Kitap okumanın bilimsel faydaları

Eski kitapların kokusu ya da yenisinin kapağındaki çatlaklar gibisi yoktur. Giderek daha fazla insan e-kitap sahibi olsa da, gerçek kitapların henüz hiçbir yere gitmediğini ve okumanın bu faydalarının kalıcı olduğunu söylemek güvenli görünüyor.

E-kitap okuyan insanların yaklaşık yüzde doksanı basılı kitapları da okumaya devam ediyor. Hepimiz dijital indirmelerin rahatlığı ve daha hafif bir yük için e-kitapları tercih etsek de, eski moda bir okumanın veya bazı klasik kitapların keyfi yatsınamaz. Sağlıklı alışkanlıklar hakkında konuştuğumuzda, listeye kitap okumayı da ekleyebiliriz: İşte gerçek bir kitabı okumak için sekiz akıllı neden.

Zekayı artırır

Ünlü Çocuk kitabı yazarı Dr. Seuss’un bir zamanlar yazdığı gibi, “Ne kadar çok okursanız, o kadar çok şey öğreneceksiniz. Ne kadar çok öğrenirseniz, o kadar çok yere gideceksiniz.” İyi bir kitaba dalmak, çok küçük yaşlardan başlayarak bütün bir bilgi dünyasının kapılarını açar. Okuma yoluyla kelime dağarcığına maruz kalmak (özellikle çocuk kitaplarını okumak) çocuklar için genel zeka testlerinde daha yüksek puanlara yol açar. Ayrıca, daha güçlü erken okuma becerileri, daha sonraki yaşamda daha yüksek zeka anlamına gelebilir.

Beyin gücünüzü artırabilir

Düzenli okuma sadece sizi daha akıllı hale getirmekle kalmaz, aynı zamanda beyin gücünüzü de artırabilir. Tıpkı bir koşuya çıkmak kardiyovasküler sisteminizi çalıştırır gibi, düzenli olarak okumak beyninize iyi bir egzersiz sağlayarak hafıza işlevini geliştirir. Neurology‘de yayınlanan araştırmaya göre yaşla birlikte hafıza ve beyin işlevinde bir düşüş olur, ancak düzenli okuma süreci yavaşlatmaya yardımcı olabilir ve zihinleri daha uzun süre zinde tutabilir.

Okumak sizi daha empatik hale getirebilir

İyi bir kitapta kaybolmak, başkalarıyla ilişki kurmanızı kolaylaştırabilir. Science dergisinde yayınlanan araştırmaya göre edebi kurgu, özellikle okuyucularının başkalarının duygularını okuyarak başkalarının ne düşündüğünü anlamalarına yardımcı olma gücüne sahiptir. David Comer Kidd ve Emanuele Castano, bulguları hakkında “Başkalarının zihinsel durumlarını anlamak, insan toplumlarını karakterize eden karmaşık sosyal ilişkileri mümkün kılan çok önemli bir beceridir” diye yazdı.

Sayfaları çevirmek ne okuduğunuzu anlamanıza yardımcı olabilir

Ne okuduğunuzu gerçekten hatırlamak söz konusu olduğunda, bir e-kitap yerine basılı bir kitap seçmeniz daha iyidir. Parmak uçlarınızın altındaki kağıt sayfaların hissi beyninize bir bağlam sağlar, bu da okuduğunuz konuyu daha derinlemesine nüfus etmenize ve daha iyi anlamanıza yol açabilir. Öyleyse, kitap okumanın faydalarından yararlanmak için, fiziksel sayfaları seçin.

Alzheimer hastalığına karşı savaşmaya yardımcı olabilir

Okumak beyninizi çalıştırır ve bu çok iyi bir şeydir. Beyinlerini okuma, satranç veya bulmaca gibi aktivitelerle meşgul edenlerin Alzheimer hastalığına yakalanma olasılığı, boş zamanlarını daha az uyarıcı aktivitelere harcayanlara göre 2,5 kat daha az olabilir. Makale, hareketsizliğin Alzheimer hastalığına yakalanma riskini artırdığı için beyin egzersizi yapmanın yardımcı olabileceğini öne sürüyor, hareketsizlik aslında hastalığın erken bir göstergesi ya da bir kısmıdır.

Okumak rahatlamanıza yardımcı olabilir

Uzun bir günün ardından iyi bir kitapla (ve belki bir kadeh şarapla) kucaklaşmanın çok çekici bir nedeni var. Araştırmalar, okumanın ciddi bir stres giderici olabileceğini gösteriyor. Sussex Üniversitesi araştırmacıları tarafından 2009 yılında yapılan bir araştırma, okumanın stresi yüzde 68’e kadar azaltabileceğini gösterdi. Bilişsel nöropsikolog David Lewis, “Hangi kitabı okuduğunuz gerçekten önemli değil, kendinizi tamamen sürükleyici bir kitapta kaybederek günlük dünyanın endişelerinden ve stresinden kaçabilir ve yazarın hayal gücünün alanını keşfederek bir süre geçirebilirsiniz” dedi.

Yatmadan önce kitap okumak uykuya yardımcı olabilir

Mayo Clinic‘e göre, yatmadan önce kitap okumak gibi bir uyku vakti ritüeli oluşturmak, vücudunuza rahatlama ve uykuya gitme zamanının geldiğini gösterir. Gerçek bir kitap okumak, yatmadan önce bir ekran önünde durmaktan daha fazla rahatlamanıza yardımcı olur. E-okuyucular ve tabletler gibi ekranlar aslında sizi daha uzun süre uyanık tutabilir ve hatta uykunuza zarar verebilir. Bu, çocuklar için de geçerli: Pediatrics‘te yayınlanan araştırmaya göre, çocukların yüzde elli dördü küçük bir ekranın yanında uyuyor ve bu nedenle ortalama 20 dakika daha az uyku saati geçiriyor.

Okumak bulaşıcıdır

Ebeveynlerin yüzde yetmiş beşi, çocuklarının eğlence için daha fazla okumasını diliyor ve çocuklarını kitap kurdu olmaya teşvik etmek isteyenler evde sesli okuyarak başlayabilirler. Ebeveynlerin çoğu, çocukları kendi başlarına yapmayı öğrendikten sonra yüksek sesle okumayı bıraksa da, Scholastic’in bir raporu, ilkokul yıllarında çocuklara yüksek sesle kitap okumanın onlara iyi bir okuyucu olma konusunda ilham verebileceğini öne sürüyor.