Vietnam Savaşı nedeni, ABD neden savaş açtı?

Vietnam Savaşı, Vietnam ülkesini komünist bir hükümet altında birleştirmeye çalışan milliyetçi güçler ile komünizmin yayılmasını önlemeye çalışan (Güney Vietnamlıların yardımıyla) Amerika Birleşik Devletleri arasındaki uzun mücadeledir.

Pek çok kişinin kazanmanın bir yolu olmadığını düşündüğü bir savaşa giren ABD liderleri, Amerikan halkının savaşa desteğini kaybetti. Savaşın sona ermesinden bu yana, Vietnam Savaşı, gelecekteki tüm ABD dış çatışmalarında yapılmaması gerekenler için bir mihenk taşı haline geldi.

  • Vietnam Savaşı Tarihleri: 1959 – 30 Nisan 1975
  • Diğer Adı: Vietnam’daki Amerikan Savaşı, Vietnam Çatışması, İkinci Çinhindi Savaşı, Ulusu Kurtarmak İçin Amerikalılara Karşı Savaş

Devrimci lider Ho Chi Minh’in Vietnam’a dönüşü

Vietnam Savaşı başlamadan önce Vietnam’da onlarca yıldır çatışmalar vardı. Vietnamlılar, Japonya 1940’ta Vietnam’ın bazı kısımlarını işgal ettiğinde, yaklaşık altmış yıldır Fransız sömürge yönetimi altında acı çekiyorlardı. Vietnam’ı onları işgal eden iki yabancı gücün olduğu 1941’de, komünist Vietnamlı devrimci lider Ho Chi Minh, dünyayı dolaşarak 30 yıl geçirdikten sonra Vietnam’a geri döndü.

Ho Vietnam’a döndüğünde, kuzey Vietnam’daki bir mağarada bir karargah kurdu ve amacı Vietnam’ı Fransız ve Japon işgalcilerden kurtarmak olan Viet Minh’i kurdu. Vietnam’ın kuzeyindeki davası için destek toplayan Viet Minh, 2 Eylül 1945’te Vietnam Demokratik Cumhuriyeti adında yeni bir hükümetle bağımsız bir Vietnam’ın kurulduğunu duyurdu. Bununla birlikte, Fransızlar kolayca kolonilerinden vazgeçmeye istekli değillerdi ve karşılık verdiler.

Ho yıllarca ABD’yi Fransızlara karşı destekledi, İkinci Dünya Savaşı sırasında ABD’ye Japonlar hakkında askeri istihbarat sağladı. Bu yardıma rağmen, Birleşik Devletler kendini tamamen Soğuk Savaş dış politikasına adamıştı, bu da komünizmin yayılmasını önlemek anlamına geliyordu.

Komünizmin yayılmasına yönelik bu korku, Güneydoğu Asya’daki bir ülke komünizme düşerse, çevredeki ülkelerin de yakında düşeceğini belirten ABD “domino teorisi” tarafından artırıldı. Vietnam’ın komünist bir ülke olmasını önlemeye yardımcı olmak için ABD, 1950’de Fransızlara askeri yardım göndererek Fransa’nın Ho ve devrimcilerini yenmesine yardım etmeye karar verdi.

Fransa Vietnam’dan çekiliyor, yerine ABD geçiyor

1954’te, Dien Bien Phu’da kesin bir yenilgiye uğrayan Fransızlar, Vietnam’dan çekilmeye karar verdi.

1954 Cenevre Konferansı’nda, birkaç ülke Fransızların barışçıl bir şekilde nasıl geri çekilebileceğini belirlemek için bir araya geldi. Konferanstan çıkan anlaşma (Cenevre Anlaşmaları olarak adlandırılır), Fransız kuvvetlerinin barışçıl bir şekilde geri çekilmesi ve Vietnam’ın 17. paralel boyunca (ülkeyi komünist Kuzey Vietnam ve komünist olmayan Güney olarak ikiye bölen) geçici olarak bölünmesi için ateşkes öngörüyordu).

Ayrıca, 1956’da ülkeyi tek bir hükümet altında yeniden birleştirecek genel bir demokratik seçim yapılacaktı. Birleşik Devletler, komünistlerin kazanabileceğinden korkarak seçimi kabul etmeyi reddetti. Amerika Birleşik Devletleri’nin yardımıyla, Vietnam seçimleri ülke genelinde yapılmak yerine yalnızca Güney Vietnam’da gerçekleştirdi. Rakiplerinin çoğunu ortadan kaldırdıktan sonra Ngo Dinh Diem seçildi. Ancak liderliği o kadar korkunç oldu ki, 1963’te Amerika Birleşik Devletleri tarafından desteklenen bir darbe sırasında öldürüldü.

Diem, görev süresi boyunca birçok Güney Vietnamlıyı yabancılaştırdığı için, Güney Vietnam’daki komünist sempatizanlar, 1960 yılında Güney Vietnamlılara karşı gerilla savaşını kullanmak için Viet Cong olarak da bilinen Ulusal Kurtuluş Cephesi’ni (NLF) kurdu.

Viet Cong ile Güney Vietnamlılar arasındaki savaş devam ederken, ABD Güney Vietnam’a ek danışmanlar göndermeye devam etti. Kuzey Vietnamlılar 2 ve 4 Ağustos 1964’te (Tonkin Körfezi Olayı olarak bilinir) uluslararası sulardaki iki ABD gemisine doğrudan ateş açtığında, Kongre Tonkin Kararı Körfezi ile yanıt verdi. Bu karar, başkana ABD’nin Vietnam’daki müdahalesini artırma yetkisi verdi. Başkan Lyndon Johnson, Mart 1965’te ilk ABD kara birliklerinin Vietnam’a gönderilmesi için bu yetkiyi kullandı.

