Windows fabrika ayarlarına döndürme

PC’de yazılım sorunları yaşamaya başladığınızda, uzman kaynaklardan ciddi çözüm önerileri ve hizmetler almaktan başka seçenek olmadığı zamanlar vardır. Bilgisayarı biçimlendirmek her zaman bir seçenektir, ancak bundan önce her zaman sistemi geri yüklemeyi deneyebilir veya bugün göreceğimiz gibi sistemi Windows’u fabrika ayarlarına geri döndürebilirsiniz.

Bilgisayarınız zaten çok yavaş çalışıyor olabilir, bir virüs veya başka bir tür kötü amaçlı program sisteme sızmış olabilir ve çözüm olarak bilgisayarın fabrika ayarlarını geri yüklemeyi içermeyen başka bir çözüm bulamıyor olabilirsiniz. Ve bazen her şeyi olduğu gibi bırakıp temiz bir sayfa açmak çok daha iyidir.

Bu eğitimde, Windows işletim sistemini kullandığınız sürece sistemi fabrika ayarlarına nasıl sıfırlayacağınızı açıklayacağız. Şimdi size bunu mümkün olan en kolay ve en hızlı şekilde nasıl yapacağınızı öğreteceğiz, ancak önceden kaybetmek istemediğiniz tüm dosyaların bir yedek kopyasını oluşturduğunuzdan emin olun, çünkü Windows’un olduğu sabit sürücüdeki tüm içerik silinecektir.

Fabrika ayarlarına geri dönmenin avantajları

Çoğu zaman o kadar çok program kurar ve kaldırırız ki, sabit sürücüde, kaldırma sırasında yok edilmesi zor olan bir miktar kalıntı bırakırlar. Örneğin, diske dağılmış yapılandırma klasörleri, kayıt defterindeki silinmemiş dosyalar, Windows’un dizine eklemediği ve orada yer kaplayan geçici dosyalar.

Ayrıca, sabit sürücü içeriğinin, ona erişmek için kullandığınız bir yedeğe veya harici bir depolama sürücüsüne konduğunu fark etmiş olabilirsiniz. Böylece sonunda kendinizi bilgisayarınızda sizin için faydasız olan dolu bir alanla buluyorsunuz. Performans kazanmak, kaybolan depolamayı kurtarmak veya çözümü fabrika ayarlarına dönmek olan bir sorunu çözmek için aşağıda fabrika ayarlarına geri dönmenizi sağlayan bir dizi yöntemi açıklayacağız.

Windows’u fabrika ayarlarına döndürme yöntemleri

Windows işletim sisteminin kendi içinde sistemi fabrika ayarlarına döndürmenin bir yolu vardır, bu gerçekleştirmesi en kolay seçenektir ve bu nedenle yeni bir kullanıcıysanız bu yöntemi kullanmanızı öneririz. Tabii ki, önyükleme sorunlarını çözmek için yapmayın, çünkü çalışması için PC’nin “çalışmaya” devam etmesi veya en azından işletim sistemini önyükleyebilmesi gerekir.

Bunu yapmak için Ayarlar’a gitmeliyiz, bunun için klavyedeki Windows tuşuna basmanız veya görev çubuğundaki eşdeğer simgeye tıklamamız yeterlidir. Görüntülenecek menüde dişli çarkı seçiyoruz ve orada yapılandırma menüsü görünecektir:

Windows 11 bilgisayarlarda Ayarlar uygulamasından Sistem -> Kurtarma‘ya gitmelisiniz. Windows 10 bilgisayarlarda ise “Güvenlik ve Güncelleştirmeler” kısmında aynı seçeneği bulabilirsiniz.

windows fabrika ayarlari sifirla

“Kurtarma seçenekleri” bölümünün altında, bu işlemi başlatacak bir “Bilgisayarı sıfırla” düğmesine sahipsiniz.

windows pc sifirla

Sihirbaz başladığında, dosyalarınızı saklamak mı yoksa her şeyi kaldırmak mı istediğiniz konusunda size bir seçenek sunar. Her iki seçenekte de uygulamalar ve ilgili dosyalar silinecek, ancak İndirilenler, Belgeler, Resimler gibi kullanıcı klasörlerinin içeriği ve her birinin çalışma alanı korunacaktır. Öte yandan, her şeyi silmeyi seçerseniz, kullanıcı verileri bile hiçbir şey tutulmaz.

Hangi seçeneği öneriyoruz? Her hesabın kendi klasörlerini yedekleyin ve tümünü silmeyi seçin. Bunun nedeni, yapılandırma dosyalarını belgeler klasöründe saklayan programların olması ve bunların daha sonra sorun olabilmesidir. Tabii ki, önce her şeyi güvenli bir yere koyduğunuzdan emin olun.

İlgili seçenek seçildiğinde, sistem yeniden başlatılacak ve işlemi tamamlamak için yalnızca olağan sihirbazı izlememiz gerekecek. Bittiğinde sadece Windows kurulu olacak.

Windows’u USB ile yeniden kurun

Daha geleneksel seçenek olarak Windows’lu bir USB flash sürücünüz varsa, her zaman ondan önyükleme yapabilir ve biçimlendirmeye benzer bir seçenek olan Windows’u sıfırdan yeniden yükleyebilirsiniz.

Bilgisayarınızı USB flash bellekten başlatın ve sihirbazı izleyerek Windows’u istediğiniz şekilde yeniden yükleyin (üzerine yazın, biçimlendirin, dosyaları saklayın, vb.). Şüpheniz varsa, bilgisayarı biçimlendirmek için her zaman Windows temiz kurulum kılavuzumuza başvurabilirsiniz.

Windows gelişmiş seçeneklerini kullanarak bilgisayarınızı geri yükleyin

Son olarak, bilgisayarı fabrika ayarlarına döndürmek için bıraktığımız diğer seçenek, gelişmiş Windows önyükleme seçeneklerini kullanabiliriz. Erişmek için Windows 11’de Ayarlar -> Sistem -> Kurtarma ve Windows 10’da Ayarlar -> Güncelleme ve Güvenlik -> Kurtarma’dan geçebilir ve “Gelişmiş başlangıç” bölümünün altındaki “Şimdi yeniden başlat” seçeneğini seçebilirsiniz.

Bilgisayar yeniden başlatılacak. Gelişmiş Windows başlangıcı başladığında, “Sorun Giderme” seçeneğini ve ardından “Bu Bilgisayarı Sıfırla” seçeneğini seçmelisiniz.