İş adamı ve siyasetçi Şükrü Kontuk kimdir?

Şükrü Kontuk, 1972 yılından itibaren Kartal’da oturan, iş adamı ve siyasetçidir. AK Parti’den belediye başkan adayı olan, Kartalspor yönetiminde bir dönem görev yapan, Şafaklar Marketin sahibidir.

Memleketi Diyarbakır’dır. Kartal’da Şafaklar marketin sahibidir. Eski Saadet Partili ve daha sonra ayrılan HAS Parti’dendir. Daha sonra AK Parti’ye geçmiştir. AK Parti’den Kartal Belediye Başkan aday adayı ve İstanbul 1. bölge Milletvekili aday adayı olmuştur. 1 Ocak doğumludur. Kartal’da muhafazakârlar arasında sevilen bir isimdir. Aday adaylığı AK Parti tarafından aday şeklinde kabul edilmemiştir.

Şükrü Kontuk kimdir?

1959’da Diyarbakır’ın Çınar İlçesi’nde doğdu. Ailesi aslen Mardin Mazıdağı kökenlidir. 1972’de yerleştiği Kartal’da orta öğrenimini tamamladı. Kıbrıs Yakın Doğu Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunudur. Daha önce 10 yıl Serbest muhasebecilikle uğraşan Kontuk, 1987 yılında kurulan Şafaklar Hipermarketler Zinciri kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı’dır. Siyasete 1975 yılında MSP Gençlik Kollarında başladı. 1984-1990 yıllarında Refah Partisi Kartal İlçe Başkan Yardımcısı görevinde bulundu.

1990-1993 arasında Soğanlık Milli Gençlik Vakfı Şubesi başkanlığını yürüttü. Kartal’da Refah Partisi’nin seçim kazandığı 1994 yılında SKM başkanı olarak önemli bir başarıya imza attı. 1996-1997’de tekrar Refah Partisi Kartal İlçe Başkan Yardımcısı, 1998-2000’de Fazilet Partisi Kartal İlçe Yönetim Kurulu Üyesi, 2001-2009’da Saadet Partisi Kartal İlçe Yönetim Kurulu Üyesi, 2009-2011’de Saadet Partisi Kartal İlçe Başkan Yardımcısı, 2011-2012’de Has Parti’nin Kartal kurucu İlçe Başkanı olarak görev aldı. Ardından Numan Kurtuluş ile birlikte AK Parti’ye geçti. 2013 yılında kuruluşunda aktif görev aldığı Güneydoğu Kültürleri Yaşatma Derneği’nin başkanlığına getirildi. Bu dernek ile İstanbul’da kendi arsasına kendi taziye evini yapan ilk dernek olarak ciddi takdir topladı. Evli ve 6 çocuk babasıdır.

40 yıldan fazladır Kartal’da yaşayan bir Kartal aşığı ile Kartal’ın geleceğini konuştuk. Kartal Yirmidört’e özel açıklamalarda bulunan ünlü iş adamı ve deneyimli siyasetçi Şükrü Kontuk Kartal’ın geleceği ile ilgili sorularımızı cevapladı. İşte Kartal 24 ‘ün Günyad Başkanı Şükrü Kontuk ile yapmış olduğu röportaj:

Şükrü Kontuk röportajı

Soru: Kartal’da özellikle esnaf olmak üzere her kesimde bir heyecan yarattınız. Tanınmış ve güven veren bir iş adamı olduğunuz için bir çok insanın sizden sorunların çözümü noktasında beklentisi var. Sizden beklenenlerin çok fazla şey olduğu aşikar. Çözüm noktasındaki beklentiler ve işinizin zorluğu hakkında neler söylemek istersiniz.

Şükrü Kontuk: Evvela sizin aracılığınızla Kartal Halkı adına yönelttiğiniz sorular ve Kartal Halkına ulaşmasını sağlayacağınız cevaplardan dolayı sizin şahsınızda Kartal24 çalışanlarına ve takipçilerine teşekkür ediyorum.

Sizin de belirtiğiniz gibi Kartal’ımızın çözüm noktasındaki beklentiler ve işimizin zorluğu noktasındaki sualinize göre her zorluk ve her kolaylık insan içindir. Bütün bu zorlukları insanlar çözmek istemediği için çözümsüzlükle sonuçlanıyor gibi gözükmektedir.

