Basketbolda smaç nasıl yapılır?

Bir basketbol maçı izlediğinizi ve bir oyuncunun harika bir zıplama yeteneğinin olduğunu hayal edin. Muhtemelen bu senaryodaki en heyecan verici olay, tüm kalabalığı ayağa kaldırırken aynı anda rakip takımın ve taraftarlarının ruhunu ezen bir smaçtır. Evet, smaç ile basket atmanın takıma turnike ile aynı iki puanı kazandırdığını biliyorum, ancak smaç basmak, aslında iki puandan daha değerlidir.

Bir basketbol oyuncusu veya sporun hayranı olarak, topu smaçlamak oyunun en etkileyici özelliklerinden biridir. Yeryüzündeki insanların sadece küçük bir kısmı smaç basabilir ve kolayca çemberin üstüne çıktığınız noktaya geldiğinizde, o seçkin kulübün bir parçası olursunuz. Ayrıca basketbol topunu smaçlamak gerçekten harika bir histir. Eğer smaç basabilirseniz, mutlaka tüm arkadaşlarınıza gösterdiğinizden emin olun ve videosunu paylaşın.

Liseden beri basketbol oynayan biri olarak basketboldan oldukça keyif duydum ve birçok hedefi gerçekleştirdim. Asla yapamadığım tek şey, smaç basmak oldu. Bu makale smaç basmakla ilgili geçmişe bir göz atacak, smaç basmakla ilgili bilmeniz gereken her şeye ve smaç atma hedefinize ulaşmanızı sağlamak için atabileceğiniz bazı adımlara değinecektir.

İlk smaç ne zaman basıldı?

Tarihteki ilk yapılan smaçlardan biri, 1936’da Joe Fortenberry tarafından Madison Square Garden’da gerçekleşti. “Dunk (Smaç)” adı, New York Times’da Fortenberry’nin başarısı hakkında yazılan bir makaleden geliyor. Ünlü Los Angeles Lakers spikeri Chick Hearn, Lakers yayınları sırasında buna “smaç” demeye başlamadan önce başlangıçta “smaç vuruşu” olarak adlandırılıyordu.

Smaç şimdi etkileyici bir başarı olarak görülse de, her zaman böyle değildi. 40’larda, muhtemelen smaç atamayan birçok oyuncu, şutu hakaret, gösteriş ve artistlik olarak düşündü. Atış, 1967’den 1976’ya kadar kolej basketbolunda bile oyun alanını eşitlemenin bir yolu olarak yasaklandı. Ancak smaçların hem taraftarları hem de oyuncuları getirdiği katıksız neşe ve heyecan kazandı ve smaç kendi başına bir cazibe haline geldi.

Smaç yapabilir miyim? Dikey sıçrama

Smaç basmada dikey sıçrama önemlidir. Dikey sıçrayışınız aslında ne kadar yükseğe zıplayabileceğinizdir, ki bu tabii ki bir basketbol topunu smaçlamak için zorunludur. Ne kadar yükseğe zıplarsanız, dikey yeteneklerinize güveniyorsanız ve turnike atmaktan sıkıldıysanız, smaç türlerini öğrenmeniz için bir eksiğiniz yoktur.

Dikey sıçramanızı büyük ölçüde geliştirebileceğiniz bazı oldukça etkili kaynakları ve yöntemleri ele aldık ve tüm ayrıntılar için bunları incelemenizi öneririm. Ayrıca, smaç atmanız için gerekli yüksekliğe ulaşmak için eğitim yoluyla kat etmeniz gereken mesafeyi hesaplayabilmeniz için dikey sıçramanızı ölçmenin yollarını da derinlemesine inceledik.

Basketbol smaç nasıl yapılır?

Bacaklarınızın arasına zıplama pası veya crossover ile pas atmayı öğrenmenin aksine, smaç atletizm gerektirir ve herkesin yapmasını imkansız hale getirir. Daha önce, on fit uzunluğunda, kurala uygun büyüklüğünde bir basketbol potasına smaç atmadığımı söylemiştim, ama bu hiç smaç yapmadığım anlamına gelmiyor. Oynadığınız çemberi her zaman indirebilir ve basketbol topunu smaçlamak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Aslında, üç metrelik bir çembere smaç atamayan herkesi bunu yapmaya çağırıyorum, çünkü bir basketbol topuna smaç atmak şimdiye kadarki en iyi hislerden biri! Smaç basma sürecindeki adımlara bir göz atalım:

1. Hızınızı / İvmenizi Oluşturun

Bazı insanlar durağan bir pozisyondan smaç yapabilecek kadar şanslılar ve siz de buna kadar çalışabilirsiniz, ancak çoğu insan smaçlara atlamadan önce ivme kazanmak için hızlı bir başlangıca ihtiyaç duyar. Kalkıştan önce kendinize yeterince mesafe bırakın.

2. Kalkışınızı İşaretleyin

Smaç yapmaya çalıştığınız yüzeyde, zıplamanız gereken yere göre bir tür işaret yapın. Bu, koşmaya başladığınızda nereden atlayacağınızla ilgili herhangi bir tahminde bulunmayı hafifletir. Basit bir yöntem, yerine bir bant parçası koymaktır (“x” yapmak).

3. Önce Çembere Dokunmayı Deneyin. Yavaş yavaş artırın

Muhtemelen ilk denemenizde smaç yapamayacaksınız. Ancak bu, zıplamak ve parmaklarınızla çembere dokunmak gibi bazı sonuçları hemen göremeyeceğiniz anlamına gelmez. Bunu tamamladıktan sonra, bir tenis topu alın ve smaç atmayı deneyin. Daha sonra bir futbol veya mini basketbol deneyin ve elinizdeki nesnenin boyutunu tam boyutlu bir basketbol topuna smaç yapana kadar yavaş yavaş artırın.

4. Artık Smaç Yapın

Dikey atlayışınızda yeterli yüksekliğe sahip olduğunuzda, topu alın ve çemberden geçirin!

Gördüğünüz gibi smaç yapmak imkansız değildir, ancak dikey sıçramanıza ve atletizminize bağlı olarak çok fazla geliştirilebilir. Ya da büyük bir dikey sıçramanın armağanlarıyla kutsanmış olabilirsiniz. Her iki durumda da smaç, puanınızı yükseltebilir (kelime oyunu değildir) ve sizi lise, üniversite veya profesyonel takımınız için öne çıkan yerlere yerleştirebilir. Smaç ayrıca bir oyunun momentumunu değiştirebilir ve takımınıza heyecan verici bir üstünlük sağlayabilir.