Tüm zamanların en iyi 15 çizgi film karakteri

Çizgi film karakterlerini sevmek için çocuk olmak zorunda değilsiniz, ancak çocukluk zamanımız birçoğumuz için onlara aşık olduğumuz zamanlardı. En iyi 15 çizgi film karakterinin yer aldığı bu liste, zaman testinden geçmiş olanların dikkatini çekiyor.

Bugs Bunny

Bugs Bunny

Dünyada daha ünlü bir tavşan var mı? Bugs Bunny, “Naber, Doktor?” Sloganıyla insanları güldürüyor. 1940 yılında Warner Brothers karikatürü “Wild Hare” ile ilk çıkışını yaptığından beri unutulmazlar arasında. Kendi kısa filmlerine ek olarak Bugs, bu listedeki diğer yıldızlardan bazılarıyla aynı derecede akılda kalan çizgi filmlerde rol aldı.

Fred Flintstone (Fred Çakmaktaş)

Fred Flintstone

Fred Çakmaktaş, eşi Wilma Çakmaktaş ve en iyi arkadaşı Barney Moloz ve eşi Betty Moloz unutulmazlar arasında yer alıyor. Fred Çakmaktaş olmasaydı, bir Homer Simpson ve Peter Griffin asla olmayabilirdi. Fred, ailesi ve komşuları 1960 yapımı “The Flintstones (Çakmaktaşlar)” adlı televizyon programında ilk kez sahneye çıktılar. Bir TV komedi hiti olan “The Flintstones”, prime time’daki ilk animasyon programıydı. Dizi altı sezon boyunca yayınlandı. Sevimli dost Fred Çakmaktaş, karısı Wilma ve arkadaşları Barney ve Wilma Moloz, tarih öncesi yaşamı düpedüz modern gibi gösterdi.

Mickey Mouse (Miki Fare)

Mickey Mouse

Walt Disney’in söylemeyi sevdiği gibi, her şey bir fareyle başladı. Mickey Mouse, Walt’un kendisi tarafından seslendirilen 1928’lerde “Steamboat Willie” de ilk kez sahneye çıktı. Bu sadece Mickey’nin çıkışı değildi; aynı zamanda senkronize sesli ilk çizgi filmdi. En ikonik rolü, 1940 yapımı “Fantasia” da büyücünün çırağı olarak gelmesine rağmen, Mickey bir dizi unutulmaz kısa filmde yer aldı. Öne çıkan özellikler arasında, peri masalı klasiğine akıllıca bir yorum getiren 1947 kısa “Mickey and the Beanstalk” ve 1953’ten beri ilk orijinal Mickey Mouse tiyatro yayını olan 1983 kısa “Mickey Mouse Şarkısı” yer alıyor.

Homer Simpson ve Bart Simpson

Homer Simpson

Homer Simpson ve ailesi, 1987’de “The Tracey Ullman Show” da ilk çıkışlarını yaptıklarından beri televizyon izleyicileri eğlendiriyor. İki yıl sonra, Homer ve ailesi, halen yapım aşamasında olan “The Simpsons” ile Fox’ta kendi dizilerini yaptı. Homer Simpson, yaratıcısı Matt Groening’in aynı zamanda Homer adlı babasına dayanıyor.

Bart Simpson, Homer Simpson’ın oğlu ve onun baş düşmanıdır. Bart, her fırsatta Homer’a eziyet etmek için yaşar. O sadece evde kötü davranmıyor; Bart her yerde bela arar. Saygısız bir mizah anlayışı ve otoriteye karşı saygısızlıkla, Bart her zaman hazır bir zekaya sahiptir. 1987’deki ilk çıkışından bu yana, Bart Simpson, “The Simpsons”ın biri hariç her bölümünde görünen bir ikon haline geldi.

Papa Smurf (Şirin Baba), Smurfette (Şirine) ve Gargamel

Smurfs

Şirinler ormandaki mantar şeklindeki evlerde yaşayan küçük, mavi, insan benzeri yaratıklardan oluşan kurgusal bir koloniye odaklanan bir Belçikalı çizgi roman serisi olarak ün saldı. Şirinler ilk olarak 1958’de Belçikalı çizgi roman sanatçısı Peyo tarafından yaratıldı. 100’den fazla Şirin karakteri vardır ve isimleri, şirin arkadaşlarına pratik şakalar yapmayı seven “Şakacı Şirin” gibi özelliklerini vurgulayan sıfatlara dayanmaktadır. “Şirine” dizide tanıtılan ilk kadın Şirin’di. Şirinler, modern çağda özgürlüğü temsil eden Frigya şapkaları takarlar. Şirinlerin lideri Şirin Baba’ydı. Düşmanları ise doğayı katletmek isteyen Gargamel’di.

Popeye (Temel Reis), Olive Oyl (Safinaz)

Popeye

Pek çok klasik çizgi film karakteri gibi, Temel Reis hayata bir çizgi roman olarak başladı. E.C. Segar tarafından yaratılan ıspanağı seven denizci, 1929’da ilk kez çıktı ve kısa sürede popüler oldu. Dört yıl sonra animatör Max Fleisher, Popeye’ı beyaz perdede hayata geçirdi. Paramount Studios daha sonra Popeye kısa filmlerinin teatral prodüksiyonunu devraldı ve 1960’ların başında bir dizi de üretti. 1980’de Robin Williams ve Shelley Duval, Robert Altman’ın filmi “Popeye” da Popeye ve kız arkadaşı OIive Oyl olarak göründü. Kabasakal’ı da anmadan geçmeyelim.

