Basketbolda nasıl daha iyi ‘Rebound’ yapılır?

En sıradan basketbol hayranı bile basketbolda rebound yapmanın önemini küçümseyemez. Herhangi bir maçtan sonra skor ayrıntılarına baktığınız vakit, kazanan takımın ribaund savaşını da kazanmış olması yüksek bir olasılıktır.

Boyu kısa olanlar için pratik gerektirebilir, ancak benim gibi yaklaşık 1.80 boyundakiler için ribaund yapmak çok da zor olmasa gerek. Bu rehberde her gün ve özellikle tek başınıza nasıl ribaund alıştırması yapabilirsiniz diye bakacağız. Bu makale, rebound’ın ne olduğunu ele alacak, ardından bunu nasıl daha iyi yapacağınızı öğrenmenize yardımcı olacak alıştırmalar düzenleyecektir.

Basketbolda Ribaund Nedir?

Ribaund’lar her şekil ve boyutlarda olabilir. Bazıları, etkileyici bir duvar oluşturmak için rakiplerinin üzerinde yükselen bir oyuncuyu içerir. Diğerleri topun çemberden dönmesiyle oluşur, böylece oyun kurucu zıplamadan onu yakalayabilir. Rebound ne kadar harika görünürse görünsün, istatistik sayfasında iki şekilde yer alır: hücum ve savunma.

Hücumda olduğunuzda ve sizden veya takım arkadaşınızdan biri tarafından atılan atışın kaçması sonucu topu aldığınızda bir hücum ribaund’ı oluşur. Savunma ribaund’ı ise, savunmadayken rakip takımın kaçırdığı bir şuttan sonra topu kaptığınızda oluşur. Savunmada bir ribaund elde etmek genellikle daha kolaydır.

Savunmada kullanılan Box-Out yöntemi, oyununun kolayca rebound almasını sağlar. Bu yöntem, oyuncuların vücutlarını kurallar dahilinde rakiplerinin üzerine koyarken onları çember ve toptan uzak tutmalarıdır. Savunma oyuncusunun arkasına dönüp poposunu ve onu pervasızca itmeden geriye doğru yürürken hücum oyuncusuna geri tepmesinden oluşur. Box-out savunması tipik olarak bir savunma oyuncusunun kendi potası ile rakip basketbolcu arasında yer alması ve rakibin yerini bulmasıyla kaçırılan bir şut için potaya bakmasını sağlar.

Daha İyi Bir Reboundçı Olmak İçin Üç Nitelik

Sırf herkesten daha yükseğe zıplayabildiğiniz için harika bir ribaund oyuncusu değilsiniz. Rebound konusunda harika olmak istiyorsanız, bu üç unsurun bir kombinasyonuna sahip olmalısınız:

1. Çaba

Rebound yapmak biraz beceri ama maksimum çabukluk gerektirir, bu da kelimenin tam anlamıyla “yoğun hareket ve aktivite” anlamına gelir. Çok fazla ribaund almanız, her zaman hem rakiplerinizden hem de kendi takım arkadaşlarınızdan daha hızlı topa ulaştığınızın göstergesidir.

Muhtemelen NBA tarihinin en büyük ribaund oyuncusu olan Dennis Rodman’ın bu konudaki takıntısı kafanızda yeniden canlandı. Rodman, rakiplerin şutlarının çemberden nasıl çıktığını inceledi, böylece bir şut atılırken kendini potanın etrafında nerede konumlandıracağını biliyordu. Fiziksel ve zihinsel çabası ona sahada önemli bir avantaj sağladı.

2. Teknik

Kaçırılan bir atışta topu almak için çaba sarf etmek önemlidir, ancak yine de ribaund’ı güvence altına almak için bazı temelleri kullanmalısınız.

Bu, 1 metrelik dikey sıçrama yeteneğine sahip olmayan oyuncuların %99,9’u için çok önemlidir. Doğru yapılırsa, en az atletik oyuncunun en atletik oyuncuya göre ribaund alacağını garanti edebilir. Neden? Basit konumlandırma. Bu, erken yaşta öğrenmek için yararlı bir beceridir; gençken iyi alışkanlıklar edinirseniz, bunlar daha sonra ikinci bir doğal konumlanma şekli olacaktır.

Bir ribaunt sırasında, topu rakiplerinizden önce almaya çalışırken, topu korumak için her şeyi deneyeceksiniz. Bunu yaptığınızda, topu elinizde tutmazsanız, ne anlamı var?

Bu video iki veya daha fazla oyuncu ve iki basketbol topu içeriyor olsa da, gerçekten başarılı ribaund antrenmanları hakkında derinlemesine bilgi veriyor.

Topu havada sabitledikten sonra, topu çenenizin yüksekliğinde tuttuğunuzdan emin olmalısınız. Bir ribaunttan sonra topun çok yükseğe veya alçaktan çekilmesi, topun çalınmasına neden olabilir. Topu çenenize götürdüğünüzde dirseklerinizi uzatın, ancak dirsek atmayın, aksi takdirde faul çaldırırsınız. Dirseklerinizi dışarıda ve topu çenenizde tutarak, savunma yüzünüze vurmadan ve bir faul çaldırmanıza neden olmadan önce topa tokat atmayı iki kez düşünecektir.

3. Beceri

Birçok koç size iyi bir ribauntçu olmanın sadece çaba gerektirdiğini ve beceri gerektirmediğini söyleyecektir. Bununla birlikte, bazı özel atletik armağanlara sahip olmak amacınıza yardımcı olacaktır. Yüksek bir dikey sıçrama beceriniz varsa, zıplayabilir ve topu havadan çıkarabilirsiniz. Eğer güçlüyseniz, rakiplerin sizi itip çarpmasına karşı koyabilirsiniz. Beceriler harikadır, ancak çaba gösterilmezse, baskın bir ribaund oyuncusu olmayacaksınız.

Bugün oyundaki en iyi sporculardan bazılarını düşünün ve en iyi ribaundcular arasında nerede olduklarını kontrol edin. Maç başına aldıkları minimum ribaund sayısı sizi şaşırtacak. Bu size ne gösteriyor? Gerçek sonuçlar çabadan gelir.

Ribaund, bir maçın sonucunu değiştirebilir ve bir oyuncuyu çok fazla sayı atmadan bir yıldız haline getirebilir. Atletizm ve güçten çok, ribaunt çoğunlukla topu en çok kimin istediği ile ilgilidir. Ribaund yapmak kirli bir iş olabilir. Ancak vücudunuzu filenin altına çarpması durumunda çabalarınız için bazı çarpmalara ve çürüklere maruz kalmanızın sakıncası yoksa, sizi ekibinizin geri kalanından ayıran bir beceridir ve bu süreçte koçunuzu etkileyecektir.