ABD’nin 32. başkanı Franklin D. Roosevelt’in biyografisi

ABD Başkanı Franklin D. Roosevelt (30 Ocak 1882 – 12 Nisan 1945) Büyük Buhran ve İkinci Dünya Savaşı sırasında Amerika Birleşik Devletleri’ne liderlik etti. Bir çocuk felci nöbeti geçirdikten sonra belden aşağısı felç olan Roosevelt, engelini aştı ve eşi benzeri görülmemiş bir şekilde Amerika Birleşik Devletleri başkanı seçildi.

Erken dönem hayatı

Franklin D. Roosevelt (FDR), 30 Ocak 1882’de ailesine ait Springwood, Hyde Park, New York’ta varlıklı ebeveynleri James Roosevelt ve Sara Ann Delano’nun tek çocuğu olarak dünyaya geldi. Daha önce bir kez evlenmiş ve ilk evliliğinden bir oğlu (James Roosevelt Jr.) olan James Roosevelt, yaşlı bir babaydı (Franklin doğduğunda 53 yaşındaydı). Franklin’in annesi Sara, doğduğunda sadece 27 yaşındaydı ve tek çocuğuna düşkündü. Sara, 1941’de ölünceye kadar (Franklin’in ölümünden sadece dört yıl önce), oğlunun hayatında çok etkili bir rol oynadı, bazılarının bunu kontrol edici ve sahiplenici olarak tanımladığı bir rol.

Franklin D. Roosevelt ilk yıllarını Hyde Park’taki aile evinde geçirdi. Roosevelt, evde ders aldığından ve ailesiyle yoğun bir şekilde seyahat ettiğinden, yaşıtlarıyla fazla zaman geçirmedi. 1896’da 14 yaşındayken Roosevelt, Massachusetts, Groton’daki prestijli bir yatılı hazırlık okulu olan Groton School’a ilk formal eğitim okuluna gönderildi. Oradayken, Roosevelt ortalama bir öğrenciydi.

Kolej ve Evlilik

Roosevelt 1900’de Harvard Üniversitesi’ne girdi. İlk yılının bitmesine sadece birkaç ay kala babası öldü. Roosevelt, üniversite yıllarında okul gazetesi The Harvard Crimson ile çok aktif oldu ve 1903’te yönetici editörü oldu.

Aynı yıl, beşinci kuzeni Anna Eleanor Roosevelt ile nişanlandı (Roosevelt ile evli olduğu kadar kızlık soyadı da idi). Franklin ve Eleanor, iki yıl sonra, 17 Mart 1905 St. Patrick Günü’nde evlendiler. Sonraki 11 yıl içinde altı çocukları oldu, ancak biri bebekken öldü.

Erken Siyasi Kariyer

1905’te Franklin D. Roosevelt Columbia Hukuk Fakültesi’ne girdi, ancak 1907’de New York Eyalet Barosu sınavını geçtikten sonra ayrıldı. Birkaç yıl New York hukuk firmaları Carter, Ledyard ve Milburn’de çalıştı. 1910’da New York Duchess’ten Eyalet Senatosu sandalyesi için Demokratların adayı olması istendi. Roosevelt, Duchess County’de büyümüş olmasına rağmen, koltuk uzun süredir Cumhuriyetçiler tarafından tutulmuştu. Aleyhindeki olasılıklara rağmen, Roosevelt 1910’da ve ardından 1912’de Senato koltuğunu kazandı.

Roosevelt’in bir eyalet senatörü olarak kariyeri, 1913’te Başkan Woodrow Wilson tarafından Donanma sekreter yardımcısı olarak atandığında kısa kesildi. ABD I.Dünya Savaşı’na katılmak için hazırlık yapmaya başladığında bu konum daha da önemli hale geldi.

Franklin D. Roosevelt, beşinci kuzeni (ve Eleanor’un amcası) Başkan Theodore Roosevelt gibi siyasette yükselmek istedi. Franklin D. Roosevelt’in siyasi kariyeri çok umut verici görünse de, her seçimi kazanamadı. 1920’de, Roosevelt, James M. Cox ile Demokratlar listesindeki başkan yardımcısı adayı olarak seçildi. FDR ve Cox seçimi kaybetti. Roosevelt, siyasete kısa bir ara verip iş dünyasına yeniden girmeye karar verdi. Sadece birkaç ay sonra, Roosevelt hastalandı.

