Sonbaharda hangi bitki ekilir?

Sonbahar, kış gelmeden önce çiçek soğanları, uzun ömürlü bitkiler ve daha fazlasını dikmek için mükemmel bir zamandır. Önümüzdeki bahar, yeni bitkileriniz daha güçlü bir başlangıç ​​yapacak.

Buğulu bir yazdan sonra, sonbaharın daha soğuk hava sıcaklıkları hem bitkiler hem de bahçıvanlar için daha kolaydır, ancak toprak, toprak donana kadar köklerin büyümesine izin verecek kadar sıcaktır. Sonbahar yağmurları genellikle bol miktarda olur, ancak haftada en az bir santimlik yağmur yağmazsa bitkileri derinlemesine sulamak kolaydır.

Zararlılar ve hastalık sorunları da sonbaharda kaybolur. Ayrıca, sonbahar mevsimi genellikle envanterlerinin sonunu kıştan önce satmaya çalışan bahçe merkezlerinde pazarlık zamanıdır. Bölgeniz sert bir dona maruz kalana kadar sonbaharda dikilebilecek ilkbaharda çiçek açan soğanlar, uzun ömürlü bitkiler, ağaçlar ve çalılar için fırsatlar arayın. Ve çimlerinizi de unutmayın; Soğuk mevsim çimenler de yılın bu zamanında ekilebilir. Bu bitkileri sonbaharda toprağa koyun ve baharda sizi muhteşem renklerle ödüllendirecekler.

1. Yaylı Çiçek Soğanı

Spring Flower Bulb

Lale ve sümbül gibi tüm ilkbaharda çiçek açan soğanların çiçek açması için soğuğa ihtiyacı vardır, bu yüzden bir sonraki bahara kadar tadını çıkaramayacak olsanız bile sonbaharda ekilmeleri gerekir. Birçok çiçek soğanı geniş bir çeşitlilikte gelir, böylece bahçenizde en iyi sonucu veren renkleri, yükseklikleri ve çiçeklenme zamanlarını seçebilirsiniz. Bahçenize geyikler veya diğer canlılar sık ​​sık geliyorsa, nergis, üzüm sümbülü ve alyum gibi ısırmayı sevmedikleri bitki soğanlarını tercih edebilirsiniz.

2. Hercai Menekşe ve Keman

Pansy

Sonbahar, hercai menekşeler ve küçük kuzenleri kuzenleri dikmek için iyi bir zamandır çünkü hala ılık olan toprak sıcaklıkları köklerine kışı yaşayacak kadar büyümek için zaman verir. Ayrıca, onları sonbaharda ekerek, bu serin mevsim favorilerinden iki mevsim keyif alacaksınız çünkü ilkbaharda hava ısındığında genellikle tekrar çiçek açmaya başlayacaklar. Yerin donduğu yerde yaşıyorsanız, Cool Wave gibi daha soğuk dayanıklı çeşitleri arayın. Kışı geçirmelerine yardımcı olmak için, toprağınız donduğunda etraflarına kalın bir malç tabakası ekleyin; bu onları, bu küçük bitkileri yerden fırlatabilecek alternatif donma ve çözme döngülerinden yalıtır.

3. Çim

Grass

Sonbahar, tohum ekerek veya taze çim bırakarak yeni çimen oluşturmak için en iyi zamandır. Yepyeni bir çim oluştururken, tohumlama genellikle daha ucuz ve daha kolay bir ev yapımı seçeneğidir, ancak çim daha hızlı sonuçlar verecektir. Sadece düzensiz veya seyrek bir çimi onarmak istiyorsanız, önce toprağı ortaya çıkarmak için noktaları tırmıklayın, büyümelerini istediğiniz yerlere çim tohumlarını serpin, ardından gübre veya samanla hafifçe örtün. Dondurucu sıcaklıklar gelene kadar yeni çimi iyice sulanmış halde tutun.

4. Ağaçlar ve Çalılar

Shrubs

Yaz mevsiminden sonra hava soğuduğunda, ancak toprak hala kök gelişimi için yeterince sıcak olduğunda, ağaç ve çalı dikmek için mükemmel bir zaman. Kazı yapmadan önce, herhangi bir yer altı hattının yerini belirlemek için yerel kamu hizmeti şirketinize danışın. Ağaçları ve çalıları daima doğal toprak hatlarına dikin. Yeni dikilen ağaçları veya çalıları yer donana kadar iyice sulandırın, böylece kış aylarında tam uyku moduna geçmeden önce iyi bir başlangıç ​​yapabilirler.

5. Çok yıllık bitkiler

perennial plants

Uzun ömürlü koleksiyonunuza yeni bitkiler eklemek istediğinizde, sonbahar bunu yapmanın tam zamanıdır. Ayrıca bahçenizdeki hostas ve astilbe gibi mevcut çok yıllıkları bölebilir ve yeniden dikebilirsiniz. Kışın uykuya dalmadan önce onları yeni, sağlıklı kökler geliştirmeye teşvik etmek için, sonbaharda ekilen uzun ömürlü bitkileri yer donana kadar iyice sulayın. Bunları, etraflarına yaklaşık 9 santimetre kalınlığında katmanlanmış kıyılmış yapraklar veya diğer malçlardan oluşan bir örtü ile dondan koruyun. Bahar geldiğinde, bahçe yataklarınızı taze yeşilliklerle doldurmaya hazır olacaklar.