En iyi lise filmleri 2024

Sizin için en iyi 25 lise filmini sıraladık. Yıllarca süren süper kahraman destanları dışında, bizimle kalan filmler, kendimizi görebildiğimiz filmlerdir. Bu bakımdan lise filmleri biraz öne çıkan koddur. Hepimiz oradaydık. Okullarımızda She’s All That filminde Paul Walker’a benzeyen hiç kimse olmasa da; hepimiz gençlik hayatının taze yükselişlerini ve acımasız düşüşlerini deneyimledik; klikler, arkadaşlıklar, sıradaki şeyin kaygısı, fark edilmemenin acısı, yeni aşkın eşi benzeri olmayan hisleri. Bir film bu deneyimleri bize tekrar yansıttığında, kimi destekleyeceğimizi anında biliriz; çünkü kendimizin daha genç versiyonlarını destekliyoruz.

Böylece, lise filmleri asla ölmeyecek, bunun yerine, 90’ların sonundaki dilek yerine getirme döneminden, Olivia Wilde filmi Lady Bird ve Booksmart gibi filmlerin daha temelli temsillerine kadar gelişmeye devam edecek. Booksmart’ın piyasaya sürülmesiyle, lise film türünü bir bütün olarak değerlendirmek, birçok farklı biçimini takdir etmek ve en büyük başarılarını övmek artık her zamanki kadar iyi görünüyor. Ama ondan önce, doğru bir şekilde karar vermeliyiz: Lise filmi gerçekten nedir?

Türü tanımlamanın bir kuralı açıktır: Bir lise filminin çoğu bir lisede veya doğrudan bir lisenin etrafında geçmelidir. Diğer kurallar biraz daha az açık ve kuşkusuz biraz tartışmaya açık. Ancak lise filmlerinin, öncelikle bir kişinin yaşıtlarının olduğu bir ortamda büyümenin zorluklarına ve bunlarla birlikte gelebilecek her şeye; romantizm, dostluk, korku, can sıkıntısı gibi hitap etmesi gerektiğini düşünüyoruz. Ve onlar, lisenin mikro toplumu, biz gençler olarak yaşamda ilerlerken aşıladığımız gruplar, kurallar ve normlarla açıkça ilgilenmelidirler.

Bu nedenle, bir lisede birçok sahneye sahip bir film olan Geleceğe Dönüş, bir lise filmi değildir. Bir lise filmi, öyle ya da böyle, o yıllarda hissettiklerimizi hatırlamamızı sağlamalı ve sonra bunları neden hissettiğimizi açıklamalıdır. Bunu yapmazsa ya da başka amaçlarla daha çok meşgulse, bu bir lise filmi değildir. Bununla birlikte, işte 24 Popüler Teknoloji‘nin tüm zamanların en iyi 25 lise filmi.

Clueless

clueless

Sığ, zengin ve sosyal açıdan başarılı Cher, Beverly Hills lisesinin gagalama ölçeğinin zirvesinde. Kendini bir çöpçatan olarak gören Cher, önce iki öğretmeni birbirleriyle çıkmaya ikna eder. Başarısından cesaret alarak, umutsuzca çılgın yeni öğrenci Tai’ye baştan yaratmaya karar verir. Tai ondan daha popüler hale geldiğinde Cher, eski üvey kardeşinin ne kadar yanlış yönlendirildiği konusunda haklı olduğunu fark eder ve ona aşık olur.

Superbad

superbad

Bağımlı iki lise son sınıf öğrencisi, içkiyle ıslatılmış bir parti düzenleme planları ters gidince ayrılık kaygısıyla başa çıkmak zorunda kalır.

Mean Girls

mean-girls

Cady Heron, alfa Plastic Regina George’un eski erkek arkadaşı Aaron Samuels’e aşık olma hatasını yapana kadar, yeni okulundaki birinci sınıf kız grubu The Plastics ile popülerdir.