Johnson’ın Başarı Planı

Başkan Johnson’ın ABD’nin Vietnam’a müdahil olma hedefi, ABD’nin savaşı kazanması değil, ABD birliklerinin Güney Vietnam’ın savunmasını desteklemesiydi. Johnson, Vietnam Savaşı’na kazanma hedefi olmadan girerek kendilerini Kuzey Vietnamlılar ve Viet Cong ile bir çıkmazda bulduklarında halkın ve askerlerin hayal kırıklığına uğramasına zemin hazırladı.

ABD, 1965’ten 1969’a kadar Vietnam’da sınırlı bir savaşa karıştı. Kuzeyde hava bombardımanı olmasına rağmen, Başkan Johnson çatışmanın Güney Vietnam ile sınırlı kalmasını istedi. Savaş parametrelerini sınırlandırarak, ABD kuvvetleri komünistlere doğrudan saldırmak için Kuzey’e ciddi bir kara saldırısı gerçekleştirmeyecek veya Ho Chi Minh Trail’i (Viet Cong’un Laos ve Kamboçya’dan geçen tedarik yolu) bozmak için güçlü bir çaba göstermeyecektir.

ABD birlikleri, çoğunlukla iyi tedarik edilen Viet Cong’a karşı bir orman savaşı yaptı. Viet Cong, pusularda saldıracak, bubi tuzakları kuracak ve karmaşık bir yeraltı tünelleri ağından kaçacaktı. ABD kuvvetleri için, düşmanlarını bulmak bile zordu.

Viet Cong yoğun çalıların arasında saklandığından, ABD kuvvetleri, yaprakların düşmesine veya yanmasına neden olarak bir alanı temizleyen Ajan Orange veya napalm bombaları atacaktı.

Her köyde ABD askerleri, eğer varsa, hangi köylülerin düşman olduğunu belirlemekte güçlük çekiyordu, çünkü kadınlar ve çocuklar bile bubi tuzakları kurabiliyor veya Viet Cong’u besleyebiliyordu. ABD askerleri genellikle Vietnam’daki savaş koşullarından rahatsız oldu. Birçoğu moral bozukluğu yaşadı, sinirlendi ve bazıları uyuşturucu kullandı.

Sürpriz Saldırı – Tet Saldırısı

30 Ocak 1968’de Kuzey Vietnamlılar, yaklaşık yüz Güney Vietnam kentine ve kasabasına saldırmak için Viet Cong’la koordineli bir saldırı düzenleyerek hem ABD güçlerini hem de Güney Vietnamlıları şaşırttı.

ABD kuvvetleri ve Güney Vietnam ordusu Tet Taarruzu olarak bilinen saldırıyı püskürtebildiyse de, bu saldırı Amerikalılara düşmanın inandıklarından daha güçlü ve daha organize olduğunu kanıtladı.

Tet Taarruzu, savaşta bir dönüm noktasıydı çünkü şimdi mutsuz bir Amerikan halkı ve Vietnam’daki askeri liderlerinden gelen kötü haberlerle karşı karşıya kalan Başkan Johnson, savaşı daha fazla tırmandırmamaya karar verdi.

Nixon’un “Onurlu Barış” Planı

1969’da Richard Nixon yeni ABD başkanı oldu ve ABD’nin Vietnam’daki müdahalesini sona erdirmek için kendi planı vardı. Başkan Nixon, savaşı Güney Vietnamlılara geri bırakırken ABD birliklerini Vietnam’dan çıkarma süreci olan Vietnamlaştırma adlı bir planı özetledi. ABD birliklerinin çekilmesi Temmuz 1969’da başladı.

Düşmanlıklara daha hızlı bir son vermek için Başkan Nixon, savaşı Laos ve Kamboçya gibi diğer ülkelere de genişletti. Amerika’da özellikle üniversite kampüslerinde binlerce protesto yaratan bir hareket. Barışa ulaşmak için 25 Ocak 1969’da Paris’te yeni barış görüşmeleri başladı.

ABD, askerlerinin çoğunu Vietnam’dan geri çektiğinde, Kuzey Vietnamlılar 30 Mart 1972’de Paskalya Saldırısı (Bahar Saldırısı olarak da adlandırılır) adı verilen başka bir büyük saldırı düzenledi. Kuzey Vietnam birlikleri askerden arındırılmış bölgeyi (DMZ) geçti. 17. paralel ve Güney Vietnam’ı işgal etti. Kalan ABD kuvvetleri ve Güney Vietnam ordusu karşılık verdi.

27 Ocak 1973’te Paris’teki barış görüşmeleri sonunda bir ateşkes anlaşması yapmayı başardı. Kalan son ABD birlikleri, başka bir büyük komünist Kuzey Vietnam saldırısına dayanamayacak zayıf bir Güney Vietnam’ı terk ettiklerini bilerek 29 Mart 1973’te Vietnam’dan ayrıldı.

Vietnam’ın yeniden birleşmesi

ABD tüm birliklerini geri çektikten sonra, savaş Vietnam’da devam etti. 1975’in başlarında, Kuzey Vietnam, Güney Vietnam hükümetini deviren büyük bir saldırı daha yaptı. Güney Vietnam, 30 Nisan 1975’te komünist Kuzey Vietnam’a resmen teslim oldu.

2 Temmuz 1976’da Vietnam, komünist bir ülke olan Vietnam Sosyalist Cumhuriyeti olarak yeniden birleşti.