Oppo Tuzla fabrikası kapandı mı?

Oppo’nun Türkiye’de fabrika açtığı haberleri ülke gündemine yansımıştı. Peki Oppo halen Türkiye’de üretim yapıyor mu, Oppo’nun İstanbul Tuzla’da açtığı Oppo Tuzla fabrikasına ne oldu? Oppo’nun Türkiye’deki Tuzla fabrikası kapandı mı?

2018 yılında Türkiye pazarına giriş yapan Çinli telefon üreticisi Oppo, 2021 yılında Türkiye’de fabrika açtı, test üretimine başladı. Oppo’nun Tuzla fabrikası, 2023 yılı başlarında kapandı. Oppo’nun Tuzla fabrikasını kapatma nedeninin küresel kriz olduğu açıklandı ve yaklaşık 500 işçi ile yollar ayrıldı.

Oppo Tuzla fabrikası

Oppo’nun İstanbul Tuzla’daki fabrikasının yeri ve adresi belli oldu. İstanbul’da fabrika kuran Oppo’nun üretim test üretimine başladığı tesisin yeri ve adresi belli oldu.

Oppo, Türkiye’de üretim yapacağı fabrikayı İstanbul’un Tuzla ilçesinde kurdu. Oppo, Tuzla’da açtığı 6 bin 405 metrekarelik kapalı olan fabrikasında akıllı telefon ve tablet üretecek. Oppo’nun İstanbul fabrikası adresi, İstasyon Mahallesi’nde, Piyade Okulu Komutanlığı’nın yanında. Oppo, daha önce Tadım’ın kullandığı fabrikayı kiraladı. Fabrikanın yeri D100 Karayolu’na, limana ve demir yoluna çok yakın.

Oppo Türkiye adresi

Vatandaşlar Oppo Tuzla için iş ilanlarına bakarken, fabrikanın adresi de açıklandı. Oppo Tuzla fabrikasında test üretimi başlarken, yapılacak seri üretim için iş ilanları açılmaya başlandı. Oppo İstanbul fabrikasında çalışmak için birkaç farklı kanaldan iş başvurusu yapabilirsiniz. Sizin için bu konuda bilmeniz gereken tüm bilgileri paylaşacağız.

Diğer yandan, OPPO Türkiye Üst Yöneticisi Weijian Zhou, Fabrika Üst Yöneticisi Lianbing Zhu ve OPPO Türkiye Kamu İlişkileri Direktörü Deniz Erkmen atandı. Oppo kaynaklarından alınan bilgilere göre, fabrikada seri üretim başladığında yaklaşık bin kişinin istihdam edilmesi planlanıyor. Tuzla Belediyesi Kariyer ve İstihdam Merkezi ile yapılan işbirliği kapsamında ilk etapta alınacak 200 üretim elemanı için toplu iş görüşmesi yapıldı.

Oppo İstanbul iş başvurusu

Çinli üreticinin Türkiye’yi tercih etmesinin nedeni ise çok düşük maaşlar olduğu belirtiliyor. Çalışanlara verilen maaşlar konusunda Avrupa’da en son sırada kalan Türkiye, ucuz işçilik arayan firmaların radarında. Çok az para karşılığında çalıştırılan işçiler sayesinde firmalar olağanüstü kar sağlıyor. Gelişmiş ülkelerde ise işçilik maaşları insani yaşam standartlarında olduğu için bu tür firmalar Türkiye, Hindistan ve Çin gibi ülkeleri tercih ediyor.

Oppo Türkiye’ye iş başvurusu yapmak için CV’nizi Oppo’nun adresine gönderebilirsiniz. Ayrıca Oppo Linkedin veya Oppo Kariyer.net adresine başvurabilirsiniz. Yine de en iyisi direkt olarak fabrikaya gidip İK birimine kendiniz başvurmanız.