Farmer’s Dynasty inceleme

Kim bir zamanlar her şeyden uzaklaşıp bir çiftlikte yaşamayı hayal etmedi ki? Farmer’s Dynasty ile ellerinizi gerçekten kirletmeden çiftçi olmaya en yakın şeyi elde edebilirsiniz. Çiftçilik simülasyon oyunları, bir süredir en popüler türlerden biri olmuştur ve olmaya devam etmektedir. Ancak, Farming Simulator gibi türdeki diğer oyunların aksine, Farmer’s Dynasty, traktör kullanan bir çiftçilik simülasyonundan çok daha fazlasıdır.

Farmer’s Dynasty, kendisini “çiftçilik simülasyonu ve yaşam simülasyonunun mükemmel kombinasyonu” olarak tanımlıyor. Farmer’s Dynasty kendisini tarımsal simülasyondan daha fazlası olarak tanımlıyor. Merhum büyükbabanızdan size kalan bir çiftliği yeniden inşa etmekle birlikte mirasınızı geliştirmek, bir aile kurmak ve mahsulleri ve hayvanları yönetmekle görevlendirir.

Farmer’s Dynasty inceleme

Farmer’s Dynasty’de inekleri sağmak, mahsulleri hasat etmek, binaları tamir etmek, makineleri geliştirmek, çiftlik hayvanları satın almak, NPC’lerle ilişki kurmak ve bir eş bulmak da dahil olmak üzere yapılacak çok şey var. Yeni çiftliğinize vardığınızda, çok fazla çalışmaya ihtiyaç duyduğu çok açıktır. Çiftlik tam bir enkazdır. Komşunuz tarafından işlerin nasıl yürüdüğüne dair hızlı bir tur ve kısa bir özet verilir. Çiftlik binalarınızı onarmak için sadece bir binayı bir bütün olarak tamir edebilmek yerine, her bir alanı tek tek tamir etmeniz gerekir. Örneğin, tek seferde tüm ahır çatısını onarmak yerine, her bir tahtayı onarmak için tıklamanız gerekir.

Farmer’s Dynasty’de inşa etmek ve tamir etmek, sorunlara bakmak, doğru aracı seçmek ve ardından doğru düğmeye basmak kadar kolaydır. Bunu kavramak çok basittir ancak zaman alıcı olabilir. Oyunda sohbet edebileceğiniz NPC’ler var ve hatta evlenme ve çocuk yapma potansiyeliniz bile var. Ama tabii rahat bir yaşam sürmek için öncelikle çiftliğinizin düzenli olmasını sağlamanız gerekiyor. Bir çiftçi olarak yeni hayatınıza başlamadan önce, ev, evin tüm odaları ve çatı da dahil olmak üzere arazideki her şeyi tamir etmeniz gerekecek. Tamir etme bölümü biraz sıkıcı olabilir, ancak her şeyin bir araya geldiğini görmek tatmin edicidir.

farmers-dynasty-inceleme 2

Farmer’s Dynasty oynanış

Çiftlik düzeldikten sonra, çiftçinin hayalini kovalamanın zamanı gelir. Büyükbabanız size çiftlikte yardımcı olacak herhangi bir ekipman bırakmamış olsa da, haritada görülen NPC’ler yardımcı olmaktan mutluluk duyar. Eski ekipmanlarını iş yaptırma karşılığında takas edecekler. Bunu yaparken, oyun, sizi aynı anda çok fazla bilgi ile bunaltmadan, oyunun oynamayı kademeli olarak öğrenmenize yardımcı olur. Her bir görev, bir çiftçilik alanını ele alacak ve sizi birer birer önemli makine parçalarıyla ödüllendirecek. Bu görevler oldukça zaman alıcı olabilir ve herhangi bir kısmı atlamayı beklemeyin; bu sonuçta bir yaşam simülatörüdür.

Oynarken, her biri size aralarından seçim yapabileceğiniz bir dizi diyalog seçeneği sunan çok çeşitli NPC’lerle karşılaşacaksınız. Bu konuşmalar seslendirilse de, maalesef ses oyunculuğu korkunç; yaşam, duygu ve hislerden yoksun. Siri veya Alexa ile sohbet ediyormuş gibi hissettiriyor. Her neyse, oyunun genel zevkini mahvetmeyen bir şey. Çiftliğiniz çok büyük ve bir taraftan diğerine arabayla gitmek yaklaşık beş dakika sürebilir. Araçların yavaş giden traktörlerden oluştuğunu söylemekte fayda var. Kendinizi Farmer’s Dynasty’nin haritasının çoğunda yavaşça gezinirken bulacaksınız, ancak bu asla bir angarya gibi hissettirmez; çiftçinin hayatıdır, bu tamamen ödüllerin karşılığını almak için çaba sarf etmekle ilgilidir.

