En iyi inşa etme oyunları

PC’deki en iyi inşa etme oyunları nelerdir? İnşa etme oyunları, mimari yaratıcılığı pratik etmenin harika bir yoludur, ancak PC’de aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda harika inşa etme oyunu var. İnşa etme türü aslında birçok türü geniş bir şekilde kapsar. Ancak biz burada inşa etme denilince akla gelen en iyi oyunları sıralıyoruz.

Zorlayıcı ücretsiz oyunlardan tam teşekküllü AAA oyunlarına kadar, inşa etme oyunları başka bir dünya üzerinde hak iddia etmemize ve onu irademize göre yönlendirmemize izin veriyor. Cities: Skylines’da büyük bir şehir inşa edebiliriz ya da Ark: Survival Evolved’da dinozorlara karşı savunmak için bir üs inşa edebiliriz. Biz burada hem Cities: Skylines gibi şehir kurma oyunlarına, hem de Ark gibi içinde bir üs inşa etme oyunları bir arada bakıyoruz. Başta da dediğimiz gibi bu oldukça geniş bir üst tür ve birçok oyun kendi özünde inşa etme oyunu olarak düşünülebilir.

Cities: Skylines

Cities Skylines

“Gerçekçi” şehir inşaatçılarının şampiyonu olan meydan okuyucu Paradox’un Cities: Skylines oyunu, SimCity’nin gölgesinde büyüdü ve onu neredeyse tamamen gölgede bıraktı. Skylines, modern şehirlerin inşasını simüle etmek için çok önemli olan pek çok konuya yer verdi. Bunlar yol yerleşimi ve trafik mekaniği paketi, imar, toplu taşıma ve kağıt üzerinde sıkıcı görünen diğer tüm şeyler için sağlam sistemlerden oluşuyor. Ama bir kez sıkışıp kaldığınızda gün boyu sürükleyici hale gelir.

Oyun mümkün olduğu kadar çok yönlüdür. Ayrıca asla bitmeyecek çok geniş bir resmi DLC ve topluluk yapımı mod kataloğu var. Böylece inşa etmenin yeni yollarını bulabilirsiniz. Kendi haritanızı bile yapabilirsiniz.

Factorio

Factorio

Factorio’da bir şehir inşa etmiyorsunuz. Otomatik drone’ları veya öfkeli böceklerin dalgalarını saymazsanız, hiçbir vatandaş inşa ettiğiniz yeri ev olarak adlandırmaz. Tek sakini – kontrol ettiğiniz zorlu uzay adamı – tarafından ve akılda tek bir amaç düşünülerek planlanmış ve inşa edilmiş bir metropoldür. Bu bir makine. Sonunda bir uzay gemisi inşa edecek dev, akıllara durgunluk verecek derecede karmaşık bir makine.

Ve bir şekilde, tasarımının saf parlaklığı sayesinde Factorio, bunu olması gerekenden çok daha az göz korkutucu hale getiriyor. Oyun, binlerce küçük artışla sizi bu mühendislik başarısına ikna ediyor. Yaptığınız şeye tüm yoğunluğuyla bakana ve bir dahi gibi hissedene kadar biriken küçük Eurekae. Factorio, oyuncunun geçtiğinin farkında olmadan zamanı yok eden karanlık bir sihir. Bırakın makine sizi içine çeksin.

Frostpunk

Frostpunk

Frostpunk ile iyi anlaşılan, steampunk, Viktorya tarzı bir ortamdasınız ve başınız büyük belada. Dünya korkunç bir hızla giderek soğuyor ve bir şekilde etrafınızdaki yıkımdan arayabileceğiniz her türlü insan gücünü kullanarak, hayatta kalabilecek bir şehir inşa etmelisiniz. Korku ve çaresizlik duygusu acımasızdır, ancak bu, ilerleme ve başarı anlarını daha da tatlı hale getirir.

İşçilerin karda bıraktığı ayak izleri gibi küçük dokunuşlardan, hava gerçekten soğuduğunda kullanıcı arayüzünde görünen çatırtı sesine, muazzam film müziğine kadar, duyusal daldırma seviyesi vahşidir. Ayrıca, oyundaki net bir hikaye ve zamanlamasını hemen hemen ezberleyebileceğiniz birkaç olay ile oyuna büyük bir anlatı odağı var ve bu açıkça tekrar oynama değerini bir şekilde aşındırıyor. Ancak DLC olarak yayınlanan birkaç yeni senaryo ve Sonsuz Mod ile, Frostpunk’ta soğumadan önce uzun zaman olduğunu göreceksiniz.

