Macbook ve Mac’e virüs bulaşır mı?

Bilgisayar virüsleri her Windows kullanıcısının kabusudur. Aniden ve hiçbir uyarı vermeden, fare yanıt vermeyi durdurur ve ekranda, işletim sisteminin onarılamaz bir hatayla karşılaştığını bildiren bir uyarı penceresi belirir. Makineden tuhaf aralıklarla bip sesi gelirken bu pencere sonsuz sayıda çoğaltılır. Bilgisayarı zorla kapatıp, tekrar açtığımızda her şeyin normal çalışması için dua etmekten başka çaremiz yok.

Microsoft işletim sistemini kullananlar için çok yaygın olan bu durum, bazılarının bilgisayarlarını Apple Mac veya MacBook ile değiştirmeyi düşünmesine neden oluyor çünkü bilgisayarlarına virüs bulaşmayacağına dair yaygın bir inanış var. Ama bu gerçekten doğrumu? Apple’ın bilgisayarları, şirketlerin ve bireylerin koruma programlarına her yıl milyarlarca dolar harcamasına neden olan virüslere karşı bağışık mı?

Macbook virüs bulaşır mı?

Cevap hayır. Mac’ler, Windows çalıştıran bilgisayarlar gibi, korkunç virüsler ve Truva atları dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere kötü amaçlı yazılımlardan etkilenebilir. Ancak uzmanlar, bir Mac ailesi bilgisayarına bu kötü amaçlı yazılımlardan birinin bulaşma olasılığının, Microsoft işletim sistemini kullanan cihazlara kıyasla çok daha az olduğu konusunda hemfikir.

Mac veya Macbook’a virüs bulaşma ihtimalinin düşük olmasının nedenleri çok çeşitlidir ve uzmanlar arasında anlaşmazlıklar vardır; ancak çoğu kişi, Mac’lerin virüslere karşı görünür bağışıklığının nedeninin Apple’ın işletim sisteminin gücü ve düşük pazar payı olduğu konusunda hemfikirdir.

Apple’ın MacOS işletim sistemi, açık kaynaklı bir sistem olduğundan (serbestçe dağıtılan ve geliştirilen yazılım için kullanılan terim), Microsoft’un Windows sistemini daha savunmasız hale getiren boşluklara sahip değildir. Apple’ın kullandığı açık kaynak, programlama bilgisine sahip herkesin güvenlik açıklarının tespit edilmesine katkıda bulunmasına ve böylece sistemin saldırılara karşı daha güvenli hale getirilmesine olanak tanıyor.

Windows’un kapalı kaynaklı bir sistem olması nedeniyle, bu kusurları yalnızca şirketin kendi programcıları bulabilir ve bu da sistemi daha kırılgan hale getirir. Ayrıca Apple’ın programlama için kullandığı araç, Mac’leri virüslere karşı daha az savunmasız hale getiren faktörlerden biri olarak öne çıkıyor. Macintosh platformunda kullanılan programlama kodu, Microsoft programlama dilinden daha güvenlidir.

Yani işletim sistemi ve programlama dillerinin Mac’leri virüslere karşı daha güçlü hale getirdiğini söyleyebiliriz. Bu iki unsura bazı uzmanlar, Apple bilgisayar kullanıcılarının virüs girişini kolaylaştırabilecek belirli programları yüklerken karşılaştıkları engelleri ekleyecektir.

Mac’e virüs bulaşır mı?

Ancak Mac’lerdeki virüs vakalarının daha düşük olması yalnızca teknik sorunlardan kaynaklanmıyor. Uzmanlar, önemli bir unsurun, Windows’un Apple bilgisayarlara kıyasla sahip olduğu pazar payı arasındaki büyük fark olduğu konusunda hemfikir.

Windows üzerinde çalışan bilgisayarlar, Apple’a göre çok daha büyük bir pazar payına sahip. Bu, çoğu bilgisayar korsanının Microsoft işletim sisteminin güvenliğindeki açıkları aramaya daha fazla ilgi duymasını sağlıyor. Rakamlar farklılık gösterse de Windows, PC pazarının kabaca %95’ini oluştururken, Mac için bu oran %4 ve diğer işletim sistemleri için %0,5’tir.

Sonuçta, çoğu durumda virüs oluşturan kişinin bunu ekonomik bir fayda elde etmek için yaptığını ve bu nedenle Windows için bir virüs oluşturmanın, Apple’ın işletim sistemi için oluşturmaktan daha karlı olduğunu unutmamalıyız. Sonuçta virüsler mümkün olduğu kadar çok bilgisayara bulaşmaya çalışır ve Mac’lerde kullanıcı sayısının az olması nedeniyle kötü amaçlı programların yayılması sınırlıdır.

Her halükarda, kişinin gardını indirmemesi gerekiyor. Son zamanlarda ve Apple’ın bilgisayarları daha fazla satıldıkça, işletim sistemlerine saldıran, yeni virüsler ortaya çıktı.

Kötü amaçlı yazılımların büyük çoğunluğu Windows kullanıcılarına yönelik. Her gün Windows’a yönelik yaklaşık 100.000 yeni kötü amaçlı program tespit ediliyor. Mac OS için mevcut olan kötü amaçlı yazılımların sayısı, Windows’a göre çok daha az olsa da, ortada Mac tehdidi olmadığını düşünerek kendinizi kandırmanıza gerek yok.