Voleybol pozisyonları ve rolleri

İlk bakışta voleybolu anlamak diğer takım sporlarından biraz daha kolay görünebilir. Ne de olsa sahada sadece on iki oyuncu var (takım başına altı oyuncu). Bununla birlikte, başlangıçta göründüğünden daha fazlasını anlamak gerekir ve voleybol pozisyonlarının, oyuncu rotasyonlarının ve dizilişlerinin takımların oyunu nasıl oynadığını nasıl etkilediğini anlamak önemlidir.

Voleybolun stratejik ve heyecan verici dünyasını keşfetmekle birlikte, Mostbet’in Aviator oyununda da keyifli bir deneyim yaşayabilirsiniz. Aviator, oyuncuların kazançlarını maksimize etmeye çalıştığı heyecan verici bir oyun türüdür. Aviator oyunu Mostbet, heyecanlı bir oynanış sunar ve kullanıcıların büyük kazançlar elde etme şansı yakalamasına olanak tanır.

Voleybol pozisyonları

Voleybolda oyuncuların pozisyonları son derece alanında uzmanlaşmış ve stratejiktir. Bu, her oyuncunun her oyunda birincil sorumluluğa sahip olduğu anlamına gelir. Voleybol bir adaptasyon oyunu olmasına rağmen, hiçbir şekilde bir oyuncu tüm oyun boyunca belirtilen rolünde kalmaya tabi değildir.

Setter (Pasör)

Pasör, sahadaki en güçlü bilişsel güçlerden birine sahip görevdir. Her zaman rakip blokçuların kendi takımına göre nerede olduğuna bakarlar ve ardından topu smaçörlerine ve pasör çaprazlarına dağıtarak yüksek kaliteli ataklar kurarlar. Kontrol kulesi olarak da adlandırılan pasör, topu en yüksek puanlama olasılığına sahip oyuncuya getirmekten sorumludur.

Pasörler smaçörler kadar gösterişli olmasa da, genellikle en iyi top tekniğine ve yüksek saha farkındalığına sahiptirler. Ne de olsa vurucular, pasörün topu nereye göndereceğine dair anlık kararları olmadan destansı bir smaç yapamazlar.

Outside Hitter (Smaçörler) / Opposite Hitter (Pasör Çaprazları)

Bu oyuncular esas olarak hücumdan ve sayı atmaktan sorumludur. Sol kanat smaçör genellikle pasör çaprazı olarak bilinirken, sağ kanat ise smaçör olarak adlandırılır. Bir voleybol oyununda, smaçörler ataklardan birincil olarak sorumludur, pasör çaprazları ise rakip takımın smaçörünü engellemeye ve bazen gerekirse yedek pasör olmaya yardımcı olur.

Her iki pozisyon için de, işlerini iyi yapabilmeleri için oyuncunun sıçrama yeteneği ve gücü gereklidir. Ayrıca, smaçörün ve karşı smaçörün topu nasıl alıp pas vereceğini bilmesi de yardımcı olur. Çoğu durumda, smaçör sahadaki en güvenilir oyuncudur ve hem ön hem de arka sırada oynayacaktır, bu nedenle tüm maç boyunca iyi oynamak için yeterince dayanıklılığa sahip iyi bir atlet olmalıdır.

Buna ek olarak, karşı oyuncu pozisyonunu kullanan solak bir kişiniz varsa, sahanın sağ tarafından inkar edilemez bir şekilde daha kolay vuruş yapacakları için bir nimet olarak kabul edilir.

Middle Hitter / Middle Blocker (Orta Oyuncular)

Orta oyuncular, takımlarının savunmada mı yoksa hücumda mı olduğuna bağlı olarak orta smaçör görevine geçiş yapar.

Her iki rolde de bu oyuncuların hızlı ve akıllı olması gerekiyor. Hızlı bir şekilde ağdan çıkmak için yeterince hareketli ve topa hücum edebilecek pozisyonda olmalarına ek olarak harika bir top okuma tekniğine sahip olmalıdırlar.

Oyuncu yüksekliği, etkili bir orta oyuncu / smaçör olmak için bir başka önemli faktördür ve bu, sıçrama yeteneği, çeviklik ve mükemmel zamanlama ile birleştiğinde mükemmel oyuncuyu yapar.

Libero

Liberolar son derece uzmanlaşmış savunma oyuncularıdır ve diğer takımdan servis veya saldırı almaktan öncelikli olarak sorumludurlar. Genellikle takımda en hızlı tepki veren ve en hareketli olan oyunculardır.

Libero asla file yüksekliğinin üzerinde topa hücum etmeyeceğinden, özellikle uzun boylu olmaları gerekmez ve çoğu zaman takımdaki en kısa boylu oyuncudur.

