İstanbul’da ekmeğe bir ayda ikinci zam!

İstanbul’da ekmek fiyatlarına “Ekmek Fiyatına İlişkin Azami Fiyat Tarifesi Belirleme Komisyonu” tarafından son bir ayda ikinci defa zam yapıldı. İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği tarafından onaylanan zammı İstanbul Fırıncılar Odası duyurdu. Buna göre 200 gram ekmeğin fiyatının 1.50 TL’den 2.00 TL’ye yükseltildi. 200 gram ekmeğin fiyatı geçtiğimiz ay 1.25 TL’den 1.50 TL’ye yükseltilmişti. Bu, ekmeğe son bir ayda gelen ikinci zam oldu.

Ekmek fiyatlarına yapılan bu zam ile beraber ekmeğin 1 kg fiyatının azami satışı 10.00 TL olarak ayarlandı. Yeni tarife ile birlikte daha önce 1.50 TL olan 200 gram ekmeğin fiyatına da 50 kuruş zam gelmiş oldu.

Ekmek fiyatları Türk Gıda Kodeksi Ekmek ve Ekmek Çeşitleri Tebliği’ne göre belirleniyor. Bu kapsamda oluşturulan komisyonda ilgili belediye, Ticaret İl Müdürlüğü, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, ticaret ve sanayi veya ticaret odası ile ilgili odanın temsilcileri yer alıyor. Belirlenen fiyat son olarak ilgili ticaret odası tarafından onaylanıyor.