PlayStation 5’te harici sabit diske oyun yükleme

PlayStation 5, 120Hz oyun desteği ve uyarlanabilir tetikleyicileri olan yeni DualSense denetleyicisi gibi birçok heyecan verici özellikle birlikte gelir. Bununla birlikte, konsol yalnızca nispeten küçük bir 825GB SSD ile birlikte gelir. Bu, konsolunuza birçok oyun yüklemek için zorlanacağınız anlamına gelir. Neyse ki, en azından PS4 oyunlarınızı harici bir sabit diske yükleyebilir ve PS5’inizde oynayabilirsiniz. Öyleyse, PlayStation 5’te harici sabit diske oyunların nasıl yükleneceğini öğrenmek için aşağıdaki açıklamayı okumaya devam edin.

Tüm yeni nesil oyunlar PlayStation 5’in yüksek hızlı SSD’sini kullandığından, bunları harici depolamaya aktaramazsınız. Ancak yeni konsolunuzda oynayabileceğiniz birçok PS4 oyunu var. Konsolunuzun son derece sınırlı SSD’sinde yer kazanmak için bu oyunları PlayStation 5’te harici sabit disklere veya harici SSD’lere kolayca yükleyebilirsiniz.

Bu yazıda, PS4 oyunlarınızı depolamak ve bunları PS5’te oynamak için harici bir sabit diski nasıl kullanabileceğinizi tartışacağız. Ayrıca, PS4 oyunlarını sabit diskinize otomatik olarak nasıl yükleyebileceğinizi ve PS4 oyunları için çıkarılabilir depolama alanı kullanma hakkında bilmeniz gereken diğer her şeyi tartışacağız.

PS4 Oyunlarını Saklamak için Harici Sabit Diski Biçimlendirin

PS4 oyunlarını depolamak için yeni bir sabit disk bağlıyorsanız, önce konsolunuzla biçimlendirmeniz gerekecektir. İşte bunu nasıl yapacağınız.

  1. Harici sabit diskinizi veya SSD’nizi PS5 konsoluna bağlayın.
  2. Ayarlar > Depolama’ya gidin.
  3. “Genişletilmiş Depolama” yı seçin ve ardından “Genişletilmiş Depolama Olarak Biçimlendir”e gidin.
  4. Görünen uyarı ekranında “Evet”i tıklayın.
harici disk olarak kullanmak

Harici sabit diskiniz, konsolunuz için genişletilmiş depolama alanı olarak biçimlendirilecek ve PS4 oyunlarını sabit diskinizde depolayabileceksiniz.

Oyunların Genişletilmiş Depolamaya Yüklenmesini Etkinleştirme/Devre Dışı Bırakma

PlayStation’ınız için genişletilmiş bir depolama cihazı kurduğunuzda, varsayılan olarak, genişletilmiş depolama alanına yeni PS4 oyunları yükleyecektir. Bu şekilde, SSD’nizde değerli yer kaplayan son nesil oyunlar konusunda endişelenmenize gerek kalmaz. Ancak, bu özelliği istemezseniz, kolayca devre dışı bırakabilirsiniz.

  • Ayarlar > Depolama’ya gidin.
  • “Genişletilmiş Depolama” seçeneğini seçin ve “PS4 Oyunlarını Her Zaman Genişletilmiş Depolamaya Yükle” seçeneğinin yanındaki geçişi kapatın.
depolama olarak harici disk kullanimi

Şimdi PS5’inize yüklediğiniz herhangi bir yeni PS4 oyunu, harici sabit diskinize otomatik olarak kaydedilmeyecektir. Bunun yerine, PS5’inizin dahili SSD’sine yüklenecekler.

Harici Sabit Diski PS5’ten Çıkarmak veya Kaldırmak

Şimdi, çoğu zaman, kabloyu bağlantı noktasından çekerek muhtemelen harici sabit disklerinizi PS5’inizden çıkardığınızı düşünüyorum. Bu önerilmez ve veri kaybına neden olabilir ve hatta sabit diskinizi bozabilir. Öyleyse, harici bir sabit diski konsolunuzdan kaldırmak için nasıl çıkaracağınız aşağıda açıklanmıştır.

  1. Ayarlar > Depolama’ya gidin.
  2. “Genişletilmiş Depolama”yı seçin ve “PS5’ten Güvenle Kaldır”ı tıklayın
harici disk kaldirma

Ardından, harici sabit diskinizi veri kaybı veya bozulması konusunda endişelenmeden PlayStation 5’inizden çıkarabilirsiniz.

PS4 Oyunlarını Harici Diske Taşımak

Sony konsoldaki depolama alanını artırmak için kullanılabilecek SSD’lerin listesini yayınlayana kadar, konsolunuzda daha fazla depolama alanı elde etmenin temelde bir yolu yoktur. Bu nedenle, PS5’inizin SSD’sinde yer kazanmak için en azından PS4 oyunlarınızın harici bir sabit diskte veya SSD’de depolanması oldukça şık bir özelliktir. Peki, PS4 oyunlarını harici bir sabit diske yüklemeye başlayacak mısınız? Yorumlarda bize bildirin.