Web sitelerinde devre dışı bırakılan sağ tıklamayı etkinleştirme

Bağlam menüsünü açmak için sağ tıklamanıza izin vermeyen bir web sitesine rastladınız mı? Sinir bozucu, ancak birçok web sitesi, kullanıcıların içeriği kopyalamasını önlemek için sağ tıklama bağlam menüsünü engelliyor. Bununla birlikte, benim gibi özgür web’in savunucuları, bunu bir tarayıcı özelliğinin kötüye kullanımı olarak görüyorlar.

Web sitesi sahipleri, sağ tıklamalar için bağlam menülerini oluşturmak yerine, kullanıcıların tarayıcının varsayılan menüsüne erişmesini engellemeyi seçerler. Bu yüzden bugün size tüm web sitelerinde sağ tıklama bağlam menüsünü yeniden etkinleştirmenin 4 farklı yolunu göstereceğiz. Bir JS kod parçacığı kullanmayı, bir tarayıcı uzantısı yüklemeyi, tarayıcınızda JavaScript’i devre dışı bırakmayı ve uyumlu olmayan web sitelerinde bir web proxy kullanmayı içerir.

Web Sitelerine Sağ Tıklamayı Etkinleştirmek

Bu makalede açıklanan yöntemler, tüm web sitelerinde tam sağ tıklama bağlam menüsünü yeniden etkinleştirmenize yardımcı olacaktır. Yalnızca metni değil, aynı zamanda resim ve video URL’lerini de kopyalamanıza olanak tanır. Bu yöntemler, Windows, macOS ve Linux dahil hemen hemen tüm büyük masaüstü platformlarında çalışır. Çoğu, Chrome, Firefox ve Edge dahil olmak üzere tüm büyük tarayıcılarda çalışır. Bu yüzden, daha fazla uzatmadan, onu devre dışı bırakan web sitelerinde sağ tıklama menüsünü etkinleştirmenin 4 yolunu inceleyelim.

Yöntem 1: Tarayıcı Uzantılarını veya Eklentileri Kullanma

Herhangi bir web sitesinde sağ tıklama menüsünü etkinleştirmenin en kolay yolu, bir uzantı veya eklenti kullanmaktır. Çeşitli uzantılar bu amaca hizmet ediyor, ancak son on yılın daha iyi bir bölümünde kullandığım bir eklenti, Absolute Enable Right Click and Copy. Hem Chrome’da (indir) hem de Firefox’ta (indir) mevcuttur. Uzantı, tarayıcınızda sağ tıklama bağlam menüsünü etkinleştirerek tüm web sitelerindeki kopyalamaya karşı korumayı kaldırmanıza olanak tanır. Her türden sağ tıklama kısıtlamasını zorla kaldırmak için “Mutlak Mod”u da kullanabilirsiniz.

sag tik eklentisi

Yöntem 2: Web Tarayıcısında JavaScript’i Devre Dışı Bırakın

Sağ tıklama bağlam menüsünü global olarak kolayca etkinleştirmenin başka bir yolu, web tarayıcınızda JavaScript’i tamamen devre dışı bırakmaktır. Ancak, bu yöntemin bazı web sitelerinde temel işlevleri bozabileceğini belirtmekte fayda var. Çoğu HTML5 tabanlı modern web sitesi, web sayfalarındaki kullanıcı etkinliği ve eylemleri için kapsamlı bir şekilde JavaScript kullanır. Öyle olsa bile, Chrome, Firefox ve Edge’de JavaScript’i nasıl kapatacağınız aşağıda açıklanmıştır.

  • Chrome’da, “Ayarlar > Gizlilik ve Güvenlik > Site Ayarları > JavaScript” e gidin ve ardından geçişi kapatın. İstediğiniz zaman tekrar açabilirsiniz. Ayrıca, genel ayardan muaf olmaları için belirli siteleri beyaz listeye veya kara listeye ekleyebilirsiniz.
  • Firefox’ta “about:config”e gidin ve JavaScript’i arayın. Varsayılan olarak “True” olması gereken javascript.enabled girişini bulun. Değeri False olarak değiştirmek için üzerine çift tıklayın. Firefox tarayıcınızda JavaScript artık devre dışı bırakıldı. Bir kez daha çift tıklayarak yeniden etkinleştirebilirsiniz.
  • Microsoft Edge tarayıcısında, “Ayarlar > Çerezler ve Site İzinleri > JavaScript” seçeneğine gidin. Chrome gibi, burada JavaScript’i devre dışı bırakmak için kapatabileceğiniz bir geçiş bulacaksınız. Elbette, yolunuzu yeniden izleyebilir ve istediğiniz zaman yeniden etkinleştirebilirsiniz.

Yöntem 3: JavaScript Kodunu Kullanımı

Herhangi bir web sayfasında sağ tıklama menüsünü etkinleştirmenin başka bir kolay yolu, basit bir kod parçacığı kullanmaktır. Bunun için, hedef web sayfasına gidin ve aşağıdaki kod satırını adres çubuğuna kopyalayıp yapıştırın: javascript: void (document.oncontextmenu = null); ve Enter’a basın.

Bu yöntem, o sayfadaki JavaScript uyarısını geçici olarak devre dışı bırakacaktır. Sağ tıklama menüsüne her erişmek istediğinizde bunu yapmanız gerekeceğini unutmayın.

Yöntem 4: Web Proxy Kullanımı

Web sitelerinde sağ tıklama bağlam menülerini etkinleştirmek için bir proxy hizmeti de kullanabilirsiniz. Bunun nedeni, çoğu proxy sitesinin, kullanıcıyı tanımlayabilen komut dosyalarını kapatma seçeneği sunmasıdır. Bu özelliği içeren HideMe gibi hizmetleri kullanabilirsiniz. Hedef web sitesine gitmeden önce “Komut Dosyalarını Kaldır” seçeneğini işaretlemeyi unutmayın. Bu seçeneği kullanmanın bazı web sitesi işlevlerini bozabileceğini unutmayın.

Yöntem 5: Yazdır Seçeneği

Bu seçeneği bonus olarak paylaşıyorum. Sağ tıklamayı etkinleştirmez, ancak site içeriğini kopyalamanıza yardımcı olacak şekilde yazdırma önizlemesini getirir. Bunun için tarayıcı menüsünde yazdır seçeneğine tıklamaktır.

Yukarıda açıklanan yöntemleri kullanarak, devre dışı bırakılmış web sitelerinde sağ tıklamayı kolayca etkinleştirebilirsiniz. Elbette, bunları yayıncılardan içeriği geri dönüştürmek veya çalmak için kullanmamalısınız, ancak kişisel kullanım için kaynaklara erişebilirsiniz. Bir uzantı/eklenti kullanmak muhtemelen çoğu kullanıcı için en kolay yoldur, ancak daha fazla seçeneğe sahip olmak her zaman harikadır. Öyleyse devam edin, sağ tıklama bağlam menüsünün devre dışı bırakıldığı bir siteyle karşılaştığınızda bu yöntemleri deneyin. Ayrıca, web üzerindeki tüm web sitelerinde sağ tıklamayı etkinleştirmenin daha kullanıcı dostu yollarını biliyorsanız, bize bir yorum bırakın.