Bitcoin fiyatı 20.000 doları geçerek yeni rekor kırdı

Çarşamba günü bir bitcoin’in fiyatı 20.000 doların üzerine çıktı. Yeni tüm zamanların rekoru, dünyanın en değerli kripto para biriminin bir yıllık kazanımını sınırlıyor. Dolaşımdaki tüm bitcoin’in değeri şu anda 380 milyar dolar civarında.

Tek bir olay, Bitcoin’in değerini 20.000 doların üzerine çıkarmış görünmüyor. Ancak, giderek daha fazla şirket, kurum ve varlıklı birey, Bitcoin’e yönelik talebi artıran uzun vadeli bir yatırım olarak görmeye başladı.

MicroStrategy adlı bir yazılım şirketi geçtiğimiz aylarda yüz milyonlarca doları bitcoin’e aktardı. Kısa süre önce Bitcoin satın almak için 400 milyon dolar daha topladığını duyurdu.

Square, Ekim ayında 50 milyon dolarlık bir bitcoin yatırımı duyurdu. Aynı ay PayPal, perakende yatırımcılar için bir artış sağlayan bitcoin desteğini açıkladı.

Bitcoin, dijital altın olarak görülüyor

Şu anda, Bitcoin’in 2009’da oluşturulduğundan bu yana yaşadığı dördüncü büyük patlamayı yaşıyoruz. Bitcoin, bir yıl sonra yaklaşık 3.200 dolara düşmeden önce Aralık 2017’de 19.500 dolar civarında önceki zirvesine ulaştı.

Bitcoin’in ilk yıllarında, bitcoin destekleyiciler onu yeni bir ödeme teknolojisi olarak konumlandırdı ve sıfıra yakın işlem ücretleriyle dakikalar içinde işlemleri temizleme yeteneğini vurguladı. Ancak bu vizyon sonuç vermedi. Bir tüccarın bitcoin’leri kabul etmesi oldukça kolay olsa da, rutin işlemler için bitcoin satın almak bir güçlük olmaya devam etti. Dahası, bitcoin ağının kapasitesi artan talebe yetişemedi, bu da hızla yükselen ücretlere ve 2017’deki son Bitcoin patlamasının sonunda uzun bekleme sürelerine yol açtı.

Bitcoin alma nedeni, değerinin artması

Sonuç olarak, bugün birçok insan Bitcoin’i öncelikle bir yatırım varlığı olarak görüyor. İnsanlar ödeme yapmak istedikleri için bitcoin satın almazlar. Değerinin artmaya devam edeceği umuduyla satın alıyorlar.

Bu paradoksal görünebilir. Varlıkların çoğu (hisse senetleri, tahviller, gayrimenkuller) ürettikleri gelire göre değerlenir. Ancak tüm varlıklar böyle değildir. Altın herhangi bir temettü oluşturmaz, ancak dünyanın altın stokları toplu olarak trilyonlarca dolar değerindedir. Bitcoin yatırımcıları, uzun vadede kripto para birimi için de aynı şeyin geçerli olacağına inanıyor.

Bitcoin’in fiyatı şu anda 2017’deki bir önceki yüksek seviyesinin üzerinde. Ancak diğer önde gelen kripto para birimleri önceki yüksek seviyelerine geri dönmedi. Ethereum’un eteri olan iki numaralı kripto para birimi, 2018’in başlarında ulaşılan zirvenin yarısından daha az, yaklaşık 600 dolar değerinde. Daha yüksek işlem hacimlerini sağlamak için tasarlanmış bir bitcoin yan ürünü olan Bitcoin Cash, 2017 sonundaki zirvesinden bu yana değerinin yüzde 90’ını kaybetti. Litecoin, üç yılda yaklaşık yüzde 70 düştü.