Diğer oyuncu pozisyonlarından farklı olarak, bir libero serbestçe gelip bir arka hat oyuncusunun yerini alabilir, genellikle arka sahadaki orta vurucunun yerini alabilir. Ancak, oyuna geri dönmeden önce tamamlanmış bir ralliyi beklemesi gerekir. Liberolar, hakemlerin, libero izleyicilerinin ve yan hakemlerin onları tanımlamasına yardımcı olmak için takım arkadaşlarından farklı bir renkte üniforma giyer.

Voleybolda farklı pozisyonlarda dönme

Oyuncular, servis sonrasında diyagramda işaretlenen numaralandırılmış pozisyonlar / bölgeler boyunca saat yönünde dönerler. Bölge 1’deki oyuncu, verilen rotasyon için topa servis atar.

Oyuncuların oyunun başında belirli pozisyonlarında kalmaları gerekmesine rağmen, top servis edilir edilmez tamamen farklı bir konu haline gelirler. Bu nedenle, bir maçta top servis edildiğinde oyuncuların yer değiştirdiğini göreceksiniz, çünkü oyuncular daha sonra kendi oyun pozisyonlarına geçebilirler. Örneğin, sol ön tarafta bulunan bir orta oyuncu, servis atıldıktan hemen sonra orta ön pozisyona geçebilir.

Sahada her takımda altı voleybol oyuncusu varken, herkesin birbiriyle çakışmamak veya birbirini engellememek için her bir takım arkadaşının konumunun farkında olması gerekir. Temel kural, oyuncuların oyun pozisyonlarına hızla girmek için “L-şekilli” bir düzende hareket edebilmeleridir.

voleybol-pozisyon-degistirme

Voleybol pozisyonları ve taktikleri

İşleri daha da karmaşık hale getirmek için, genellikle takımların seviyesine ve kullanmak istedikleri pasör sayısına bağlı olarak değişen farklı dizilişler kullanılır. Üç standart voleybol dizilimi vardır:

4-2 dizilişi

Çoğunlukla yeni başlayan takımlar tarafından kullanılan temel bir diziliş, bu dizilişte dört smaçör ve iki pasör bulunur ve pasörler genellikle ön sağ veya ön orta pozisyonlardan çalışır.

Bu diziliş genellikle iki pasör çaprazına sahiptir ve kendilerini rotasyonda zıt pozisyonlardaki pasörlerle hizalarlar, böylece ön ve arka sahada her zaman birer tane bulunur. 4-2 dizilişinin, net ofsayt vuruşu olmaması ve daha az sayıda hücum oyuncusunun takımı daha az hücum silahıyla terk etmesi gibi birkaç dezavantajı olduğu düşünülüyor.

6-2 dizilişi

6-2 dizilişinde, bir oyuncu sete her zaman arka sıradan öne gelir. Ön sıradaki üç oyuncunun hepsi hücum pozisyonunda olur. Böylece, altı oyuncunun tümü şu veya bu zamanda smaçör olarak hareket ederken, ikisi pasör olarak hareket edebilir. 6-2 dizilişi gerçekten sadece 4-2’lik bir sistem, ancak arka sıra pasörünün sete ön sıraya geçişi var.

6-2 dizilişi, rotasyonda birbirine zıt iki pasör gerektirir. Pasörlere ek olarak, tipik bir dizilişte iki orta smaçör ve iki pasör çaprazı bulunur. Rotasyonda benzer konumları karşılıklı olarak hizalayarak, ön ve arka sıralarda her zaman her konumdan birer tane olacaktır. Servisten sonra ön sıradaki oyuncular atanan pozisyonlarına geçerler. Bu diziliş, gerçekten iyi iki pasörünüz varsa veya farklı pasörlerle daha iyi çalışan şutörleriniz varsa kullanmak için harika bir diziliş.

5-1 dizilişi

Bu, üst düzey takımlar tarafından en sık kullanılan diziliştir, çünkü rotasyondaki konumlarına bakılmaksızın ayar sorumluluklarını üstlenen bir oyuncuya sahiptir. Bu, ön ve arka sıraya yayılmış beş hücum oyuncusu bırakır ve bu, pasörün ön sıradayken hücum hamleleri yapabileceği anlamına gelir.

Pasör ayrıca daha yaratıcı olabilir, smaçörler dönüşlerin yarısı için sağ taraf açık olacak ve orta kayma saldırıları ve diğer hüner atışları için yer bırakacak. 5-1 dizilişi aslında 4-2 ve 6-2 dizilişlerinin bir melezidir.