Ferris Bueller’s Day Off

ferris-bueller

Lise tembelliğinden biri, saplantılı okul müdürünü ve uyumsuz kız kardeşini alt etmeye çalışırken, kız arkadaşı ve Chicago’daki en iyi arkadaşıyla birlikte okulu atlamak ve heyecan verici bir gün geçirmek için hasta gibi davranır.

Lady Bird

lady-bird

Kaliforniyalı bir lise öğrencisi, çılgınca sevgi dolu, derin düşünceli ve iradeli bir annenin onaylamamasına rağmen New York’ta üniversiteye giderek ailesinden ve küçük kasabasından kaçmayı planlıyor.

The Breakfast Club

breakfast-club

Beş farklı lise öğrencisi Cumartesi gözaltında buluşur ve düşündüklerinden çok daha fazla ortak noktaları olduğunu keşfeder.

Dazed and Confused

dazed-and-confused

Bir grup Teksaslı gencin 1976’daki son okul günlerinde yaşadıkları maceralar, taşçılar (bağımlılar), sporcular ve inekler arasında kolayca hareket eden öğrenci Randall Floyd’a odaklanıyor. Floyd yıldız bir sporcudur, ancak aynı zamanda ot içmeyi de sever, bu da futbol koçunun “uyuşturucusuz” sözünü imzalamasını talep ettiğinde bir muamma sunar.

Fast Times at Ridgemont High

fast-times-at-ridgemont-high

Cameron Crowe’un anlattığı gerçek hayat maceralarına dayanan, güney Kaliforniya’da büyüyen bir grup lise öğrencisini takip ediyor. Stacy Hamilton ve Mark Ratner bir aşk ilgisi arıyor ve yaşlı sınıf arkadaşları Linda Barrett ve Mike Damone onlara yardım ediyor. Filmin merkezinde, herkesin uyuşturucu kullandığına ikna olan kararlı Bay El ile yüzleşen, sürekli taşlanmış bir sörfçü olan Jeff Spicoli bulunuyor.

10 Things I Hate About You

10-things-i-hate-about-you

Cameron, yeni okulunun ilk gününde hayallerinin muhteşem kızı Bianca’ya aşık olur. Tek sorun Bianca’nın huysuz, tamamen tarihi olmayan ablası Kat da dışarı çıkıncaya kadar çıkması yasak olmasıdır. Cameron, sorununu çözmek için Kat ile eşleşebilecek tek kişiyi seçer: kendi kötü bir üne sahip gizemli bir kötü çocuk.

Election

election

Bir lise öğretmeninin kişisel hayatı, okul seçimleri sırasında öğrencilerle çalıştıkça karmaşıklaşır.

Carrie

carrie

Lise akranları ve fanatik dindar annesi tarafından işkence gören utangaç ve sorunlu bir genç kız Carrie White, telekinezi güçlerini onlardan intikam almak için kullanmaya başlar.

Bring It On

bring-it-on

San Diego’daki Rancho Carne Lisesi’nden Toro amigo takımının ruhu, cesareti, küstahlığı ve üst üste altıncı kez ulusal şampiyona kupasını kazanmalarını sağlayacak öldürücü bir rutini var. Ancak yeni seçilen takım kaptanı için Toros’un tam bir tezahürat zaferine giden yolu, mükemmel koreografiye sahip rutinlerinin aslında çalındığını keşfettiğinde karanlık bir dönüşe geçer.

Rushmore

rushmore

Güzel bir birinci sınıf öğretmeni bir hazırlık okuluna geldiğinde, kısa süre sonra Max adında hırslı bir gencin dikkatini çeker ve ona hızla aşık olur. Max, öğretmeni nasıl etkilediği konusunda tavsiye almak için okul arkadaşlarından ikisinin babasına döner. Ancak, Max’in yeni arkadaşı onunla ilgilenince, iki arkadaşı dikkatini çekmek için bir savaşta birbirine düşürdüğünde durum kısa sürede karmaşıklaşır.