Planet Zoo

Planet Zoo

Planet Zoo, oyun tarihindeki muhtemelen en güzel simüle edilmiş vahşi yaşamı barındırıyor ve tek başına bir yönetim simülasyonu olarak kabul ediliyor. Ama gerçekten parladığı yer ve bu listede olmasının nedeni, olağanüstü inşaat sistemidir. Planet Coaster’dan ödünç alınmıştır ve birkaç ince ayar ve iyileştirme ile Planet Zoo’nun yapım araçları eşsizdir.

Oyunu incelemek için oynadığımda, hayvanlar veya biletler hakkında düşünmeden önce, harita modifikasyon araçlarıyla sadece manzaralar inşa etmek için saatler harcadım. Ve kaba barınma için tesisler inşa etmeye gittiğimde, istediğim herhangi bir yönde yerleştirilebilen ve istediğim şekilde bağlanabilen büyük bir bireysel bileşen ve yapı parçaları kütüphanesi bulmaktan çok memnun oldum. Bir estetik düşünebiliyorsanız, Planet Zoo, Immortan-Joe tarzı bir mesa içindeki mağaralara inşa edilmiş pis aslan deliklerinden, kaplumbağalar için Roma temalı bir sarayın üzerinde dönen büyüleyici, çimenlerle çevrili yürüyüş yollarına kadar onunla gitmenize izin verir.

Anno 1800

Anno 1800

Anno 1800, sizi birden fazla adada şehirler inşa etmeye götürüyor. Adında da olduğu gibi oyunda 1800 yılındasınız. Gerçek şehir binası sağlamdır ancak devrim niteliğinde değildir, ancak onu özel kılan şey, birden fazla kara kütlesinde farklı gelişim seviyelerindeki yerleşimleri yönetmeye dahil olan büyüleyici mekanikler dizisidir. Ve sonra, kendi kaynakları ve kuralları ile yepyeni bir haritaya yayılmanıza izin veren Yeni Dünya açılırken gerçek eğlence başlar.

Birden fazla yerleşim yerinizin yanı sıra, yönetmek için ticaret rotalarınız, oynamak için kendi maceranızı seçeceğiniz macera tarzı mini oyunlar ve hatta sınırlı RTS deniz savaşları olacak. AI düşmanlarına ve korsanlara karşı olacaksınız. Ancak ilerleme hızına alıştığınızda, bu nadiren sıkıcı bir an geçireceğiniz veya kaynakların birikmesini beklerken kendinizi yapacak bir şey için sıkışmış bulacağınız anlamına gelir. Her yere saçılmış yemyeşil kumsalları ve yakından görmek için gerçekten yakınlaştırmaya değer şehirleri ile oynamak çok keyifli.

Surviving Mars

Surviving Mars

Dünya dışı yerleşim kurma oyunu Surviving Mars özellikle oyunu bir terraforming mega projesi etrafında yeniden yapılandıran Green Planet DLC ile müthiş bir dönüşüm sağladı. Kim Stanley Robinson’ın klasik bilim kurgu üçlemesi Red, Green ve Blue Mars’ı daha önce okuduysanız, bu oyunun modern oyunlarda olduğu gibi bu kitapların bir uyarlamasına yakın olduğundan emin olabilirsiniz.

Hoşuma giden, sürekli, sonsuz küçük ilerleme duygusu var. Bir gezegenin tüm yüzeyini değiştirmek göz kamaştırıcı derecede büyük bir iştir ve bu nedenle küçük yerleşiminizde buna başlamalısınız. Bu noktada, devasa gezegen mühendisliği için gerekli olana sahip olmadan önce, rüzgara tükürmek gibi geliyor. Yarım saattir düzeltmeye çalıştığınız su yönetimi krizinden başınızı kaldırıp manzaradaki gerçek yeşili gördüğünüzde, bu sihirdir ve bir bahçeyi en beklenmedik şekilde korumanın sevincini sağlar.

