HIZRAY Projesi ne zaman ihaleye çıkıyor?

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun kısa bir süre önce müjdesini verdiği HIZRAY Projesi için geri sayım başladı. 160 kilometre/saat hıza ulaşacak olan trenlerin yer alacağı mega projede ihlenin 2021’de yapılacağı öğrenildi.

Halkalı ile Sabiha Gökçen Havalimanı arasında hizmet verecek olan HIZRAY Projesinde ihale 2021’de yapılacak. Projede bir durak da Kartal’dan geçecek. Uzun süredir beklenen projeden güzel haber geldi. İstanbul’da vatandaşların çok arzuladığı bir proje olan ve Marmaray’a olan bağımlılığı ortadan kaldıracak HIZRAY’da geri sayım başladı.

HIZRAY Projesi ile beraber Halkalı ve Sabiha Gökçen arasında ulaşımı 55 dakikaya düşürecek. Uzunluğu toplamda 62.8 kilometre olan metro hattında Halkalı-Kirazlı-Otogar-Alibeyköy-Mecidiyeköy-Altınizade-Finans Merkezi-İmes-Maltepe-Kartal-Sabiha Gökçen olmak üzere 11 durak yer alacak. HIZRAY ile günde 750 bin yolcunun taşınması bekleniyor. Seferler ise 3 dakika aralıklarla yapılacak. Bu, 15 dakikada bir sefer yapan Marmaray’a göre sağlam bir fark olarak dikkat çekiyor.

Ayrıca proje ile beraber 3 havalimanı birbirine bağlanacak. Bir HIZRAY trenine binerek Alibeyköy’den Altunizade’ye 17 dakikada, Kirazlı’dan Finans Merkezine 31 dakikada, Mecidiyeköy’den Finans Merkezine 12 dakikada gitmek mümkün olacak. Proje İstanbullular için en çok beklenen mega proje olarak öne çıkıyor.

“Yap-işlet-devret” modeli ile hayata geçirilecek HIZRAY’ın maliyetinin 5 milyar dolar olması bekleniyor. İstanbullulara müthiş bir geri dönüşü olacak olan HIZRAY Projesinin 4 yılda tamamlanması planlanıyor.

Projenin yapılabilmesi için Cumhurbaşkanlığının ve Meclis’in de izin vermesi gerekecek. İBB, gerekli başvuruları yapacak. HIZRAY ile metro, Marmaray ve Yüksek Hızlı Tren (YHY) entegrasyonu da sağlanacak. Ayrıca Sabiha Gökçen’den Kocaeli Metrosuna da bağlanacak.