Tarih süreci içerisinde her gelen idareci dedemizden günümüze kadar hep enkaz devraldıklarını söyler, görevde bulundukları süre içerisinde çözümsüzlük meydana getirmişlerdir. Kartal halkına şunu söyleyebilirim; ben enkaz devraldım demeyeceğim, çünkü eksiklikleri bilerek belediyenin borcunu ve eksikliklerini bilerek aday oluyorum, ancak ihmal ve suiistimal varsa öncekilerden hesap soracağımızın da bilinmesini isterim. 500 bine yaklaşan nüfusuyla bir çok Anadolu vilayetini sollayan geliri itibariyle de yine bir çok vilayetten fazla bütçesi olan bir ilçenin yanlış uygulamalarla bu konumda olduğu herkesçe malumdur.

Soru: Kartallılar çoğunlukla Maltepe, Pendik ve Gebze gibi semtlerde çalışıyor. Kartal’da tesis ve iş imkanı pek yok. Yakın çevremden örnek verirsem, Maltepe’de çalışıp Kartal’da oturan 2 yakınım var. Çevre ilçeler ekonomik açıdan büyük cazibeye sahipken Kartal’da bu durum yok. Diğer semtlerde iş kuran iş adamlarının Kartal’a yatırım yapmasının koşulları oluşturulacak mı? Sizin döneminizde yatırımcılar Kartal’da rahat nefes alabilecek mi?

Şükrü Kontuk: Kartal’da oturan bir çok insanımız çevre ilçe ve illerde çalışmaktadır. 1972 yılında Kartal’a yerleştiğimde burası bir sanayi bölgesiydi. Gittikçe artan nüfusu ile yerleşim alanlarının çoğalması sanayi atıkları ve dumanları çevreyi rahatsız etmeye başladı. Bu süreçte bir çok arazi imara açılınca ilçe cazibe merkezi haline geldi. Çalışanlar da işlerini kaybetmemek adına ilçe dışına çıkartılan sanayi bölgelerine ya taşınarak ayrılmak zorunda kaldılar veya halen ilçemizde ikamet ederek uzak işyerlerine gidip gelme zahmetine katlandılar ve katlanmaya da devam etmektedirler.

1984 yılında Refah Partisi Kartal İlçe Başkan Yardımcısı iken, Sultanbeyli ve Samandıra ilçemize bağlı bir beldemiz ve hatta köyümüz durumundaydı. Tuzla, Pendik, Maltepe de bağlı semtlerimizdi, hepsi zaman içinde ilçemizden ayrılarak müstakil ilçe statüsünde Kartal ilçemizi kat ve kat sollayarak cazibesi artan ilçeler konumuna gelmiştir. Biz ise ilçemiz olan Kartal için değil adeta Belediyenin devamlı olarak yatırım yaptığı ve Nevşehir ilinde açtığı oteller için çalışıyoruz. Bu da ilçe gelirlerinin nerelere ve ne şekilde harcandığının basit bir örneklerinden birisidir.

Maltepe sahilinde iş yapan arkadaş ve esnaflarımıza zaman zaman yaptığımız ziyaretler esnasında saat gece 02.00 ye kadar işyerlerinin yoğun bir şekilde kalabalık olduğu, yine Pendik ve Tuzla ilçelerinde de durumların aynı olduğu görülmektedir. Sahilin büyük bir kısmı ilçemiz sınırlarında olan bir yerin de bu şekilde olmaması diye bir şey söz konusu olamaz, o halde bizlerin de yeni dönemde bu şekilde çalışmalarımız olacaktır. 1995 -1999 yılları arasında ilçemizde bu şekilde atılımlar yapılmak istenmiş ancak o dönemin mevcut Belediye Başkanı tarafından yapılan atılımlar yıktırılmıştır. Oysa bizden ayrılan diğer ilçeler Tuzla, Pendik ve Maltepe Belediye Başkanları tarafından bu benzer yıkılımlar yapılmamış ve esnafın önü kesilmemiştir.

Türkiye nüfusunun %38’ini esnaf temsil etmektedir. İlçenin kalkınmasında büyük emekleri olan esnaf kısmının memnun etmeden hiçbir başarı elde edilemeyeceği aşikardır. Zira esnaf; ekonomiyi ayakta tutan, işsizliği ortadan kaldıran, etrafını ve çevresini canlandıran ve canlılığını koruyan, yerine göre Trafik Polisinin, yerine göre Mahalle Muhtarının görevlerini bile üstlenen bir konumdadır. Bu nedenle bizim dönemimizde esnaf ve yatırımcısının eksiklikleri olsa dahi onları giderecek bir birimimizle Kartal’ımıza tarihinin en büyük yatırımlarını gerçekleştireceğimize gönülden inanıyorum.

