Futbolun kökeni, tarihi ve icadı

Futbolu kimin icat ettiği sorusuyla ilgili bir dizi çelişkili inanç var. Dünyanın çoğu yerinde futbol olarak bilinen bu sporun günümüzün en popüler sporlarından biri olduğu yadsınamaz. Futbolun yıllar içinde nasıl geliştiğini ve yayıldığını keşfedelim.

Antik Çağda Futbol

Bazıları futbol tarihinin M.Ö.2500 yılına kadar uzandığını öne sürüyor. Bu süre zarfında Yunanlılar, Mısırlılar ve Çinliler, top ve ayak içeren oyunlara katılmış gibi görünüyor.

Bu oyunların çoğu, bir topu kontrol etmek için el, ayak ve hatta sopaların kullanımını içeriyordu. Roma’nın Harpastum oyunu, her iki tarafın da olabildiğince uzun süre küçük bir topa sahip olmaya çalıştığı, topa sahip olma tabanlı bir top oyunuydu. Antik Yunanlılar, Episkyros adlı benzer bir oyunda yarıştılar. Bu uğraşların her ikisi de günümüz futbolundan daha çok ragbiye daha yakın kuralları yansıtıyordu.

Bu eski oyunların günümüz “Futbolu” ile en alakalı olanı Çin Tsu’Chu oyunudur (“topa vurmak” anlamına gelen Tsu-Chu veya Cuju). Oyunun kayıtları Han Hanedanlığı döneminde (MÖ 206 – MS 220) başladı ve askerler için bir eğitim tatbikatı olabilirdi.

tsu-chu-veya-cuju

Tsu’Chu, iki bambu direk arasına dizilmiş bir ağa küçük bir deri topu vurmayı içeriyordu. Ellerin kullanımına izin verilmedi, ancak bir oyuncu ayaklarını ve vücudunun diğer kısımlarını kullanabilir. Tsu’Chu ile futbol arasındaki temel fark, yerden yaklaşık 30 fit (9.14 metre) yükseklikte olan kalenin yüksekliğiydi.

Tsu’Chu’nun tanıtımından itibaren futbola benzer oyunlar tüm dünyaya yayıldı. Bugün hala oynanan Japon Kemari dahil birçok kültürde ayaklarının kullanımına odaklanan etkinlikler vardı. Yerli Amerikalılar Pahsaherman’a, Yerli Avustralyalılar Marn Grook’u oynadı ve Moari’ler de Ki-o-rahi’ye sahipti.

İngiltere Futbolun Evidir

Futbol, ​​orta çağdan itibaren modern Avrupa’da gelişmeye başladı. 9. yüzyılda bir zamanda, İngiltere’deki tüm kasabalar bir domuz mesanesini bir dönüm noktasından diğerine tekmeleyecekti. Oyun genellikle bir baş belası olarak görülüyordu ve hatta İngiltere tarihinin bazı dönemlerinde yasaklanmıştı.

Şimdi “halk futbolu” olarak bilinen oyunun çeşitli biçimleri oynandı. İngiliz oyunlarından bazıları iki büyük ve daha ziyade mafya benzeri takımı birbirine karşı çekti. Bunlar bir kasabanın bir ucundan diğerine uzanabilir ve her iki takım da topu rakiplerinin kalesine sokmaya çalışır.

Ülke sanayileştikçe, şehirlerin alan kısıtlamaları ve işçiler için daha az boş zaman oluştu ve halk futbolunda bir düşüş görüldü. Bu kısmen şiddete ilişkin hukuki endişelere de atfedildi. Halk futbolunun versiyonları ayrıca Almanya, İtalya, Fransa ve diğer Avrupa ülkelerinde oynandı.

Modern Futbolun Doğuşu

Futbolun kodlanması 19. yüzyılın başlarında İngiltere’deki devlet okullarında başladı. Özel okul sistemi içinde “futbol”, oyun dönemlerinde ellerin kullanıldığı ve kavgaya izin verilen bir oyundu.

