Metro başvurusu askıya alındı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, önceki dönemlerde durdurulan metro projelerini tamamlamak için 301 milyon euroluk bono tahvil ihracı için yaptıkları başvurunun askıya alındığını açıkladı.

Halk TV‘de gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan İBB Başkanı İmamoğlu, “16 milyon İstanbullu için AKP döneminde başlatılmış ama bitirilemeyen metrolar bitsin diye bunu istiyoruz. Umuyor ve istiyorum ki yeni atanan bakanların da özel ilgisi ile bu hatadan (başvurularının askıya alınması) hızlıca dönerler” dedi.

Milyonlarca İstanbullu müjdeli haber bekliyor

Milyonlarca İstanbullunun merakla beklediği metro hatları için yeni gelişme yaşanıyor. İmamoğlu, hatların tamamlanması için gerekli olan kredinin sağlanacağı eurobond ihracı için Hazine’den onay alamadıklarını kamuoyuyla paylaştı.

Haberi ilk duyduğunda çok üzüldüğünü söyleyen İmamoğlu, metrolar için krediye ihtiyaç duyduklarını söyledi. İmamoğlu, halihazırda kendi öz kaynaklarıyla iş yaptıklarını Eminönü-Alibeyköy tramvayını tamamen kendilerinin bitirdiğini ve Aşiyan fünikülerini de kendi bütçeleriyle çözdüklerini belirtti.

“Metro gibi, ekmek gibi işlere siyaseti alet etmesinler”

İmamoğlu, “Bono tahvil ihracı ile ilgili onay beklerken askıya alındığı haberini aldık. Çok üzülüyorum. Lütfen böyle yapmasınlar. Siyaseti gerçek işlere alet etmesinler. Metro yapmak gibi yoksulumuza ekmek dağıtmak gibi… Bunu siyasete alet etmesinler. Lütfen bu borçlanmamızla ilgili onayı Ankara’dan Hazine’den bekliyoruz. 16 milyon İstanbullu için AKP belediyeleri döneminde başlatılmış ama bitirilemeyen metrolar bitsin diye bunu istiyoruz. Umuyor ve istiyorum ki yeni atanan bakanların da özel ilgisi ile bu hatadan hızlıca dönerler.” dedi.

Geçtiğimiz günlerde İBB önceki dönemde inşaatları durdurulan Kaynarca – Pendik – Tuzla, Çekmeköy – Sancaktepe – Sultanbeyli, Kirazlı – Halkalı ve Mahmutbey – Bahçeşehir – Esenyurt metro hatlarının finansmanı için uluslararası sermaye piyasalarına 5 yıl vadeli, 580 milyon ABD Doları tutarında ilk teminatsız Eurobond ihracını gerçekleştirmişti.