Banished

Banished

Banished, eski Settlers serisinin damarında bir oyun gibi görünüyor. Bize orta çağda yaşamanın kürk ve zincir zırhlı pastoral bir tarla kuşu yerine neden neredeyse evrensel olarak korkunç olduğunu hatırlatır. Yerleşiminizi burada inşa etmek, şehirleşmeye doğru kaçınılmaz bir yukarı doğru gidişattan çok, hayatta kalma uğruna tutunmakla ilgilidir.

Alıştıktan sonra çok da zor değil. Ama öğrenme sürecindeyken bu bağışlayıcı değildir ve köyünüzdeki her bir ruhun geçen yılki elma hasadı sırasında onu beslediğiniz için ilkbaharda açlıktan ölmesi konusunda canlandırıcı bir şekilde farklı bir şey vardır.

Offworld Trading Company

Offworld Trading Company

Offworld Trading Company, oynadığım en akıllıca tasarlanmış oyunlardan biridir. Adından da anlaşılacağı gibi, sizi güneş sisteminin sınırsız zenginliklerinden yararlanmaya çalışan ve aynı şeyi yapmaya çalışan bir grup manyakla rekabet eden bir işletmenin yerine koyuyor. OTC’deki her şey, simüle edilmiş bir emtia piyasası canavarı üzerine inşa edilmiştir ve başarı tamamen, çılgın dalgalanmalardaki fırsatları ne kadar iyi ve hızlı bir şekilde tespit edip kullanabildiğinize bağlıdır. İnşa etmek için bir sürü sulu maden çıkarıcı ve çeşitli madeni para üretim kubbeleriniz arasında lezzetli malları izlemek için drone’lar var.

Üstlenilecek düzinelerce mükemmel, şaşırtıcı senaryo var, ancak çok oyunculu mod öne çıkıyor. Tek bir lazer bile ateşlenmeden, tüm strateji türündeki en heyecanlı rekabetçi aksiyonlardan bazılarını sunmayı başarır ve tamamen Elon Musk ve Jeff Bezos’un fantezilerinden oluşturulmuş bir dövüş oyunu hissine sahiptir.

Prison Architect

Prison Architect

Prison Architect konusunda biraz çelişkili olduğumu baştan söylemeliyim. Oyun, içinde bulunduğu gaddar bölgenin çok iyi farkında olmasına ve iyi düşünülmüş bir hiciv içermesine rağmen, hapishane-endüstriyel kompleksi hakkında eğlenceli bir oyun.

Ama objektif olarak konuşursak, Prison Architect gerçekten eğlenceli bir oyun. Doğru ya da yanlış, bir hapishane, duvarlar ve kuleler inşa edilmesi gerektiğinden, hücre bloklarının mahkumların ihtiyaçlarına göre uyarlanması gerektiğinden ve olasılıkları azaltmak için programların yönetilmesi gerektiğinden, bir bina oyununun mekaniğini yerleştirmek için mükemmel bir ortamdır.

RimWorld

RimWorld

Birçok oyunun Dwarf Fortress gibi olmaya çalıştığını ve yetersiz kaldığını söyledikten sonra, ondan ilham alan ve farklı ve harika bir şey olmak için kendi işini yeterince yapan bir oyun var. Bu oyun RimWorld. DF gibi, hikayeler yapmakla ilgili: Kafaları tuhaflıklarla dolu, simüle edilmiş insanlar hakkında, acemi bir yerleşimin dolu sınırlarında birlikte yaşayan hikayeler. Ama bir tür tanrı rolünde, yerleşim kurmayı siz yaparsınız ve oyunun bu unsuru başlı başına bir zaferdir ve adalet içinde kafanızı dağıtmak DF’den çok daha kolaydır.

RimWorld’ün kapağındaki bir başka tüy de, dengesiz aristokratlar, psişik güçler ve kendi kendine birleşen, düşmanca mekanik kovanlar dahil olmak üzere oynamak için daha fazla oyuncak ekleyen son Kraliyet genişlemesidir. Oyun her zaman Dune ile batılı bir uzay arasında garip, hoş bir atmosfere sahipti ve Royalty’de tanıtılan bilgi ve renk ile bilim kurgu hikayeleri biraz daha çekici.