Soru: Genel kanı, Kartal’da sosyal hayatın pek olmadığı yönünde. Bu en çok gençler için bir sorun. Gençler Kartal’da çok sıkılıyor. Sinemaya gitmek istese Pendik veya Maltepe’ye gidiyor, gezmek için Tuzla veya Kadıköy’e gidiyor. Kartal neden arada kaldı ve her dönem biraz daha küçüldü. Siz bir iş adamı olarak kendinizi gençlere yakın hissediyor musunuz? Gençlerin bu sorunu öncelikleriniz arasında yer alıyor mu?

Şükrü Kontuk: Kartal da gerçek anlamda sosyal hayat bulunmamaktadır. Kış aylarında saat 17.00 de, yaz aylarında ise saat 20.00 de hayat tam anlamıyla durmaktadır. Sahil şeritlerimiz de atıl vaziyette bulunmaktadır. Buraları canlandırmak adına parklar, cafeler ve sosyal donatı ve tesisler yapılarak sahil şeritlerimize canlılık getirilebilir. Önemli olan bu iş için azimli olmaktır. Bu azmi de kendimizde fazlasıyla bulmaktayız. İlçemiz Kartal, Türkiye’mizin küçük bir örneğini oluşturmakla birlikte her kesimden vatandaşlarımızın barındığı bir ilçe konumundadır. Bu vesileyle bütün bu aksaklıkları gidermek için adil ve hakkaniyet çerçevesinde kimseyi de ötekileştirmeden herkese eşit bir şekilde hizmet sunmak azmindeyiz.

1995 yılındaki mevcut Belediye Başkanına 18 ayrı proje hazırlayarak sunmama rağmen hiçbirini hayata geçirmedi. Buradaki amaç projeden rant elde etmek değil sadece ilçede uzun zamandır ikamet eden ve aksaklıkları gören bir vatandaş olarak yerel yönetime fikir beyan etmek ve hizmetlerinde yardımcı olmaktı. Sayın Başbakanımız Recep Tayyip ERDOĞAN’ın da söylemlerinde kullandığı gibi ben bir “İstanbul Aşığıyım”. Zamanında İstanbul ilinde yanlış yerel yönetimler yüzünden su sıkıntısı, çöp yığınları ve özellikle de nefes alınamayacak oranda kirli hava öbekleri yaşamı zorlaştırmaktayken, sayın Başbakanımızın Belediye Başkanı olmasından sonra tüm bu sorunlar yaptığı yeni proje ve atılımlar sayesinde tamamen ortadan kalkmış ve İstanbul tam anlamıyla tüm dünyanın da kabul ettiği yaşanabilir yerler statüsüne ulaşmıştır. Bu nedenle yeter ki çözüm üretilmiş olsun, sorunlar bir şekilde bu çözümlerle mutlaka ortadan kaldırılabilecektir.

Bizleri tanıyan genci yaşlısı herkes bilir ki; halkımızın içinden gelen bir örneğim sadece. Çalışmanın asla utanılmayacak ve gocunulmayacak bir şey olduğu düşünceleriyle ben; ayakkabı boyacılığı yaptım, marketlerde çalıştım, fabrika işçiliği yaptım, gün geldi eğitimler alarak muhasebe bürosu kurup esnafın derdiyle dertlendim. İşleri biraz daha öteye götürerek halen devam etmekte olan Şafaklar Market Zincirini kurarak ticari hayatıma devam etmekteyim. Bu atılımlar ilk günkü gibi ben neysem oyum düşüncesinde asla hiçbir çizgimi değiştirmeden ve nerede ne şekilde olursam olayım asla değişmeyeceğini göstererek devam ettim ve bunu da insanlar fazlasıyla görmektedir. Bizim yaptığımız karakterimize hükmetmek değil, mevcut durumlarla birlikte Kartal’ımızda ikamet eden her gencimize iş istihdamı oluşturmak, evleneceklere yardımcı olmak, okumak isteyenlere ve Türkiye’nin neresinde olursa olsun okula giden ve imkanı olmayan çocuklarımızı burslarla ödüllendirmek öncelikli görevlerimizdendir. Sokak çocukları diye adlandırılan kişileri ve tüm engellileri topluma kazandırma bizim olmazsa olmazlarımız arasındadır.

Soru: Çocukları çok sevdiğiniz söyleniyor. Belediye Başkanı olursanız çocuklar için de projeler üretecek misiniz?