farmers-dynasty-inceleme 3

Farmer’s Dynasty’de çiftçilik

Farmer’s Dynasty’nin çiftçilik mekaniği de zaman alıcıdır, ancak ödüllendiricidir. Tarlaları, ekin tohumları ekmeniz için hazırlamanın dört adımı vardır ve her adımda, belirli bir aletle tarlanızda dolaşmanız gerekir. Her adım altı dakika sürer, ancak kaydedilen ilerlemeyi görmek kolaydır. Ekinlerinizin büyümesi uzun zaman alır, ancak büyüdüklerinde son derece ödüllendiricidir.

Elbette, bir çiftlikte yaşam sadece saha çalışmasından ibaret değildir. Ayrıca tavuk ve inek gibi çiftlik hayvanları da yetiştirebilir ve her sabah sırasıyla yumurtalarını alabilir veya sütlerini sağabilirsiniz. Bu, Farmer’s Dynasty için gerçekten güzel bir rutin oluşturur ve ayrıca serada sebze yetiştirebilirsiniz. Tüm bu olasılıklar oyunun başından itibaren açık değil, ancak ürün satarak biraz para topladıktan sonra, Farmer’s Dynasty’deki tüm seçenekler açılıyor.

Bu bir yaşam simülasyonu olduğu için karakterinizin de ilgilenmesi gereken bazı şeyler var. Açlık seviyesine göz kulak olmalısınız. Çiftliğinizdeki ürünlerden yemek yapılabilirsiniz. Yemek pişirme, çiftlik evinizin mutfağından erişebileceğiniz basit bir tek tuş işlemidir. Aynı şekilde karakterinizin de uykuya ihtiyacı var. Biraz zaman atlamak isterseniz bütün bir hafta uyuma seçeneği bile var.

farmers-dynasty-inceleme 4

Farmer’s Dynasty’de yaşam ve eş sistemi

Ekinlerinizin büyümesini beklerken oldukça fazla zamanınız olacak. Bu sırada Farmer’s Dynasty dünyasını keşfe çıkabilirsiniz. İstediğiniz yere gidebilirsiniz, bu hoş bir özgürlük duygusu sağlar, ancak muhtemelen şehre çekileceksiniz. Görülecek ve yapılacak çok şey var; ziyaret edilebilecek çeşitli mağazalar, bir kilise ve çok sayıda dinlenme noktası var. Sizinle ilgili farklı fikirleri olan çok sayıda NPC de var. Onlarla konuşarak ve onlara yardım ederek sizi daha iyi tanıyabilirler.

Daha önce de belirtildiği gibi, evlenmek ve bir aile kurmak amacıyla Farmer’s Dynasty’deki NPC’leri romantizme çekme potansiyeliniz var. Ancak “romantizm” seçenekleri en iyi ihtimalle beceriksiz, en kötü ihtimalle de cinsiyetçi. Karakteriniz her zaman heteroseksüel bir erkektir ve kadın NPC’lerle konuşmak her zaman onlarla flört etme seçeneği sunar. Sizi çok iyi tanımayan kadınlar başlangıçta kötü tepki verse de, sonunda bir ilişki kurabilir ve onlara hediyeler satın alabilirsiniz.

Karakteriniz için özelleştirme seçeneklerinin olmaması, oyunun sınırlamalarını vurguluyor. Bir yaşam simülatörü olması gerekiyordu, ancak karakteriniz sizden çok uzaklaştığı için nadiren hayat simülasyonunuz gibi hissediyor. Adını bile değiştiremezsin. Cinsiyetini ve cinsel tercihlerini kişiselleştirebilmek, oyunun daha kapsayıcı ve gerçekçi hissetmesine yardımcı olmak için uzun bir yol kat ederdi.

Farmer’s Dynasty DLC’ler

Oyunda ayrıca iki adet ek paket bulunuyor. Machines Pack ve Potatoes & Beets DLC’leri ile oyunun kapsamını biraz daha genişletebilirsiniz. Farmer’s Dynasty Machines Pack ile yeni traktörler, kullanışlı yeni römorklar ve yeni tohum ekme makinesi elde edebilirsiniz.

Farmer’s Dynasty – Patatesler ve Pancarlar DLC’si ile sebze çeşitliliğini arttırabilirsiniz. Yeni ürünlerin yetiştirilmesi ve hasadı konusunda yeni makineler sunar.