Say Anything…

say-anything

Asil başarısız Lloyd Dobler ile lise okul müdürü Diane Court arasında filizlenen aşk, Diane’in aşırı sahiplenici, onaylamayan babasının ilişkilerine müdahale etmesiyle tehdit edilir. Yurtdışında eğitim almak için burslu olan Diane, her iki adamı da mutlu etmenin bir yolunu bulmalıdır.

The Edge of Seventeen

the-edge-of-seventeen

İki liseli kız, biri diğerinin ablasının baş düşmanı olan ağabeyiyle çıkana kadar en iyi arkadaştır.

Heathers

heathers

Gönülsüzce okulunun “kalabalığının” bir parçası olmaya çalışan bir kız, ona sosyal politika oynamanın daha sinsi bir yolunu öğreten bir asi ile tanışır: popüler çocukları öldürerek.

21 Jump Street

21-jump-street

Lisede Schmidt bir salaktı ve Jenko popüler bir sporcuydu. Mezun olduktan sonra ikisi de polis gücüne katıldı ve şehir parkında bisiklete binen ortak oldular. Genç oldukları ve lise öğrencileri gibi göründükleri için, lise öğrencilerine sentetik ilaçlar sağlayan bir uyuşturucu şebekesine sızmak için gizli bir birime atanırlar.

Brick

brick

Yalnız genç bir genç, eski kız arkadaşının ortadan kaybolmasını araştırmak için bir lise suç çetesinin yeraltı dünyasına girmeye çalışır.

Grease

grease

Avustralyalı iyi kız Sandy ve Danny yaz boyunca aşık oldu. Ama beklenmedik bir şekilde şimdi aynı lisede olduklarını keşfettiklerinde, eksantrik arkadaşlarına rağmen romantizmini yeniden canlandırabilecekler mi?

House Party

house party

Genç Çocuk, arkadaşı Play’in evinde bir partiye davet edildi. Ancak okuldaki kavgadan sonra Kid’in babası ona ceza verir. Ne de olsa, Kid babası uykuya dalınca gizlice dışarı çıkıyor. Ancak Kid, okuldaki üç haydutun ona davranış dersi vermeye karar verdiğini bilmiyor.

To All the Boys I’ve Loved Before

To All the Boys I’ve Loved Before

Lara Jean’ın aşk hayatı, aşık olduğu her çocuğa yazdığı gizli mektuplar gizemli bir şekilde postalandığında hayal ürünü olmaktan çıkıp kontrolden çıkar.

Varsity Blues

varsity blues

Teksas’ın küçük kasabasında, lise futbolu bir din, 17 yaşındaki öğrenciler, her Cuma gecesi tüm bir topluluğun umutlarını sahaya taşıyor. Yıldız oyun kurucu Lance Harbor bir sakatlık geçirdiğinde, Coyotlar, oyuna biraz saygısız bir yaklaşımla ikinci ip oyun kurucu John Moxon’un şüpheli liderliği altında yeniden toplanmak zorunda kalır.

She’s All That

shes-all-that

Lise öğrencisi Zach Siler, akranlarını kıskandırıyor. Ancak amigo kız arkadaşı Taylor, onu kalitesiz realite televizyon yıldızı Brock Hudson’a terk ettiğinde popülaritesi keskin bir şekilde azalır. Kaybolan itibarını canlandırmak için çaresiz kalan Siler, görünüşte imkansız bir meydan okumayı kabul eder. İnek dışlanmış Laney Boggs’un güvenini kazanmak ve okulun bir sonraki balo kraliçesi olmasına yardım etmek için altı haftası vardır.

Sixteen Candles

sixteen-candles

Genç bir kız, doğum gününü unutan ebeveynleriyle uğraşır ve lisesinin gönlüne aşık olur.

High School Musical

high-school-musical

Basketbol takımının popüler kaptanı Troy ve akademik kulübün zeki ve güzel üyesi Gabriella, okulun müzikalindeki başroller için gizlice seçmeler yaparken Doğu Lisesi toplumunun tüm kurallarını çiğniyor. Yıldızlara uzanıp hayallerinin peşinden giderken herkes kabullenmeyi, takım çalışmasını ve kendin olmayı öğrenir.