FAST ödeme sistemi ile 7/24 EFT yapılabilecek

Türkiye’de bankadan bankaya EFT yapmak her zaman sıkıntı verici bir işlem türü olmuştur. Ancak şimdilerde bu değişiyor. Merkez Bankası’nın Fonların Anlık ve Sürekli Transferi (FAST) adlı yeni para gönderme sistemi ile ilgili detaylar ortaya çıktı.

FAST sistemi ile beraber 7/24 bankadan bankaya para göndermek mümkün olacak. FAST sistemine dahil olacak EFT’ler saat 16:00’dan sonra yapılacak para gönderimlerini kapsayacak. FAST sistemi ile para göndermek için ödemeniz gereken fiyat da belli oldu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) yeni EFT sistemi ile beraber 7/24 para gönderilebilecek. Yeni EFT ücretlerine göre 1.000 TL’ye karşılık 1 TL, 1.000 – 50.000 TL arası için 2 TL, 50.000 TL ve üzerinde ise 25 TL olarak belirlendi. 16:00’dan sonra ‘geç EFT’ olarak tanımlanan EFT’ler ile EFT ücretleri daha yüksek oluyor.

1 Mart itibarıyla geçerli olan uygulamayla EFT ücreti işlem tutarının 1.000 liranın altında olması halinde mobil bankacılık ve internet bankacılığı aracılığıyla yapılan işlemler ile düzenli ödemelerde 1 lira, ATM’den yapılan işlemlerde 2 lira, şube ve diğer kanallar ile yapılan işlemlerde ise 5 lira alınıyor.