1921 yazında, Franklin D. Roosevelt ve ailesi, Maine kıyıları ve Kanada, New Brunswick açıklarındaki Campobello Adası’ndaki yazlık evlerine tatil yaptılar. 10 Ağustos 1921’de, dışarıda geçirilen bir günün ardından, Roosevelt kendini zayıf hissetmeye başladı. Erken yattı ama ertesi gün çok daha kötü bir şekilde, yüksek ateş ve bacaklarında güçsüzlükle uyandı. 12 Ağustos 1921’de artık ayakta duramıyordu.

Roosevelt’in çocuk felci oluşu

Eleanor, birkaç doktoru FDR’yi görmeye çağırdı, ancak 25 Ağustos’ta Dr. Robert Lovett ona çocuk felci (yani çocuk felci) teşhisi koydu. Aşı 1955’te oluşturulmadan önce, çocuk felci maalesef en şiddetli haliyle felce neden olabilecek yaygın bir virüstü. 39 yaşında, Roosevelt her iki bacağını da kullanmayı kaybetmişti. (2003 yılında, araştırmacılar, Roosevelt’in çocuk felci yerine Guillain-Barre sendromuna sahip olma ihtimalinin yüksek olduğuna karar verdiler.)

Roosevelt, sakatlığından dolayı sınırlanmayı reddetti. Roosevelt, hareketlilik eksikliğinin üstesinden gelmek için, bacaklarını düz tutmak için dik konuma kilitlenebilen çelik bacak destekleri yaptırdı. Roosevelt, kıyafetlerinin altındaki bacak telleriyle ayakta ve koltuk değnekleriyle ve bir arkadaşının koluyla yavaşça yürüyebiliyordu. Roosevelt’in bacaklarını kullanmadan üst gövdesinde ve kollarında ekstra güce ihtiyacı vardı. Roosevelt neredeyse her gün yüzerek tekerlekli sandalyesine girip çıkabildiği gibi merdivenlerden yukarı çıkabiliyordu. Hatta Roosevelt, direksiyonun arkasına oturup sürüş yapabilmesi için ayak pedalları yerine el kumandaları takarak arabasını engeline adapte etti.

Felce rağmen, Roosevelt mizahını ve karizmasını korudu. Ne yazık ki, onun da hala ağrısı vardı. Her zaman rahatsızlığını yatıştırmanın yollarını arayan Roosevelt, 1924’te acısını dindirebilecek çok az şeyden biri gibi görünen bir sağlık spa’sı buldu. Roosevelt orada o kadar rahat buldu ki 1926’da onu satın aldı. Georgia, Warm Springs’teki bu kaplıcada Roosevelt daha sonra bir ev (“Küçük Beyaz Saray” olarak bilinir) inşa etti ve diğer çocuk felci hastalarına yardım etmek için bir çocuk felci tedavi merkezi kurdu.

FDR’nin New York Valisi olması istendi

1928’de Franklin D. Roosevelt’ten New York valiliğine aday olması istendi. Politikaya geri dönmek isterken, FDR vücudunun bir valilik kampanyasına dayanacak kadar güçlü olup olmadığını belirlemek zorundaydı. Sonunda yapabileceğine karar verdi. Roosevelt 1928’de New York valisi seçimini kazandı ve 1930’da tekrar kazandı. Franklin D.Roosevelt, donanmanın sekreter yardımcısından New York valisine kadar uzak kuzeni Başkan Theodore Roosevelt ile benzer bir siyasi yol izliyordu.

Roosevelt’in Başkanlık Dönemi

Roosevelt’in New York valisi olarak görev yaptığı süre boyunca Büyük Buhran ABD’yi vurdu. Ortalama vatandaşlar birikimlerini ve işlerini kaybettikçe, insanlar Başkan Herbert Hoover’ın bu büyük ekonomik krizi çözmek için attığı sınırlı adımlar nedeniyle giderek daha fazla çileden çıktı. 1932 seçiminde vatandaşlar değişiklik talep ediyordu ve FDR onlara söz verdi. Yapılan seçimlerde Franklin D. Roosevelt başkanlığı kazandı.