SpongeBob SquarePants (SüngerBob KareŞort)

spongebob

SüngerBob KareŞort ve Bikini Bottom’dan arkadaşları ilk çıkışlarını 1999’da Nickelodeon’da yaptılar ve o kanalın bugüne kadarki en başarılı şovunun yıldızları oldular. Sünger Bob ve arkadaşları Patrick Star, Squidward Tentacles, Bay Eugene Krabs ve Sandy Cheeks, 2004 yılında “The SpongeBob SquarePants Movie” ile beyaz perdeye atladı. SpongeBob’un bir deniz biyoloğu Stephen Hillenburg tarafından yaratılmış olması şaşırtıcı değil.

Daffy Duck (Dorlock Homes)

Daffy Duck

1937’de “Porky’s Duck Hunt” da giriş yaptı. On yıllar boyunca beceriksiz bir palyaçodan bugün bildiğimiz alaycı karaktere dönüştü. Her biri Elmer Fudd’u diğerini vurmaya ikna etmeye çalışan Bugs’la yaptığı şaka, 1951’de “Tavşan Ateşi” eleştirmenler tarafından animasyonun en unutulmaz anlarından biri olarak kabul edilir.

Scooby-Doo ve Shaggy

Scooby-Doo

60’larda, 70’lerde veya 80’lerde bir çocuk olsaydınız, okul sonrası çizgi filmleri Scooby-Doo, Shaggy ve genç arkadaşlarının gizemi çözmesini izlemek anlamına geliyordu. William Hanna ve Joseph Barbera tarafından yaratılan Scooby ve çetesi, 1969’da “Scooby Doo, Where Are You?” İle TV çıkışlarını yaptı.

George Jetson

George Jetson

Hanna-Barbera, selefini kadar çekici kılan aynı yerli komedi formülünü bir uzay çağı yorumu olan “The Jetsons (Jetgiller)” ile “The Flintstones (Çakmaktaşlar)”u takip etti. George Jetson ailesine bakmak için çalıştı ve zaman zaman sadece biraz huzur ve sessizlik istiyordu. Ama çocukları, karısı, köpeği ve patronu onu bundan uzak tuttu. Dizi 1962’den başlayarak sadece iki sezon sürmesine rağmen, 1980’lerin ortalarında televizyonda yeniden canlandırıldı ve 1990’da uzun metrajlı bir film haline getirildi.

Tweety Bird ve Sylvester

Tweety Bird ve Sylvester

Tweety Bird, 1942’de Warner Brothers’ın “A Tale of Two Kitties” adlı çizgi filmi ile ilk kez sahneye çıktı, ancak beş yıl sonra Sylvester onun yanında göründü. Oscar ödüllü 1947 kısa “Tweety Pie”, Sylvester’ın her zaman kaçan Tweety Bird’ü yemeye yönelik sonsuz girişimi haline gelen şeyin standardını belirledi.

Tom ve Jerry

Tom ve Jerry

William Hanna ve Joseph Barbera tarafından yaratılan Tom ve Jerry, 1940’ta ilk kez sahneye çıktı. Warner Brothers’taki belirli bir kedi-fare kombinasyonu gibi, Tom ve Jerry kovalar, eziyet eder ve genellikle diğerini yenmeye çalışırlar. Tom, Sylvester’dan daha üstün bir güce sahip olsa da, henüz Jerry’yi yakalayamadı.

Yogi Bear (Ayı Yogi) ve Boo Boo (Ayı Bobo)

yogi bear

Bir diğer Hanna-Barbera çalışması, Ayı Yogi ve Boo Boo’nun ekibiydi. İkili ilk kez 1958’de “The Huckleberry Hound Show” da çıkış yaptı, ardından 1961’de “The Yogi Bear Show” adlı kendi çizgi filmini kazandı. Yogi (ortalama bir ayıdan daha akıllı) sürekli olarak başını belada buldu ve Boo Boo ile genellikle bir çıkış yolu buldu. İkili, Jellystone Park’ta yaşıyordu. Yogi ve Boo Boo ayrıca TV dizilerin birkaç başka yinelemesinde ve 2010 uzun metrajlı filminde rol aldı.

Donald Duck

Donald Duck

Mickey Mouse’un alaycı yardımcısı olan Donald Duck, gözlerini deviren tavrı ve sonsuz öfke kapasitesiyle kendisini izleyicilere sevdirdi. Donald Duck, 1934’te Walt Disney’in “The Wise Little Hen” adlı çizgi filminde ilk kez sahneye çıktı ve kısa sürede kendi başına bir yıldız oldu. Oscar ödüllü 1959 kısa filmi “Donald in Mathmagic Land” çağının önde gelen eğitim filmlerinden biri oldu ve Mickey gibi Donald da Disney eğlence imparatorluğunun bir simgesi haline geldi.

Garfield

Garfield

Garfield, Jim Davis tarafından yaratılan bir çizgi film karakteridir. 19 Haziran 1978’de ilk kez yaşamımıza girmiştir. Ana karakterler kedi Garfield (Jim Davis’in büyükbabasının ismi) ve sahibi Jon Arbuckle ile Arbuckle’nin köpeği Odie’dir.