Fantasy General II inceleme

Fantasy General ilk defa 1996’da piyasaya sürülmüştü. Slitherine seriye bir devam oyunu getirdi. 5 Eylül 2019’da çıkan Fantasy General II ile sıra tabanlı taktik oyunu kütüphanemize demirbaş olarak girdi. Owned by Gravity tarafından geliştirilen ve Slitherine tarafından yayınlanan Fantasy General 2’yi değerlendirdik. Oyun oynamaya değer mi? Yoksa 23 yıllık ara biraz fazla mı? Daha fazla fikir edinmek için incelemeyi okumaya devam edin.

Fantasy General II inceleme

Fantasy General 2, klasik Panzer General serisinin asırlık konseptlerini bir dizi fantezi ve RPG teması paketinde birleştiriyor. Oyunun “Invasion” bölümünde, kendi kabilesinin kralı olmak için büyüyen genç bir barbar savaşçı olan Falirson olarak oynuyorsunuz. Babanız size kaçınılmaz bir sorumluluk verdi: halkınızı yüceliğe götürmek ve İmparatorluğun güçlerini yenilgiye uğratmak. Yol boyunca yeni arkadaşlar ve düşmanlarla tanışacaksınız. Yine fantezi temaları göz önüne alındığında, devasa troller, sihir yapan şaman, şekil değiştiren werekin, valkyrieler ve daha fazlasıyla karşılaşacaksınız.

Rol oynama yönü açısından, 30’dan fazla senaryo ve görevde ilerlerken Fantasy General 2’nin hikayesini takip edeceksiniz. Hangi görevi üstleneceğiniz ya da belirli bir sonuca yol açacak bir diyalog olsun, size çeşitli kararlar sunulduğu zamanlar vardır. Örneğin, daha önceki görevlerden birinde Falirson, trollerle insanlar arasındaki bir kavgaya tanık olur. Trollerin tarafını tutarsanız, onların saygısını kazanırsınız. Daha sonra, bir trol kahramanı karakteriyle tanışacaksınız ve arkadaşlarını önceki görevde kurtardığınızdan bahsedebilirsiniz.

fantasy-general-ii-inceleme 2

Fantasy General II oynanış

Oyunun işleyişini öğrenmek oldukça kolaydır. Her zamanki altıgen tabanlı birim yerleştirme, tek taşlı yakın dövüş saldırıları, iki ila üç altılık mesafeli saldırılara sahipsiniz ve hatta rakipleri daha uzaktan yok edebilecek bazı kuşatma birimlerini bile görebilirsiniz. Birimler bir hareket noktasına ve bir eylem noktasına sahiptir ve bazılarının taktik haritada bir yerleşimi yıkmak gibi serbest eylemleri vardır.

Doğal olarak, sihir temelli birimler ve büyüler olmadan hiçbir fantezi temalı oyun tamamlanmayacaktır ve Fantasy General 2’de bunlardan birkaçı vardır. Bazı büyüler, haritanın bir bölümünü açığa çıkarma, kendinizi sisin içinde gizleme, bir bölgeyi ormana dönüştürmenin yanı sıra çağırma araçlarını içerir. Dikkate değer diğer mekanikler “yaralar” ve “öldürmeler” olacaktır. Birimler hasar aldığında, dinlenmeye dönerseniz yenilenebilecek “yaralar” yaşarlar. Bununla birlikte, çok fazla hasar almak, “ölümlere” neden olur. Normal birimlerinizin çoğu mangalardan oluşuyor ve askerlerin öldürülmesi durumunda sayıları azalacak.

fantasy-general-ii-inceleme 3

Yaralardan farklı olarak, öldürülen askerler savaş sırasında dinlendiğinizde bile yenilenmez. Onları ancak özel bir iksir kullanırsanız, bir kampta veya kalede birlikleri geri yüklemek için altın harcarsanız veya savaşı bitirdiğinizde geri alabilirsiniz. Ancak, bir birim asker kaybettikten sonra savaşları bitirmek, aynı zamanda deneyim puanlarının da kaybedileceği anlamına gelir. Söylemeye gerek yok, bu daha savunmacı oynamaya çalışacağınız ilgi çekici bir dinamik yaratıyor. XP kayıplarını önlemek için birimlerinizi korumak bir zorunluluktur.

