Basketbolda puanlama nasıl yapılır?

Basketbolda basket atmanın temel yolu basket topunu çemberin içinden geçirmektir. Takımlar basket atarak atış başına bir, iki veya üç sayı kazanabilirler.

Serbest Atışlar

Basketbolda basket atmanın yollarından biri “serbest atış”tır. Bir oyuncuya, topa şut çekerken başka bir oyuncu tarafından faul yapıldıktan sonra serbest atış gerçekleşir. Oyuncuya faul yapıldıktan sonra oyun durur ve oyuncu potanın önünden 15 fit (4.572 metre) uzakta bulunan serbest atış çizgisinde atış yapmak üzere hazır olur.

Oyuncunun daha sonra iki veya üç (faul yapıldığında iki veya üç sayılık atış yapıp yapmamalarına bağlı olarak) topu sepete atmak için ayrı girişimleri vardır. Oyuncunun başarıyla yaptığı her basket bir puan değerindedir. Serbest atış atarken, oyuncular sayı kazanmak için her iki ayağının da serbest atış çizgisinin arkasında olduğundan emin olmalıdır.

2 ve 3 Sayılık Atışlar

Puanlamanın sonraki iki yolu “üç nokta yayına” bağlıdır. Üç noktalı yay, potanın yakınındaki bitiş çizgisinden orta saha çevresine uzanan eğri bir çizgidir. Oyun seviyesine bağlı olarak, yayın sepete olan mesafesi değişir.

Lise basketbol sahalarında, yay sepetten 19 fit 9 inç (6.0198 metre) uzaktadır. Kolej basketbol sahalarında, yay sepetten 20 fit 9 inç (6.3246 metre) uzaktadır. NBA’deki yayın boyutları biraz daha karmaşıktır. Yayın kenarları, sepet kenarının merkezinden 22 fit (6.7056 metre) uzakta bulunur ve taban çizgisinden 16 fit 9 inç (5.1054 metre) uzar. Bu noktaların ötesinde, yay kavisli hale gelir ve kenardan 23 fit 9 inç (7.239 metre) uzaktadır.

Oyuncunun sahada topu nereden attığına bağlı olarak, iki veya üç puan alabilirler. Oyuncu, üç sayı yayının ötesinde herhangi bir yerden şutunu çeker ve basketi yaparsa, takımı için üç sayı kazanır. Atış yapan oyuncu, üç puan kazanmak için her iki ayağının da tamamen çizginin gerisinde olduğundan emin olmalıdır. Bir oyuncu üç sayı çizgisinin herhangi bir yerinden basket yaparsa takımına iki sayı verilir.

Basket Faul

Basketbolda basket atmanın son yolu “artı bir”dir. “Artı bir”, bir oyuncuya şut çekerken faul yapıldığında ve başarılı bir şekilde basket attığında olur. Bu “artı bir” olarak adlandırılır ve spikerler genellikle “basket faul” şeklinde anons eder, çünkü oyuncu basketi yapmış olsa bile, serbest atış denemesiyle fazladan bir sayı kazanma şansına sahiptir.

Oyuncuya üç sayılık atış yaparken faul yapılırsa ve basketi yaparsa, o oyunda dört puan kazanma potansiyeli vardır. Oyuncuya iki sayılık atış yaparken faul yapılır ve basketi yaparsa, o oyunda üç puan kazanma şansı vardır.

Basketbolda puanlama hakkında sık sorulan sorular

Basketbolda 5 puanlık sayı atılır mı?

Evet, basketbolda bir oyunda 5 puan almak mümkün. Beş sayı almak için olası bir senaryo, bir oyuncuya üçlük atarken faul yapılması ve şut atmasıdır. Rakip takımdaki bir oyuncuya veya antrenöre aynı oyunda teknik faul çalınırsa, oyuncuya bir yerine iki serbest atış verilir ve bir oyunda beş puan alma şansı olur.

Basketbolda 3 sayı nasıl atılır?

Basketbolda üç sayı birkaç şekilde yapılabilir. Üç sayı almanın bir yolu, topu üç nokta yayının ötesinde potaya sokmaktır. Bu senaryoda, otomatik olarak üç sayı verilir. Üç sayı almanın başka bir yolu, basket faul olarak bilinen iki sayılık atışta basket atma ve ardından faul alarak serbest atışı yapma eylemi.

Basketbolda 4 puanlık sayı atılır mı?

Evet, basketbolda dört sayı iki şekilde yapılabilir. Bir oyunda dört sayı almanın en yaygın yolu, faul yapılırken üç sayılık basket yapmak ve ardından bir sonraki serbest atışı yapmaktır. Dört sayı almanın bir başka yolu da flagrant ya da teknik faul alırken iki sayılık atış yapmak ve ardından iki serbest atış yapmaktır.

Basketbolda basket atmanın en yaygın yolları nelerdir?

Basketbolda basket atmanın en yaygın yolları bir, iki ve üç sayılık atışlardır. Bir sayı atışı, genellikle bir oyuncuya şut halindeyken faul yapıldıktan sonra gerçekleşir. Oyuncu daha sonra serbest atış çizgisinin arkasında durur ve yaptığı her atış bir sayı değerindedir. Bir oyuncu üç sayılık yayın içinde bir basket attığında iki sayılık bir atış, yayın dışından bir atış yaptığında üç sayılık bir atış meydana gelir.