dolusu kaynağı manuel olarak kazarsınız ve sonra gerçek eğlence başlar. İlk önce madenciliği otomatikleştiriyorsunuz, ardından aynı şeyi yakıt beslemesi, eşyaların çıktısı, eşyaların taşınması, bilim paketlerinin üretimi, araştırma, çevre savunması gibi konularda yapıyorsunuz. Biraz odun keserek başlıyorsunuz, ancak kısa sürede bilimkurgu uzay sıvılarını, gelişmiş robotik, lazer silahları ve nükleer bombaları araştırırken kendinizi buluyorsunuz. Bu süreç çok eğlenceli. Factorio’da ilerleme, merkezi oyun mekaniğidir. Aslında, neredeyse hiç hikaye yok. Oyunun en ham haliyle ilerleme içerdiğini söyleyebilirsiniz; X miktarında araştırma yaparsanız (fiziksel bilim paketleri biçiminde), söz konusu öğeyi üretmenin yeni yollarını çıkarır ve bu süreçte süreci daha verimli hale getirir.

Ancak neredeyse matematiksel bir fabrika binasında kolayca kaybolabiliriz. Çünkü yarı işlevsel bir üretim hattı (otobüs denir) yapmak bir şeydir. Ancak %100 verimli hale getirmek tamamen başka bir şey. 60’ın üzerinde lojistik makine, 60 kaynak ve öğe, iki düzine üretim binası ve bir tekne dolusu silah ve savunmayla biraz bunaltıcı olabilir. Neyse ki, bir şeyin hangi temel işleve sahip olduğunu görselleştiren birçok farklı teknoloji ağacı var. Yine de, öğelerin istatistiklerini ve özelliklerini anlamak için çok şey okuyor olacaksınız. Size yardımcı olacak gerçekten yararlı bir wiki ve kapsamlı bir eğitim bölümü var. Yine de, eğlencenin çoğu, bir şeyi kendi başınıza olabildiğince iyi yapmayı öğrenmekten gelir. Yine, ilerleme hem ana hedefiniz hem de ona ulaşmanın yoludur.

factorio-inceleme 4

Factorio oynanış

Ancak üretim hatlarınızı optimize ederken fazla da kaybolmayın çünkü bu süreçte bitkin düşebilirsiniz. Factorio’nun dünyaları, gezegenlerini kirletmeye başladığınızda gerçekten sinirlenecek olan ürkütücü görünümlü uzaylılarla dolu. Kovanlar oluştururlar ve periyodik olarak üssünüze dalgalar halinde saldırırlar. Onlarla kötü olmanın hiçbir yolu yoktur. Bu nedenle, fabrikanızın yıkılmasını önlemek için bazı önlemler almanız gerekir. Düşmanları öldürmek oyunun odak noktası değil, ama kesinlikle çok eğlenceli. Bir tabanca veya av tüfeği çıkarabilir, otomatik (ve hatta kendi kendini dolduran) taretler inşa edebilir veya canavarları dışarıda tutmak için büyük duvarlar inşa edebilirsiniz. Bu küçük kule savunma mini oyunu, Factorio’yu olduğundan çok daha heyecan verici hale getiriyor.

Aynı zamanda oyunun üretim ve teknoloji tarafında da oynuyor. Her zaman yeni savunma yolları araştıracaksınız. Dürüst olalım, sıfırdan otomatik, yüksek verimli bir fabrika inşa etmek harika. Ancak böcek benzeri yaratıkların istiflerini biçerken bunu yapmak onu olağanüstü kılar.

factorio-inceleme 6

Şimdiye kadar biraz heyecanlanmadıysanız, Factorio size göre değildir. Oyun gerçekten büyük ölçüde verimlilik, bina ve otomasyona dayanıyor. Bu mutlaka ana akım bir oyun döngüsü değildir. Yine de satın almadan denemek isterseniz, Steam’de kapsamlı bir demo mevcuttur.

factorio-inceleme 3

Factorio grafik ve ses

Factorio’nun genel bakış açısına hitap etmesine de yardımcı olmayan şey, 2000’li yılların başlarında oldukça iyi görünümlü bir tarayıcı oyunu gibi görünmesidir. Beni yanlış anlamayın, Factorio uzun bir yol kat etti. Haritanın çoğunu kaplayan binlerce güç hattı, bina, taşıyıcı, taret ve uzaylı cesedi ile, eski gözlere oldukça büyük bir saldırı başlatabilir. Ancak bu küçük tuhaflıkların yanı sıra, o kadar organize olmayan bir fabrikaya bakarken sizi biraz baş döndürücü bir duruma sokabilir. Bazı dokular gerçekten öne çıkmaz ve her şeyi dağınık gösterir. Açıkça kasıtlı bir sanat tarzı, ancak bazen neler olup bittiğini takip etmeyi zorlaştırıyor. Yani evet, Factorio kesinlikle grafiklerle değil, tamamen oyunla ilgili.

factorio-inceleme 2

Ne olursa olsun, Factorio nihayetinde türünün tek örneği bir oyundur ve çoğunlukla yapmaya çalıştığı her şeyi mükemmel bir şekilde yapar. Pek çok oyunu en azından biraz Factorio’nun konseptine dayalı olarak ortaya çıkaran son derece tatmin edici bir deneyim. Her neyse, Factorio deneyimi arkadaşlarınızla oynadığınızda daha da tatmin edici olabilir. Harika bir tek oyunculu deneyim ama mükemmel bir co-op çok oyunculu oyun. Basitçe söylemek gerekirse, bir fabrika inşa etmek büyük bir iştir. Birisinin bir şeye odaklanırken diğerine odaklanmasını sağlamak, sürekli olarak biraz daha büyütme sürecini daha çekici hale getirebilir.

Factorio sonuç

Bunu söyledikten sonra, Factorio’nun ‘her zaman yapılacak başka bir şey vardır’ enerjisi, onu bu kadar harika yapan şeydir. Asla ev işleri yapıyormuş gibi hissetmeyeceksiniz, bu da işçiliğe yönelik bağımsız oyunların sık karşılaştığı bir tuzaktır. Genişletmek, yükseltmek, iyileştirmek istiyorsanız, bunu her zaman kendi hızınızda yapabilirsiniz. Yine, her zaman yapacak başka bir şey vardır. Ve bu, bayanlar ve baylar, Factorio’da 200 saatten fazla zaman geçirdikten sonra, neden o roketi bir kez bile yapmadım, bilemiyorum.

factorio-inceleme 5

Dolayısıyla, bunu özetlemek gerekirse, Factorio, önemli bulmadığı şeylerle uğraşmadan neredeyse mükemmel bir şekilde yaptığı şeyi yapan bağımsız oyunlardan sadece biri. Çoğunlukla yeni kaynaklar, teknoloji ağaçları, yıkıcı oyuncaklar ve otomatikleştirmek için havalı haber yolları. Ancak bir keşif dalgası, sürekli büyüyen düşman dalgaları ve sürekli iyileştirme ve yükseltme dürtüsü ile her zaman yapacak daha çok işiniz olacak.

Yani, bundan zevk alan oyuncular için, çünkü birçok oyuncunun nihai verimlilik için oranları, zamanlamaları ve fazlalıkları hesaplamaları gerektiğini öğrendiklerinde deliye döndüğünü kolayca görebiliriz. Ama yaptığınızda gerçekten işe yarıyor. Ancak sadece bizim sözümüze güvenmeyin, Steam’deki 70 binden fazla olumlu incelemeden birine göz atın. Tüm incelemelerin yüzde 97,3’ü bu oyunu gönülden tavsiye ediyor!