FDR başkan olmadan önce, bir kişinin ofiste hizmet verebileceği süre sayısında bir sınır yoktu. Bu noktaya kadar, çoğu başkan, George Washington örneğinin belirlediği gibi, kendilerini en fazla iki döneme hizmet etmekle sınırlamıştı. Ancak, Büyük Buhran ve İkinci Dünya Savaşı’nın neden olduğu ihtiyaç anında, Birleşik Devletler halkı, Franklin D. Roosevelt’i arka arkaya dört kez Amerika Birleşik Devletleri başkanı seçti. Kısmen FDR’nin uzun süredir başkan olarak görev yapmasından dolayı Kongre, gelecekteki başkanları en fazla iki dönemle sınırlayan 22. Anayasa Değişikliğini yarattı (1951’de onaylandı). ABD’de iki dönem başkan olma sınırı 1951’de kabul edildi.

Roosevelt, başkan olarak ilk iki dönemini ABD’yi Büyük Buhran’dan kurtarmak için adımlar atarak geçirdi. Başkanlığının ilk üç ayı, “ilk yüz gün” olarak bilinen bir faaliyet fırtınasıydı. FDR’nin Amerikan halkına sunduğu “Yeni Anlaşma”, göreve gelmesinin hemen ardından başladı. Roosevelt, bankaları güçlendirmek ve bankacılık sistemine olan güveni yeniden tesis etmek için ilk haftasında bankacılık tatili ilan etmişti. FDR ayrıca, rahatlama sağlamaya yardımcı olmak için alfabe ajanslarını (AAA, CCC, FERA, TVA ve TWA gibi) hızlı bir şekilde yarattı.

Roosevelt, 12 Mart 1933’te, başkanlık “ocak başı sohbetleri”nin ilki olan radyo aracılığıyla Amerikan halkına seslendi. Roosevelt, bu radyo konuşmalarını hükümete güven aşılamak ve vatandaşların korku ve endişelerini yatıştırmak için halkla iletişim kurmak için kullandı.

FDR’nin politikaları, Büyük Buhran’ın şiddetini azaltmaya yardımcı oldu, ancak çözmedi. ABD’nin nihayet depresyondan çıkması II.Dünya Savaşı’na kadar gerçekleşmedi. Avrupa’da II.Dünya Savaşı başladığında, Roosevelt çok sayıda savaş makinesi ve malzemelerinin üretimi için emir verdi. Hawaii’deki Pearl Harbor 7 Aralık 1941’de saldırıya uğradığında, Roosevelt saldırıyı resmi bir savaş ilanıyla yanıtladı. FDR, İkinci Dünya Savaşı sırasında Amerika Birleşik Devletleri’ne liderlik etti ve Müttefiklere liderlik eden “Büyük Üçlü” den (Roosevelt, Churchill ve Stalin) biriydi. 1944’te Roosevelt dördüncü başkanlık seçimini kazandı; ancak bitirecek kadar yaşayamadı.

Roosevelt’in Ölümü ve Mirası

12 Nisan 1945’te Roosevelt, Georgia, Warm Springs’teki evinde bir sandalyede oturuyordu, portresini Elizabeth Shoumatoff’a yaptırdı, “korkunç bir baş ağrım var” derken bilincini kaybetti. Saat 13:15’te şiddetli bir beyin kanaması geçirmişti. Franklin D.Roosevelt’in 15:35’te öldüğü açıklandı. Öldüğünde 63 yaşındaydı. Hem Büyük Buhran hem de 2. Dünya Savaşı sırasında Amerika Birleşik Devletleri’ne liderlik etmiş olan Roosevelt, Avrupa’daki savaşın bitimine bir aydan az bir süre kala öldü. Hyde Park’taki aile evine gömüldü.

Roosevelt, genellikle Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük başkanları arasında listelenir. Amerika Birleşik Devletleri’ni izolasyonculuktan kurtaran ve II.Dünya Savaşı sırasında zafere götüren bir lider, aynı zamanda Amerika’nın işçilerini ve yoksullarını desteklemek için bir dizi hizmetin yolunu açan bir “Yeni Düzen” yarattı. Roosevelt ayrıca Milletler Cemiyeti’nin ve daha sonraki yıllarda Birleşmiş Milletler’in kurulmasına yol açan çalışmada önemli bir figürdü.