Şükrü Kontuk: Evet çocukları çok seviyorum. Ağlayan bir çocuğu gördüğümde ağlamamak için kendimi zor tutuyorum. Onlar için güzel projelerim var ancak sadece kendilerinin kullanacağı değil, beraberinde ebeveynleriyle zaman geçireceği, onların topluma yararlı birer insan olmaları için hazırladığımız projelerimizi hayata geçirecek ve adaylığımız resmiyet kazanınca bunları ayrıntılarıyla tek tek kamuoyu ile paylaşacağız.

Soru: Son olarak, Kartal Halkının fikrinizi merak ettiği meseleleri sormak istiyorum. Şimdi sıralayacağım şeyler hakkında ne söylemek istersiniz:

Kapadokya Kartal Otel, Kartal Meydanı (meydanla ilgili bir planlama var mı), Kartal Belediye Binası (meydandaki ve çırçırdaki, atalar ve ahmet şimşek – bu binalar ne olacak), Yıkılan eski kamu binalarının boş alanları, Minibüs caddesindeki düzensizlik(yıllardır kaldırımları bile bakım yapılmıyor ve yayaların yürümekte bile zorlandığı bir cadde), Kartal Sahiline dolum projesi, Kartalspor’un kötü durumu (ilçemize süperlig yakışır diye düşünürken bir anda 2.lig de bulduk kendimizi), Kartal Stadı(yıkılır mı, onarılır mı? / yıkılırsa yenisi nereye yapılır ), yerel basınla ilişkiler, Kartal Belediyespor, engelli vatandaşlar, Hamam Sokak (Barlar Sokağı), sokak hayvanları sorunu, Sahilde ve geceleri de Kartal’da güvenlik sorunu, sokaklarda gezen tinerciler, evsizler.

Şükrü Kontuk: Allah nasip eder belediye başkanı olursak Kartal Belediye Başkanı’na Nevşehirimize yaptığı otelden dolayı teşekkür eden Nevşehir Belediye Başkanı’na satacağım, almazsa yatırımcı firmalara satarım. 8,5 trilyona mal olduğu söylenen bu otele Kartal halkının parası eğer burada yatırım yapılsaydı Kartalda en az 500 insanımız işsizlikten kurtulurdu.

Kartal Meydanla ilgili çok güzel planım var tabi orası Büyükşehir uhdesinde inşaAllah bizimle beraber Büyükşehiride Ak Parti kazanır o zaman sahili devr alırız. Güzel projelerle Pendik, Tuzla ve Maltepe misali Kartalımıza bir cazibelik kazandırırız.

Kartal belediye birimlerinin bulunduğu binalardan kira olanlar boşaltılacak, Çırçırdaki bütün birimlere cevap verir konumdadır. Sahilde bulunan belediye binası ve yanındaki binalar ile kamu binaları belediye binası olarak bir konsept şeklinde düşünülmüştü. Ancak yan binaların oturanları memnun edilmediğinden olay mahkemeye aksettirildi ve tamamlanmadan günümüze kadar uzadı. Ne yazık ki katlı otopark olarak düşünülen bugünkü Çırçırdaki bina belediye binası oldu hem 5-6 defa proje değişikliği ile eski parayla trilyonlarca para harcanarak yapılıyor.

Kamu binalarının yeri kurumların malıdır. Kurumlardan devir alırsam Kartalın çehresini değiştirecek bir konsept gerçekleştirebiliriz.

Minibüs caddesi gerçekten bir kangren durumunda . Defalarca şahıs olarak müdahale ettim. Trafik polisi kondu sonuç; sıfır. Sizin de belirttiğiniz gibi yıllardır o caddeye bakım yapılmamış. Trafik akışını sağlamak için elimizden gelen bütün gayreti göstereceğiz. Bazı şeyler sadece belediye ile hal olmuyor, bunu şoförler odası ulaşım koordinasyon merkezi (UKM) ve Büyükşehirle koordineli çözeceğiz ya alternatif yol sunarak ya da yolu genişleterek çözüm bulacağız. Zamanında yola sıfır bina yaptırırsan olacağı bu.

Kartal sahile dolum projesi, şahsım olarak dolumdan yanayım. Orada yapılacak yatırımlarla çevrenin hoş olmayan işlerden arındırılacağına inanıyorum. Ama tabi bu Büyükşehir ve Bakanlık projesidir. 1995 yılında Bayındırlık Bakanlığı sahil projesinde Marina vardı ama o dönemin belediye başkanı yapmadı, Pendik’e yapıldı.

