Mac bilgisayar ve Macbook nasıl açılır?

İlk kez bir Mac bilgisayarı aldığınızda, her şey Windows PC’lere göre yabancı geliyor. Mac’inizi nasıl açacağınızı bile bilmiyor olabilirsiniz, onunla başka bir şey yapmayı bırakın.

Merak etmeyin, başlamanıza yardımcı olabiliriz. Her türlü Apple Mac bilgisayarı nasıl açacağınız aşağıda açıklanmıştır.

Herhangi Bir Mac Nasıl Açılır

Mac’iniz hangi tarzda olursa olsun (MacBook, iMac, Mac mini veya Mac Pro) onu açmak için tek yapmanız gereken güç düğmesine basmaktır. Onu basılı tutmayın, sadece yaklaşık bir saniye sağlam bir şekilde basın.

Mac’inizin canlanan tanıdık vızıltılarını, biplerini ve çınlamalarını duymalısınız. Duymazsanız, Mac’inizde bir sorun olduğuna dair bir işaret olabilir.

Mac’te Güç Düğmesi Nerede?

Şimdi Mac’inizin güç düğmesinin nerede olduğundan emin misiniz? Mac’ten Mac’e büyük ölçüde değişebileceği için yalnız değilsiniz. İşte Apple’ın ürettiği her Mac türü için güç düğmesi konumları.

MacBook, MacBook Air veya MacBook Pro

Genel olarak, daha yeni MacBook bilgisayarlarda, onu açmak için yapmanız gereken tek şey ekranı açmaktır. Bu işe yaramazsa, bunun yerine güç düğmesine basın.

MacBook-Pro-guc dugmesi

MacBook’taki güç düğmesi, klavyenin sağ üst tarafındadır. Daha yeni MacBook Air ve MacBook Pro bilgisayarlarda, bu aynı zamanda Touch ID sensörüdür, bu nedenle güç simgesi olmayan boş bir alan gibi görünebilir.

IMac veya IMac Pro

iMac masaüstü bilgisayarınızı açmak için arkadaki güç düğmesine basın. Düğme içbükeydir, bu nedenle genellikle parmağınızı ekranın sol alt köşesinin arkasında gezdirerek hissedebilirsiniz.

iMac-guc dugmesi

Değilse, iMac’inizi döndürün ve arka tarafta bulmak için sağ alt köşeye bakın.

Mac Mini

Mac mini, bilgisayarın arkasında, güç kablosunun solunda küçük, dairesel bir güç düğmesine sahiptir.

Mac-mini-guc dugmesi

Mac Pro

Mac Pro, yıllar içinde son derece farklı birkaç tasarım gördü ve güç düğmesi her birinde yeni bir yere taşınıyor.

2019 veya sonraki model bir Mac Pro’nuz varsa bilgisayar kulesinin üst kısmında, tutamaçlar arasında yer alan dairesel güç düğmesini bulun.

Mac-Pro-guc dugmesi

2013 model siyah Mac Pro tasarımıyla güç düğmesi, arkadaki güç kablosunun üzerinde.

Mac-Pro-2013-guc dugmesi

2012 veya daha eski bir Mac Pro’nuz varsa güç düğmesi bilgisayar kulesinin önünde, USB bağlantı noktalarının üzerindedir.

Mac-Pro-2012-guc dugmesi