Endzone – A World Apart inceleme

Şehir kurma simülasyonları ile aram her zaman iyi olmuştur. Bu türe en son girişimim Assemble Entertainment ve Gentlymad Studios’dan gelen Endzone: A World Apart oldu.

2 Nisan 2020 tarihinde Steam’de erken erişime açılan EndZone 18 Mart 2021 tarihinden itibaren Steam’de erken erişimden çıkan son versiyonu ile mevcuttur ve halen geliştirme süreci devam ediyor. Bununla birlikte, mevcut yineleme tamamen oynanabilir ve sorunsuz çalışır. Hiçbir hatayla karşılaşmadım, ancak geliştiriciler hala oyunu dengelemek ve daha fazla içerik eklemek için çalışıyorlar.

Endzone – A World Apart inceleme

Öncelikle oyunun hikayesi ile başlamalıyım. Kıyametle ilgili bir nükleer kazanın ardından hayatta kalan birkaç insan, “uç bölgeler (endzones)” adı verilen yer altı tesislerinde yaşamaya zorlanıyor. Oyun, 150 yıl sonra, insanlar son bölgelerden çıkıp başlamak için yüzeye geri dönerken gerçekleşir… Sonuç olarak şehir kurma işi başlar.

Gentlymad, hata raporları göndermeyi de inanılmaz derecede kolaylaştırdı. Topluluklarını, diğer oyuncuların istekleri kabul edebilecekleri forumlarına kamuya açık bir şekilde istek göndermeye teşvik ederler. Oldukça havalı ve bizi gerçekten dinlediklerini hissettiriyor.

endzone inceleme 4

Grafikler ve Ses

EndZone’daki müzik kesinlikle takdir edilmeye değer. Bir şehir kurma ritmi ve kıyamet sonrası bir hava oluşturulmuş. Müzik aynı zamanda bir şekilde soğuk ve yoğun. EndZone’daki grafikler güzel. Yakınlaştırdığınızda gerçekten iyi görünen yağmur, ateş ve toz fırtınaları gibi pek çok çevresel etki vardır. Bina modelleri ayrıntılarla doludur ve etrafta dolaşan her kişi, durumlarını yansıtan animasyonlarla tamamen işlenir.

Grafiklerle ilgili en büyük şikayetim sınırlı renk paleti. Geliştiricilerin yaptığı renk seçimleri çok gerçekçi. Kahverengi toprak. Yeşil ağaçlar. Paslı binalar. İyi görünüyorlar, ancak bir bina tipini diğerinden ayırt etmek zor olabilir. Bu bir sorun değil çünkü gerçekten iyi görünüyor. Ancak burada birkaç renk patlaması özellikle binaları birbirinden ayırmak konusunda uzun bir yol kat ederdi.

endzone inceleme 3

Ayrıca, sınırlı renk seçenekleri, daha iyi çevresel unsurların bazılarını ortaya koyuyor. Şenlik ateşlerinden gelen ışık efektini özellikle seviyorum, ancak güzelliğini fark edebilmeniz için gerçekten yakınlaştırmanız gerekiyor. Bu tür efektlerle biraz daha süslemeler görmeyi çok isterim.

Endzone – A World Apart Oynanış

Oyunun oynanışı açısından kendisi de iyi. Bazen biraz çılgınca ve AI oldukça titizleşebilir gibi görünüyor. İşçilerimi belirli görevleri yerine getirmeye zorlarken ara sıra sorunlar yaşıyorum, ancak genel olarak her şey iyi bir şekilde bir araya geliyor, çok sayıda hareketli parça ve değişken sürekli olarak çalışıyor olsa da.

Şehirlerinizi inşa ederken gerçekten önceden plan yapmalısınız. Oyuna sınırlı kaynaklar ve çok küçük bir nüfusla başlıyorsunuz. Ancak ilk birkaç oyunumda, nüfus hızla artmaya başladı ve vatandaşların ürettiği çocuk sayısına yetişemedim.

Sonunda nüfus kaynaklarını aştı ve yeni bir oyuna başlamak zorunda kaldım. Önemli değil. Tekrar deneyin. EndZone ile ilgili en büyük zorluk dengeleme gibi görünüyor. Şehrinizi planlarken, bazı üretimlerin ekonominizde büyük yer kaplayacağı gerçeğini planlamalısınız. Özellikle giysiler vatandaşları radyasyondan korumak için gereklidir.

endzone inceleme 2

Endzone DLC: GHenişletme paketleri

Endzone – A World Apart’ın yayınlanmasının ardından kısa sürede iki yeni DLC yayınlandı. Endzone için ilk yayınlanan DLC Prosperity oldu. Ardından Cadılar Bayramı için ücretsiz bir DLC yayınlanırken, son DLC ise Distant Places oldu.

DLC: Prosperity

prosperity

Endzone’un ilk genişletme paketi ile insanların hayal kurmaya başlaması temel alınıyor. Ortaya çıkan refah ve yeni icatlar ile medeniyete yön verebilirsiniz.

Oyuna yeni kaynaklar eklenir. Bunların arasında sabun ve kahve de var. Ayrıca gelişmiş yapılar inşa etmek için kum, beton ve çimento elde edersiniz. Yeni icatların yanında yeni binalar da elde edersiniz. Bunların arasında kum madenleri, beton fabrikası ve su çiftlikleri yer alır.

DLC: Distant Places

distant places

Endzone’un en yeni genişletme paketi olan Distant Places (Türkçesi: Uzak Yerler) ile biraz daha ileri gidiyoruz. Yerleşim yerlerinin sınırlarının ötesine gidiyoruz ve heyecan verici yeni yerleri keşfediyoruz. Efsanelerde geçen uzak yerleri keşfediyoruz.

Bu eklenti ile sıcak hava balonlarını kullanarak haritanın uzak ve gizemli yerlerine gidebilirsiniz. Dünyadaki 4 farklı ve görünmeyen yerinde 12 hikaye odaklı keşif gezisi bekliyor. Özellikle oyunda ilerlemiş olanlar için çok benzersiz bir deneyim ekliyor.

Ayrıca yeni binalar keşfedebilirsiniz ve yerleşiminizi genişletebilirsiniz. Hindistancevizi ve muz gibi 6 yepyeni egzotik tohumu elde edebilirsiniz.

Endzone – A World Apart nasıl bir oyundur?

EndZone gerçekten harika. Gentlymad’in projelerini gerçekten sevdiğini söyleyebilirsin. Yapı modellerinden herhangi birini inceleyin ve onlara ne kadar sevgi ve ayrıntı verildiklerini göreceksiniz.

Birkaç dengeleme sorununa rağmen, EndZone derin ve incelikli oynanışıyla eğlenceli bir mücadeledir. Haritadaki keşfedilebilir kalıntılar ve radyasyon modelleri gibi şeyler, kıyamet sonrası temayı gerçekten canlandırıyor.

Endzone ile geçirdiğim zamandan keyif aldım ve geliştiricilerin bağlılığı gerçekten gösteriyor.