Yakacık nerede, nereye bağlı?

Yakacık’ın nereye bağlı olduğunu ve nerede bulunduğunu merak edenler için kapsamlı bir rehber hazırladık. Burada Yakacık’ın hangi ile ve hangi ilçeye bağlı olduğunu öğrenebilirsiniz. Yakacık’ın nereye bağlı olduğunu öğrenmek için okumaya devam edin.

Bir semt olarak Yakacık, İstanbul’un en güzide ve yeşil alanı en yüksek semtlerinden biridir. Kartal ilçesinde Yakacık Yeni Mahalle, Çarşı Mahallesi ve Uğurmumcu Mahallesi’nden oluşur. Bu üç mahallenin bulunduğu alana Yakacık semti denir. Ayrıca Kurfalı semti olarak bilinen Cumhuriyet Mahallesi ile Hürriyet Mahallesi’ni kapsayan Kurfalı semti de Yakacık semtinin bir parçası sayılır.

Yakacık nerede, konumu nedir?

yakacik harita

Yakacık, içinde barındırdığı Aydos dağı veya Yakacık tepesi ile muazzam bir yeşil ve doğa kaynağına sahip bir bölgedir. Ancak son birkaç on yılda bölge her geçen gün tahrip edilmekte ve yerleşim alanlarının ormana doğru yaklaşması ve sık sık meydana gelen orman yangınlarıyla yok olmaya doğru gidiyor.

Burada yerleşim yerleri genellikle büyük toplu konutlardan ve yer yer gece kondu türü yapılardan oluşur. Düzensiz bir ulaşım ağına sahiptir ve merkezi bir yer olmaktan uzak, köy gibi bir yerdir. Ancak doğa ile iç içe yaşam arayanlar genellikle Uğurmumcu’nun üst kısımlarını tercih ediyor. Son yıllarda Yakacık’ta planlanan Aydos orman parkı projesi ile gelecekte daha da pahalı ve gözde bir bölge olabilir. İstanbul’un en yüksek tepesi olduğunu da söylemeden geçmeyelim.