Öğrenmeniz gereken 8 temel gitar akoru

Gitar çalmayı öğrenmek, birkaç temel akorda ustalaşmak kadar basit. Bu eğitim size sekiz temel akoru tanıtacak ve bunları nasıl düzgün şekilde çalacağınızı gösterecektir. Pratik yaparak, kısa sürede müzik yapacaksınız ve yakında daha karmaşık akorlara ve çalma tekniklerine hazır olacaksınız.

A Major Gitar Akoru

a major

A majör akor (genellikle A akoru olarak adlandırılır) yeni gitaristlere sorun çıkarabilir çünkü üç parmağın da bitişik tellerdeki ikinci perdeye sığması gerekir. Üçüncü (yüzük) parmağınızı kıvırarak açık ilk telin net bir şekilde çaldığından emin olun.

Tüm akor örneklerinde, eşlik eden şemalardaki küçük gri sayılar, her notayı çalmak için elinizdeki hangi parmakların kullanılması gerektiğini gösterir.

C Major Gitar Akoru

c major

C majör akoru (C akoru olarak da bilinir) genellikle gitaristlerin ilk öğrendiği akordur. Parmaklama oldukça basittir; anahtar, ilk parmağınızı kıvırmaya konsantre olmaktır, böylece ilk tel halkaları düzgün bir şekilde açılır.

D Major Gitar Akoru

d major

D majör akoru, size çok fazla sorun çıkarmaması gereken son derece yaygın bir başlangıç ​​gitar akorudur. Üçüncü parmağınızı ikinci tele kıvırmayı unutmayın, yoksa ilk tel düzgün çalmaz. Ayrıca, açık altıncı ve beşinci dizelerden kaçınarak yalnızca en üstteki dört dizeyi tıngırdattığınızdan emin olun.

E Major Gitar Akoru

e major

Her gün karşılaştığınız başka bir akor, E majör akorunu çalmak oldukça basittir. İlk parmağınızın (üçüncü ipteki birinci perdeyi basılı tutarak) düzgün şekilde kıvrıldığından emin olun, aksi takdirde açık ikinci tel düzgün çalmaz. Altı telin hepsini çalın. E majör akorunu çalarken ikinci ve üçüncü parmaklarınızı ters çevirmenin mantıklı olduğu durumlar vardır.

G Major Gitar Akoru

g major

Bu listedeki çoğu akorda olduğu gibi, açık bir G majör akoru ilk parmağınızı kıvırmaya bağlıdır, böylece açık dördüncü tel net bir şekilde çalar. Altı telin hepsini çalın. Bazen, üçüncü parmağınızı altıncı telde, ikinci parmağınızı beşinci telde ve dördüncü (pembemsi) parmağınızı ilk telde kullanarak bir G majör akor çalmak mantıklıdır. Bu parmak, C majör akoruna geçişi çok daha kolay hale getirir.

A Minor Gitar Akoru

a minor

E majör akorunun nasıl çalınacağını biliyorsanız, o zaman A minör akorunu nasıl çalacağınızı bilirsiniz. Akorun tamamını bir dizge üzerinde hareket ettirmeniz yeterlidir. İlk parmağınızın kıvrılmış olduğundan emin olun, böylece açık ilk tel net bir şekilde çalar. A minör akorunu tıngırdatırken açık altıncı dizeyi çalmaktan kaçının. A minör akorunu çalarken ikinci ve üçüncü parmaklarınızı ters çevirmenin mantıklı olduğu durumlar vardır.

D Minor Gitar Akoru

d minor

D minör oldukça basit bir akordur, ancak birçok yeni başlayan gitaristin bazı sorunları vardır. Üçüncü parmağınızı ikinci telde izleyin; düzgün kıvrılmazsa, ilk tel çalmaz. Bir D minör akorunu tıngırdatırken sadece ilk dört dizgiyi çaldığınızdan emin olun.

E Minor Gitar Akoru

e minor

E minör akoru çalması en basit olanlardan biridir çünkü sadece iki parmağınızı kullanırsınız İkisinin de açık tellerden herhangi birine dokunmasına izin vermemeye özen gösterin, aksi takdirde akor düzgün çalmaz. Altı telin hepsini çalın. Bazı durumlarda, ikinci parmağınız beşinci telde ve üçüncü parmağınız dördüncü telde olacak şekilde parmak pozisyonunuzu ters çevirmek mantıklı olabilir.