CHP’li Mustafa Kul kimdir?

CHP’li siyasetçi Mustafa Kul, Cumhuriyet Halk Partisi’nde çeşitli görevlerde bulunmuş ve en son Kartal Belediye Başkan Aday Adayı olmuş bir siyasetçidir. Aynı zamanda eski Erzincan milletvekili ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanıdır.

Mustafa Kul kimdir?

1957 yılında Erzincan’da doğdu. Mustafa Kul, evli ve 2 çocuk babasıdır. İlk ve Orta öğrenimi Erzincan’da tamamladı. 1981 yılında Marmara Üniversitesi, Siyasal Bilimler Fakültesi, Kamu Yönetimi bölümünden mezun oldu.

12 Eylül sonrasında kurulan SODEP’te Erzincan İl Yönetim Kurulu üyeliği, 1986-1987 yıllarında SHP Erzincan İl Başkanlığı görevlerinde bulundu. 18’inci, 19’uncu ve 20’inci dönem Erzincan Milletvekilliği, 52 Cumhuriyet Hükümetinde ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı görevinde bulundu.

Milletvekilliği döneminde; İç İşleri, KİT, Sağlık ve Sosyal İşler, Tarım, Orman Köy İşleri gibi ihtisas Komisyonlarında üye olarak, dilekçe komisyonunda ise Komisyon Başkanlığı görevinde bulundu.

İhtisas Komisyonlarının dışında; ”Siyasi partilerin Genel Başkanlarının mal varlığının araştırılması” ve “Sivas Olaylarının araştırılması” komisyonunda Komisyon Başkanlığı, “Kamu İhalelerinin araştırılması” ve “POAŞ boru hatlarının araştırılması” komisyonlarında ise Komisyon Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu.

Uzun süre gerek SHP’de, gerekse CHP’de parti meclis üyeliği, MYK üyeliği ve Yerel Yönetimlerden sorumlu Genel Sekreter Yardımcılığı görevlerinde bulundu.