Kaleciler ve taktikler tanıtıldı ve yüksek toplar yasaklandı. Yine de kurallar çok çeşitliydi: bazıları ragbi oyununa benzerken, diğerleri tekme atmayı ve top sürmeyi tercih ediyordu. İngiltere’de kurallar ve düzenlemeler gelişmeye devam etti ve 1800’lerde okullarda özel futbol kulüpleri ortaya çıkmaya başladı. Yine, yarı organize formunda bile kurallar ragbiden modern futbola kadar uzanıyordu. Oyuncular sık ​​sık birbirlerine takıldılar.

Yıllar geçtikçe okullar birbirleriyle maç yapmaya başladı. Bu süre zarfında oyuncuların ellerini kullanmalarına izin verildi ve rugby’de olduğu gibi sadece topu geriye doğru atmalarına izin verildi. 1848’de, Cambridge Üniversitesi’nde “Cambridge Kuralları” oluşturuldu. Bu, öğrencilerin mezun olurken ve yetişkin futbol kulüpleri daha yaygın hale geldikçe sıralamalarda yükselmelerine izin verirken, oyuncular topla başa çıkmaya devam edebildi. Bugün gördüğümüz modern futbol oyununu üretmenin hala epey yolu vardı.

Futbol Federasyonu’nun Kuruluşu

Futbol kelimesi dernek kelimesinin kısaltmasından türetilmiştir. -Er soneki, Rugby School ve Oxford Üniversitesi’nde popüler bir argo idi ve genç erkeklerin kısalttığı her türlü isim için kullanıldı. Dernek, 26 Ekim 1863’te Futbol Federasyonu’nun (FA) kuruluşundan geldi.

Bu toplantı sırasında FA, İngiltere genelinde kullanılan farklı kodları ve sistemleri bir araya getirerek kabul edilmiş bir futbol kuralları seti oluşturmaya çalıştı. Topu taşımak, tekme ve tökezleme uygulamaları gibi yasaklandı. Bu, daha sert rugby oyun tarzını tercih eden Blackheath kulübünün ayrılmasına yol açtı.

On bir kulüp kaldı ve kurallar kararlaştırıldı. Bununla birlikte, 1870’lerde bile Britanya’daki bazı bölgeler kendi kurallarına göre oynamaya devam etti.

Futbol Profesyonelleşti

Yıllar geçtikçe, sayı 1887’de 128’e ulaşana kadar daha fazla kulüp FA’ya katıldı. Ülke nihayet neredeyse tek tip bir kural yapısına kavuştu.

1872’de ilk Futbol Federasyonu Kupası oynandı. Ülkenin kuzey ve orta bölgelerinde 1888’de Futbol Ligi de dahil olmak üzere diğer bölümler oluşturuldu ve ilk şampiyonluk ligi oyunları oynandı.

FA kurallarına göre, oyuncular amatör kalmalı ve ücret almamalıdır. Bu, 1870’lerde birkaç kulübün seyirci kabulü talep ettiği bir sorun haline geldi. Oyuncular açık bir şekilde mutlu değildi ve eğitimleri ve oyun süreleri için tazminat talep ettiler. Sporun popülaritesi arttıkça seyirciler ve gelirler de arttı. Sonunda kulüpler ödeme yapmaya başlamaya karar verdi ve futbol profesyonel bir spora dönüştü.

Futbol Dünya Çapında Yayıldı

Diğer Avrupa ülkelerinin İngilizlerin futbol sevgisini benimsemeleri uzun sürmedi. Dünya çapında ligler ortaya çıkmaya başladı: 1889’da Hollanda ve Danimarka, 1893’te Arjantin, 1895’te Şili, 1895’te İsviçre ve Belçika, 1898’de İtalya, 1900’de Almanya ve Uruguay, 1901’de Macaristan ve 1907’de Finlandiya, 1923’te Türkiye. 1903’e kadar Fransa, İngiliz sporunu çok önceden benimsemiş olsalar da liglerini oluşturdu.

Uluslararası Futbol Federasyonu (FIFA), 1904 yılında yedi üye ile Paris’te kuruldu. Buna Belçika, Danimarka, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç ve İsviçre dahildir. Almanya aynı gün katılma niyetini açıkladı.

1930’da Uruguay’da ilk FIFA Dünya Kupası düzenlendi. O zamanlar 41 FIFA üyesi vardı ve o zamandan beri futbol dünyasının zirvesi olarak kaldı. Bugün 200’den fazla üyesi bulunuyor ve Dünya Kupası yılın en büyük etkinliklerinden biri.