Fantasy General II harita ve ödüller

Fantasy General 2’nin haritalarının neredeyse tamamı devasa boyuttadır. Daha da iyisi, haritaların kendisinde çeşitli ilgi noktaları bulunur. Harabeler ve mağaralar size altın, eserler (aksesuarlar) bağlayabilir veya silah ve zırh gibi malzemeleri yükseltebilir. Aynı şey, bir düşmanın yerleşimini yerle bir ettiğinizde de geçerlidir. Ayrıca büyü için kullanılabilecek her turda MP ekleyen ordu çapında güçlendirmeler ve mana havuzları verebilen mabetleri de tespit edebilirsiniz. Benzer şekilde, bazı görevlerin küçük bir köyü, cadı kulübesi veya ek bir yan sorgulama veya diyalog seçeneği sağlayabilecek çeşitli yerleri bile olabilir.

fantasy-general-ii-inceleme 4

Düşmanlarınızla savaşırken yukarıdakileri Fantasy General 2’nin strateji mekanikleriyle birleştirdiğinizde, yalnızca belirli görevleri bitirmek için 30 dakikadan bir saate kadar zaman geçirebilirsiniz. Bunun nedeni, bu ödüllerin bazılarının tamamen rastgele hale getirilmiş olmasıdır. Örneğin, savaş alanında belirli bir yerleşimi yıkmak size 150 altın kazandırabilir. Ancak, oyunu yeniden yüklemek ve aynı eylemi gerçekleştirmek, bir sonraki denemede birim yükseltmeleri için size bazı silahlar sağlayabilir.

Fantasy General II savaş sistemi

Düşmanlarınızı biçerken, sağ tarafta aşağıya doğru giden bir sayaç göreceksiniz. Bu, bir savaşı bitirdikten sonra alabileceğiniz altın miktarıdır. Aşağıdakiler arasında bir denge kurmanız gerekecek. Senaryoyu tamamlamak için acele etmek size bir ton altın getirebilir (sayaçtaki sayı 25 ile çarpılacaktır), ancak yükseltme malzemelerinden yoksun kalabilirsiniz. Etrafta dolaşmak veya her köşeyi ve huysuzluğu keşfetmek size harika şeyler getirebilir, ancak dövüş bittiğinde herhangi bir bonus altın alamayabilirsiniz.

Fantasy General 2’de ayrıca kasaba, merkez veya dükkan yok. Ordunuzu yönetmek istiyorsanız, dünya dışı haritası üzerinde bir ara ile birbiri ardına savaşlar yapmalısınız. Belki de Fantasy General 2’yi incelerken yaşadığım en büyük dezavantaj, zaman geçtikçe ne kadar korkunç bir şekilde tekrarlı hale geldiğiydi. Çoğu durumda, kendimi imparatorluğun birliklerine trollerden gelen kayalar veya avcılarımdan gelen oklarla doldururken buldum.

Kahramanlarımı tank vuruşlarında öne çıkarırdım. Sonra, bir dönüş için iyileşmeleri gerekiyorsa onları bir kez daha yakın dövüş birimlerimin arkasına yerleştirirdim. Harabeler veya mağaralar için haritanın bazı kısımlarını ortaya çıkarmak için bir sihir kullanırdım ve bu bölgelere ulaşabilecek bir hayalet çağırırdım.

Fantasy General 2, tek oyunculu “Invasion” kampanyası için Falirson liderliğindeki barbarlar olarak oynamanızı sağlayacak. Temelde bu kadar. 30’dan fazla görevin tamamı, baştan sona aynı hizbin perspektifindedir. Bir de barbarlar olarak oynamanızı sağlayan kısa bir prequel bölümü var. Diğer oynanabilir fraksiyon İmparatorluktur, ancak bu yalnızca çatışma ve çok oyunculu için mevcuttur.