İmzalar atıldı, özel halk otobüsleri İETT’ye geçti

İstanbul’da özel halk otobüslerinin İETT bünyesine geçmesine ilişkin anlaşma imzalandı. İstanbul’da toplu ulaşım için devrim niteliğindeki karara imza atan CHP’li İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), kentteki otobüs karmaşasına son verdi. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Çağın koşullarında 16 milyon insanın daha iyi hizmet alması konusunda devrim niteliğine bir anlaşmadır. Farklı ulaşım araçlarına da örnek olur. Gerçekten sistemi bütünleştirmek, entegre etmek ve bir bütün gibi süreci yönetebilmek, büyük bir kabiliyet olacak İstanbul adına” dedi.

Anlaşma, İETT Genel Müdürü Alper Bilgili, İstanbul Ulaşım A.Ş. Genel Müdürü Tarık Safi, İstanbul Özel Halk Otobüsleri Esnaf Odası Başkanı Göksel Ovacık, Mavi Marmara Ulaşım A.Ş. Başkanı Ramazan Gürler, Öztaş A.Ş. Başkanı Mehmet Tekin ve Yeni İstanbul Halk Otobüsleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Beşir’in katılımıyla imzalandı.

Halk otobüsleri İETT’ye geçti

Sonuca diyalog ve müzakerelerle ulaştıklarını belirten İmamoğlu, “Biz; adaleti, hizmeti, eşitliği savunan insanlarız. Biz, var olan haklarını koruyan; ama günün koşullarında, çağın koşullarında 16 milyon insanın daha iyi hizmet alması konusunda da yenilikleri mutlaka masaya koyup, tartışmak zorunda olan da bir yönetimiz. Burada yaptığımız şey tam da buydu. Halk otobüslerimizin, tek bir sistem içerisine girip, sistemin içerisinde hizmet vermesini sağlamak, bu yatırımı yapan her arkadaşımızın aslında işine gelmelidir. Biz, vatandaşımızın en iyi hizmeti almasını sağlamakla yükümlü olduğumuzun altına imza atmış oluyoruz. Çok değerli bir işe imza attık hep beraber.” dedi.

Yeni sistemde tüm otobüsler canlı olarak denetlenecek

Yaklaşık 1 yıldır süren çalışmalar kapsamında çok sayıda toplantı yapıldı. Gerçekleşen müzakereler sonucu İBB Meclisinde de kabul edilen kararla İstanbul’da, özel halk otobüsü sistemi kaldırıldı. Karara göre İstanbul’daki özel halk otobüsleri ve İBB iştiraklarına ait otobüsler, İETT’ye geçti. Kararla, 3 bin 41 özel halk otobüsü ve 930 İstanbul Ulaşım AŞ otobüsü, hizmet alımı ve araç kiralama sistemiyle İETT tarafından işletilmeye başlanacak.

Yeni sistemde tüm araçlara, bilgisayarı ve takip sistemi takılacak. İETT, bütün otobüsleri canlı olarak denetleyebilecek. “Mobiett” ve “Atayol” yazılım sistemiyle vatandaşlar araç doluluklarını önceden görebilecek. Araç içerisinde yaşanan sorunlar, anında İETT filo takip sistemine bildirilecek ve otobüse canlı bağlanılarak müdahale edilebilecek.

Yeni nesil otobüslerde, yalnızca İstanbul Ulaşım Akademisi’nden mezun olan şoförler çalışabilecek. Her şoföre belirli bir puan sistemi getirilecek. Vatandaş memnuniyeti, güvenli sürüş ve diğer teknik kriterler ile puanını yükselten şoförlere, ilave ödüller verilecek. Vatandaştan yoğun şikayet alan, trafik güvenliğini ihlal eden, yolcuyu tehlikeye atan şoförler ise, belli bir puanın altına düştüğünde, sistem dışına çıkarılacak.