EVERSPACE™ 2 inceleme

Everspace 2, ROCKFISH Games tarafından geliştirilen açık dünya uzay nişancı oyunudur. 18 Ocak 2021’de erken erişim olarak yayınlanan oyun, bu aşamada bile gösterişli ve keyifli. Her asteroittin arkasında sizi bir maceranın beklediği bu oyunu kapsamlı bir şekilde inceledik. Everspace 2 şu anda Steam’de Erken Erişim’de. Herhangi bir EA oyununda olduğu gibi, bu da henüz tamamlanmadı. Bu yazı itibariyle, oyun için kesin bir çıkış tarihi yok. Bununla birlikte, oyunun piyasaya sürülmesinden 6 ay sonra şu ana kadar nasıl şekillendiği burada.

Uzay her zaman merak alanım olmuştur. Küçükken dürbünle bakardım, şimdilerde uzay atmosferine oyunlarla girmek mümkün. 2016’da çıkan Everspace İnceleme yapmıştım. Everspace’i keşfetmek için 100 saatten fazla zaman harcadım ve her saniyesi ayrı bir zevkti. Bu, serinin ilk oyunuydu ve şimdi uzay macerası serinin ikinci oyunu ile devam ediyor.

Everspace 2 inceleme

Everspace 2’de, uç alanda faaliyet gösteren bir maden şirketi için güvenlik olarak çalışan yetenekli bir savaş pilotu olan Adam olarak oynuyorsunuz. Adam bir klon ve bu onun sırtına büyük bir sömürge-askeri hedefi koyuyor. Bir kanun kaçağının kurduğu pusu sizi hazırlıksız yakaladıktan sonra, yaralı yoldaşınızın ve tek arkadaşınızın hayatını kurtarmak için eski bir askerle kasırga ittifakına girersiniz. Tabii ki, meşru olmayan bir şekilde çok fazla kredi kazanma potansiyeli de var. Hikaye biraz klişe ve zaman zaman biraz tahmin edilebilir olsa da, yine de ilgi çekici.

Boyuttan bahsetmişken, Everspace 2, öncekinden önemli ölçüde daha büyük bir oyun alanına sahiptir. Sadece keşfedilecek çok fazla alan değil, aynı zamanda ortaya çıkarılacak devasa istasyonlar ve gezegen yüzeyleri de var. Everspace 2’nin yaptığı en iyi şey, dünyaları ve alanları muazzam bir ölçek sağlayarak size keşfedilecek geniş bir alan sunuyor olması.

everspace-2-inceleme 2

Basit asteroit alanları bile bir hikaye anlatır; bazıları tahrip olmuş gemiler ve maden karakollarının enkazıyla doluyken, bazılarında zar zor işleyen otomatik sistemler var. Bir atlama kapısı limanına geldiğinizde ve kargolarının tarandığını veya çeşitli insansız hava araçlarının bunu kaynaklamak, bunu taşımak için vızıldadığını gördüğünüzde bir koşuşturma hissi olur. Oyun dünyası canlı ve yaşanmış hissediyor, bu da genişleyen bir evrene başka bir derinlik katıyor.

Everspace 2, ilk oyuna göre roguelike türü olmadığı için farklıdır. Daha çok RPG unsurlarına sahip bir açık dünya nişancı oyunudur. Bu kötü bir şey değil. Ölüm artık bir ilerleme sıfırlaması değil ve bunun yerine kendinizi en son otomatik kaydetme noktasında yeniden dirilirken, donanmanız ve kredileriniz bozulmadan tekrar denemeye hazır olarak bulacaksınız. Rockfish burada daha fazla hikaye anlatmaya çalışıyor gibi geliyor.

everspace-2-inceleme 3

Everspace 2 oynanış

Everspace 2’yi klavye ve fare ile oynamak, bir kumandayla olduğu kadar rahat ve hatta bunu tercih ediyorum çünkü raylı tabanca gibi silahlarla daha fazla kontrol var gibi görünüyor. Sadece bir farenin sağlayabileceği hassasiyetle drone’ları maksimum mesafeden kesmek gibi bir his yok.

Oyunda seçiminize sunulan gemiler, birincil silahlar, ikincil silahlar, gemi modülleri ve her türlü karıştırma ve eşleştirme için seçim yapabileceğiniz çok sayıda sarf malzemesi var. İt dalaşı, itfaiyeci ve vurucu gibi, it dalaşı amaçlı gemilerde doğal ve içgüdüseldir, oysa çok daha ağır savaş gemisi, ağır emirlerle yüklenmiş bir tuğla gibi, doğasına uygun olarak işlev görür.

Düşmanlar bir dizi farklı varyasyonda gelir; keşif gemileri, avcı uçakları, bombardıman uçakları ve daha fazlasıyla, bazen küçük paketler halinde ve bazen de her türden drone tarafından desteklenen savaşacaksınız. Savaş zorlu ve ödüllendiricidir, özellikle de bir Yok Edici gemisiyle mini-boss savaşında doruğa ulaşan dalga saldırılarına karşı hayatta kalmayı başarırsanız.

everspace-2-inceleme 4

Everspace 2’nin bu savaş yönlerinin ötesinde, bol miktarda keşif ve bazı bulmaca çözme parçaları da var, bunların hepsi oyunun canlı kalması için iyi bir tempo değişikliği görevi görüyor. Özellikle zorlayıcı olmasa da, bulmacalar genellikle sizi oyunun başlarında güçlü bir silah, gemi modülü veya çok ihtiyaç duyulan kredilerle ödüllendirir. Selefine çok benzer şekilde, Everspace 2 de işçiliği içerir, ancak şu anda aynı derecede olmasa da, farklı seviyelerde silah ve RNG bonus efektli modüller üretmenize olanak tanır ve hiçbir öğe birbirine benzemez.

Everspace 2, özellikle şu anki Erken Erişim durumunda, olabilecek en iyi durumda ve daha fazlası. Grafikler muhteşem, oynanış yerinde ve şimdiye kadarki hikaye büyümek için çok fazla alan ile eğlenceli. Pek fazla oyun hatası yok. Oyun gelişmeye devam ederken size bolca eğlenmenizi sağlar. İşlerin nasıl ilerlediğini görmek için tekrar kontrol edeceğimiz için oyunun EA’daki çalışması boyunca bizi izlemeye devam edin.