Kanvas ayakkabılar nasıl temizlenir?

Kanvas ayakkabılar, geleneksel spor ayakkabılardan sneaker ve espadrillere, güneşin altındaki her renkte şık topuklu ayakkabılara kadar birçok stilde geliyor. Çoğu kanvas ayakkabı nefes alabilir, rahattır ve bakımı kolaydır. Bu kılavuzda kanvas ayakkabıların ne sıklıkla yıkanması gerektiğine, çamaşır makinesinde nasıl yıkanacağına ve elde nasıl temizleneceğine bakıyoruz.

Kanvas Ayakkabılar Ne Sıklıkta Temizlenmeli?

Kanvas veya kumaş ayakkabıların ne sıklıkla temizlenmesi gerektiği, ne sıklıkla ve nerede giyildiklerine bağlıdır. Sadece ara sıra giyilen şık ayakkabılar için, her mevsim en az bir kez iyi bir temizlik yapın ve belirli lekeleri temizleyin.

Günlük giyilen spor ayakkabılar için daha sık temizlik yaparak, daha iyi görünmelerini ve taze kokmalarını sağlayabilirsiniz. Haftada birkaç kez giyilen kanvas ayakkabılar haftada bir yıkayıcıda veya elde yıkanarak temizlenmelidir.

kanvas ayakkabi camasir makinesi

Kanvas Ayakkabılar Çamaşır Makinesinde Nasıl Yıkanır?

1. Kanvas Ayakkabıyı Temizlemeye Hazırlama

Kanvas ayakkabılarınızda herhangi bir tür süet veya deri iç kısım varsa, çamaşır makinesinde yıkanmamalıdır. Bunun yerine elde yıkamayı tercih edin. Bu aynı zamanda süslü, boncuklu veya ip tabanlı tüm ayakkabılar için de geçerlidir. Yıkayıcının çalkalama hareketi çok serttir ve suda çok fazla zaman harcamak yapımında kullanılan yapıştırıcıları gevşetebilir.

2. Bağcıkları Çıkarın

Ayakkabılarda bağcık varsa, onları çıkarın ve temizlemek için ayrı yıkayın. Dolaşmayı önlemek için ayakkabıları yıkayıcıya atmadan önce bunları bir ağ çamaşır torbasına koyabilirsiniz. Veya ılık sabunlu suda elde yıkayabilirsiniz.

3. Temizlik Ürünü Seçimi ve Çamaşır Makinesi Döngüsü

Kanvas ayakkabılar normal çamaşır deterjanınızla yıkanabilir. Ayakkabılar beyazsa, onları parlatmak için klorlu ağartıcı eklenebilir. Renkli kanvas için bunun yerine oksijen bazlı bir ağartıcı seçin.

Mantar konusunda endişeleriniz varsa, yıkama suyuna bir dezenfektan ekleyin. Yük başına eklenecek doğru miktar için ürün talimatlarını izleyin. Normal yıkama döngüsünü kullanarak ılık veya soğuk suda yıkayın, ancak mümkünse, çamaşır makinenizin dengesizleşmesini önlemek için daha düşük bir sıkma devri hızı seçin.

4. Lekeleri Çıkarın

Ayakkabılarda lekeler varsa veya gerçekten kirliyse, lekelere ön işlem yapmak için bir çay kaşığı kadar çamaşır deterjanı kullanın. Deterjanı hafifçe bastırın ve yumuşak kıllı bir fırçayla kanvasa uygulayın. Ayakkabıları yıkayıcıya koymadan önce deterjanın kiri parçalaması için en az 15 dakika bekletin.

Bir hatırlatma, çamaşır makinesine asla çamurlu ayakkabılar koymayın. Çamur, yıkayıcıyı tıkayabilir ve arızalanmasına neden olabilir. Yıkamadan önce çamuru bir bahçe hortumuyla veya lavaboda durulayın.

5. Çamaşır Makinesi Yükünü Doldurun

Kanvas ayakkabılar, yükün dengelenmesine yardımcı olmak için (rengine bağlı olarak) bir miktar havlu veya kotla yıkanmalıdır. Asla sadece ayakkabıları tek başına yıkamayın! Bağcıklı ayakkabılar için, temizleme solüsyonunun her yüzeye kolayca ulaşabilmesi için yıkayıcıya yerleştirirken dili yukarı doğru çekin.

6. Kanvas Ayakkabıları Kurutma

Yıkama döngüsü tamamlandığında, ayakkabıları çıkarın ve doğrudan güneş ışığından uzak bir yere koyun ve havada kuruması için ısıtın. Kanvas ayakkabıları asla sıcak elbise kurutucusuna koymayın. Yoğun ısı, yapıştırıcıların erimesine ve ayakkabıların parçalanmasına neden olabilir.

Ayakkabının şeklini koruyup korumayacağından endişe ediyorsanız, ayak parmaklarını naylon ağ veya kağıt havluyla doldurun. Kağıt havlu kullanıyorsanız, bunları sık sık değiştirin, böylece iç kısım daha çabuk kurur.

kanvas ayakkabi yikamak

Kanvas Ayakkabılar Elde Nasıl Yıkanır?

Ayakkabıların süslemeli veya ip tabanlı olması durumunda el yıkama çok daha güvenlidir. Ayrıca, aceleniz olduğunda ve ayakkabı içlerinin kurumasını beklemek istemediğinizde gerekirse kumaşı sadece nokta temizliği yapmak daha kolaydır.

İple kaplı tabanlı veya süslemeli ayakkabıları suya daldırmayın. Halattaki kiri nazikçe silmek için sabunlu suya batırılmış nemli bir bez veya sünger kullanın. Her seferinde küçük bir alanda çalışın, toprağın yeniden birikmesini önlemek için suyu sık sık değiştirin ve her zaman köpüklü kalıntıları durulayın. Ardından kurumaya bırakın.

1. Temizleme Solüsyonu Hazırlayın

Bir çay kaşığı sıvı çamaşır deterjanını iki litre ılık suyla karıştırın.

2. Lekelere Ön İşlem Uygulayın

Ayakkabılarda görünür lekeler varsa, belirli lekeyi ön işleme tabi tutmak için bir miktar deterjan kullanın. Deterjan üzerinde parmaklarınızla veya yumuşak kıllı bir fırça ile işlem uygulayın. Tüm ayakkabıyı yıkamadan önce en az 15 dakika bekletin.

3. Ayakkabıları Süngerle Ovun

Varsa bağcıkları çıkarın ve ayakkabılarınızı yıkarken ıslanmaları için deterjan solüsyonuna koyun. Ilık suya ve deterjan solüsyonuna bir sünger veya bez batırın ve ayakkabının dışını ve içini fırçalamak için kullanın. Tabanlara da dikkat edin. Tabanlar çok kirliyse, kauçuktan sıyrık izlerini gidermek için bir melamin sünger kullanın.

4. Durulayın ve Kurulayın

Kir çıkarıldığında, temiz suya batırılmış bir bezle silerek ayakkabılarınızı durulayın. Bağcıkları durulayın ve ayakkabıların ve bağcıkların sert güneş ışığından ve doğrudan ısıdan uzakta kurumasına izin verin. Durulanan ayakkabıların emici bir havluyla silinmesi, kurutma sürecini hızlandıracaktır.