Kartal Sporumuz Süper Lig beklerken 2. Ligde kalmamızın yegane sebebi Kartal Belediyesi ve Kartal Sporun başındaki idarecilerdir. Sorduğumuz herkes aynı şeyi söylüyor. Kartalımızın tek bir spor kulübü var. O da Kartal Spordur. Onu 1. Lige çıkarsak hepimizin gurur ve onuru olacaktır. İkinci bir takıma gerek yok. Eğer kullanılacak kaynak varsa bu takıma harcanır. Harcamaya da gerek yok, bu bir çok başarılı takımlarda oynayan sporcularımız Kartal Spordan yetişme gençlerimizdir. Bunlarla elde edilen transfer ücretiyle Kartal Spor Kulübümüz yine süper ligde olabilirdi.

Bugüne kadar şahsım olarak hiçbir takımın maçını sahada seyretmediğim halde Kartal Spor kendi sahasında oynadığı maçını kaçırmadan izlemişim. Kartal Stadı günümüz şartlarına göre gerek trafik, gerek güvenlik açısından Kartalın merkezinde olması doğru değil. Bulvarspor sahası kullanılabilir ya da yer araştırılıp, tahsis edilecek. Kartalımıza 2 takımın lüks olduğuna inanıyorum. Nasip olur belediyeyi alırsak Kartal Belediye Sporu satıp gelirini Kartal Spora veya Kartal halkının yararına harcayacağız.

Barlar Sokağı Kartal esnafımızı derinden üzmüştür. O sokaktaki birçok esnafımız siftah yapmadan kepenk kapatmaktadır. Hamam Sokak dediğimiz Barlar Sokağı asla yeniden bar, birahane vs. açtırmayacağız. Yapılmışlar için ruhsatlandırılmış ise bir şey yapamayız yasal olarak ruhsatlanmalarına engeli olanlarda kapatılacak.

Şahsım olarak bölgemizde yerel gazetecilik yapanlar bizi bilirler, hepsi için aynı mesafedeyiz. Kimisiyle samimiyiz kimisi ile fazla görüşmüşlüğümüz olmamıştır. Ama şunu bilsinler ki asla ayrımcılık yapmamışız. İlçemizde gerçekten gazetecilik yapıp kamu oyunu bilgilendiren herkese, her kesime kapımız açıktır. Yalnız suiistimal eden veya şantajcı gazeteciler hariç. Yeni uygulanacak yasal düzenlemeyle gazetelerini gününde çıkarak tirajları oranında işbirliğine açığız. Adil bir şekilde her eşitlik adalet değildir. Bu duygularla bizlere sahifesini açan Kartal 24 Gazetesi mensuplarına şükranlarımı sunarım.

Kartallı esnaf ve kanaat önderleri Şükrü Kontuk diyor

AK Parti Kartal Başkan Aday Adayı  olan hayırsever iş adamı ve Günyad başkanı Şükrü Kontuk halktan büyük ilgi görüyor. 40 yıldır Kartal’da ikamet eden Kontuk, Kartal’ın sorunlarını o kadar iyi biliyor ki çözüm ve projeleriyle en önde geliyor.

“Diğerleri Ankara’nın yolunu aşındırırken o Kartal sokaklarında halkla kucaklaşıyor”

Kartal’da 18 aday adayı var ama sokakta bir tek aday adayı var, o da Şükrü Kontuk. Diğerleri Ankara’nın yolunu aşındırırken Kontuk Kartal sokaklarında halkla bütünleşmiş durumda.

Kartal esnafı ve kanaat önderleri: “İthal aday değil Kontuk’u istiyoruz”

Esnaflık hayatına Kartal’da atılan ve 40 yıllık bir Kartal esnafı olan Kontuk esnafın sorunlarını en iyi bilen aday adayı. Kontuk Kartallı esnafın ve kanaat önderlerinin gözünde tam bir kurtarıcı. Esnaf ve kanaat önderleri ithal aday değil Şükrü Kontuk’u istiyor.

Numan Kurtulmuş edebi, milli görüş ve Erdoğan’ın ufku

AK Parti öncesinde Saadet Partisi’nde ve Has Parti’de Numan Kurtulmuş ile beraber siyaset yapmış olan Şükrü Kontuk tam olarak Milli Görüş geleneğinden gelen aynı zamanda Numan Kurtulmuş faktörü ile Kurtulmuş’un siyasi edebine de sahip ve Başbakan Erdoğan gibi ufku geniş bir politikacı olarak tanınıyor.

Kontuk Kartal’a ilaç gibi gelecek projeler üretti. Kartal’da trafik sorununu çözecek, esnafın kan ağlamasını bitirecek, Kartal’ın küçülmesini önleyecek ve Kartal’ı marka kent yapacak projeler açıkladı.